sobhe-no.ir
1334
شنبه، ۱۸ دی ۱۴۰۰
1
سرمقاله

بسط مکتب شهید سلیمانی

پرسپولیس، استقلال و گل‌گهر تماشاچی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا شدند

میراث دولت قبل

پرسپولیس و استقلال با اعلام نهایی کنفدراسیون فوتبال آسیا رسما از لیگ قهرمانان آسیا حذف شدند؛ این خبری بود که تقریبا از اواسط پاییز به صورت جسته و گریخته در رسانه‌ها شنیده می‌شد و البته برخی از عوامل نزدیک به فدراسیون فوتبال بر تکرار آن تاکید داشتند. درواقع پروسه حذف دو باشگاه پرطرفدار فوتبال ایران از چندماه پیش با نقش‌آفرینی فدراسیون فوتبال و دو کمیته بدوی و استیناف صدور مجوز حرفه‌ای آغاز شده بود و روز گذشته پس از پایان مهلت رسیدگی در کوالالامپور رسما ابلاغ شد. باشگاه‌های آسیایی برای دریافت مجوز حرفه‌ای و حضور در لیگ قهرمانان آسیا هرساله تا روزهای پایانی تابستان فرصت دارند. مطابق روال همیشگی این‌بار هم نمایندگان فوتبال ایران با درخواست تمدید مهلت تا هفته اول پاییز هم می‌توانستند برای تکمیل مدارک اقدام کنند اما با توجه به سختگیری بی‌سابقه AFC در این دوره تمدید مهلت هم این‌بار نتیجه‌بخش نبود. مشکلات باشگاه‌های ایرانی در آسیا محدود به این دوره نیست اما چرا در این دوره پرسپولیس و استقلال نمایندگان فوتبال ایران به همراه گل‌گهر که می‌توانست جایگزین یکی از این دو تیم باشد از لیگ قهرمانان کنار گذاشته شدند؟ آن هم در شرایطی که سپاهان اصفهان و فولاد خوزستان موفق به دریافت مجوز حرفه‌ای شدند و تنها نمایندگان فوتبال ایران در این دوره خواهند بود. برخلاف ادوار گذشته دو باشگاه پرسپولیس و گل‌گهر نسبت‌به تسویه و پرداخت بدهی‌های قطعی خودشان اقدام نکردند درحالی‌که این اتفاق در ادوار گذشته رخ نداده بود و با وجود کاستی‌ها و برخی نواقص در پرونده حرفه‌ای، موضوع پرداخت بدهی‌ها تا حد زیادی رعایت می‌شد تا AFC نتواند نمایندگان فوتبال ایران را کنار بگذارد.

طرف‌های خارجی درصدد دامن زدن به ناآرامی ها در قزاقستان هستند

جنگ سرد در آلماتی

روح‌الله فرقانی / ناآرامی کشورهای پیرامونی روسیه پایانی ندارد، گویا غرب تصمیم گرفته است تا به جهات مختلف، تزارها را با موضوعات مختلف سرگرم یا از رسیدگی به مسائل مهم بین‌الملل به دیگر مسائل منطقه‌ای خود معطوف کند. ازاین‌رو است که کاخ کرملین، یک روز در موضوعات آسیا میانه و قفقاز سرگرم می‌شود و روز دیگر در مسائل پیرامونی آسیای مرکزی، از اوکراین و بلاروس گرفته تا درگیری‌های ارمنستان و آذربایجان و اکنون هم در آلماتی قزاقستان. اتحادیه اروپا و آمریکا، درحال‌حاضر، آرامش چندین دهه آلماتی را هدف قرار دادند تا مگر اینگونه کاخ کرملین را به موضوع متفاوت‌تری از مسائل اوکراین یا قفقاز و بلاروس سرگرم سازند؛ کشوری که دولتمردانش در ایجاد کشوری باثبات موفقیت‌های زیادی در عرصه اقتصادی و منطقه‌ای به اثبات رساندند. همچنان که «سیدرسول اسلامی»، سفیر سابق کشورمان در قزاقستان بر آن تاکید می‌کند و به روزنامه «صبح‌نو» می‌گوید: سیاست‌های «نظربایف» به‌گونه‌ای بود که توانست در همان ابتدای قدرت، با حفظ برخی سیاست‌ها و مدیریت مدبرانه، توازنی برقرار کند تا روس‌ها یا اوکراینی‌ها احساس غریبی در این کشور نداشته باشند و این کشور را ترک نکنند. علت اعتراضات قزاقستان را باید در خارج از این کشور جست‌وجو کرد. بعد از تصمیم دولت قزاقستان مبنی بر افزایش قیمت گاز از ابتدای ژانویه سال جدید میلادی، شهرهای مختلف این کشور شاهد اعتراضات گسترده‌ای بوده است. آنگونه که بلومبرگ گزارش می‌دهد، اعتراضات خشونت‌آمیز چند روز اخیر آلماتی، موجبات کاهش و اختلال در تولید اورانیوم شده است. همچنین، درنتیجه اعتراضات قزاقستان، ارزش سهام شرکت‌های تولیدکننده اورانیوم در کانادا در روز چهارشنبه افزایش یافت. به دلیل افزایش تقاضا برای انرژی هسته‌ای در سراسر جهان، قیمت اورانیوم در سال‌های اخیر به‌طور پیوسته افزایش یافته است؛ موضوعی که گویا آمریکا از دو سال پیش برای اغتشاش در قزاقستان و اخلال در بازار اورانیوم برنامه‌ریزی کرده بود.

بررسی مستندهای ساخته شده درباره شهید سلیمانی را بخوانید

عاشقانه های شهید زنده

در دوسال گذشته و پس از شهادت سردارسلیمانی تعداد زیادی محصول فرهنگی موضوعی تولید شد. دراین‌میان اما مستندها جزو مهم‌ترین و پربازدیدترین‌ها بودند. چندین مستند با موضوع شهیدسلیمانی تولید شد؛ مستندهایی با اشاره به شخصیت، منش، اقدامات و زندگی سردار حاج‌قاسم سلیمانی. بااین‌حال به‌دلیل وسعت و عمق سوژه‌های مرتبط با ایشان، تا مدت‌ها می‌توان مستندهایی با موضوع شهیدسلیمانی ساخت. در ایام دومین سالگرد شهادت حاج‌‌قاسم، مستندهای مختلفی منتشر شد که از این میان، دو مستند «72ساعت» و «پرواز یک‌وبیست دقیقه» جزو مهم‌ترین و پربازخوردترین‌ها بودند. «72ساعت» به کارگردانی مصطفی شوقی و محصول اوج و «پرواز یک‌وبیست دقیقه» به کارگردانی مهدی نقویان و محصول مکتب حاج‌قاسم است. هرکدام از این دو مستند به زوایای مهمی از این شهید و روزهای پایانی حیات‌شان اشاره دارند؛ البته این دو مستند حاشیه‌هایی هم داشتند.

شماره‌های پیشین