sobhe-no.ir
1330
یکشنبه، ۱۲ دی ۱۴۰۰
9
گزارش میدانی «صبح‌نو» از روند نزولی قیمت مرغ و تخم‌مرغ و ثبات قیمت گوشت قرمز را بخوانید

بازار فعلا آرام است

علی جواهری / نوسان قیمت برخی محصولات مثل گوشت و مرغ طی چندسال اخیر امان مردم را بریده است و حتی تا چند هفته پیش هم این روند ادامه داشت اما با پیگیری‌ها و نظارت دولت سیزدهم قیمت مرغ و تخم‌مرغ در بازار روند نزولی در پیش گرفت. آنطور که تولیدکنندگان می‌گویند با توجه به افزایش تولید ،این روند ادامه‌دار خواهد بود. بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که قیمت هر کیلوگرم مرغ گرم تازه در خرده‌فروشی‌ها به ۲۷هزار و ۸۰۰تومان تا ۲۸هزار و ۵۰۰ تومان رسیده درحالی‌که نرخ مصوب این کالا ۳۱هزار تومان است. همچنین قیمت هر شانه تخم‌مرغ که نرخ مصوب آن ۴۳هزار تومان است، در خرده‌فروشی بین ۴۱ تا ۳۹هزار تومان است. تولیدکنندگان افزایش تولید و عرضه را دلیل این کاهش قیمت عنوان می‌کنند و فروشندگان تزریق منظم و برنامه‌ریزی‌شده این محصولات به بازار را دلیل کاهش و کنترل بازار می‌دانند. علت هرآنچه می‌خواهد باشد، فعلا اوضاع مرغ و تخم‌مرغ به نفع مردم است.

چاقی و کاهش مصرف مواد پروتئینی و شیر جامعه را تهدید می‌کند

عوارض تغذیه نامناسب

صبح نو

چاقی و کاهش مصرف مواد پروتئینی و شیر جامعه را تهدید می‌کند

عوارض تغذیه نامناسب

کاهش مصرف گوشت به‌‌دلیل ناتوانی اقشار گسترده مردم در پرداخت قیمت بالای آن، درعین‌حال دامداران را نیز با معضل ناتوانی در پرداخت هزینه‌های نگهداری مواجه کرده است. به‌تازگی مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت نسبت‌به کاهش مصرف منابع پروتئین حیوانی بویژه گوشت و شیر در دهک‌های پایین درآمدی و افزایش چاقی در دوران کرونا هشدار داده است. دکتر زهرا عبداللهی گفت: ادامه‌دار شدن این مساله می‌تواند عوارضی به‌دنبال داشته باشد. تغذیه صحیح نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. اصولا در افرادی که سیستم ایمنی بدن به‌دلیل تغذیه نامناسب تضعیف می‌شود، قاعدتا مقاومت بدن در برابر این ویروس کمتر بوده و حتی ممکن است شدت و حدت بیماری و دوره بهبودی و نقاهت نیز افزایش یابد.
او با اشاره به تاثیر تغذیه در زمان انجام واکسیناسیون بیان کرد: نحوه تغذیه حتی قبل و بعد از تزریق واکسن اهمیت دارد تا بدن پاسخ مناسب‌تری به واکسن بدهد، پاسخ مناسب بدن به واکسن وابسته به عملکرد مناسب سیستم ایمنی ابدن است؛ به‌عنوان مثال می‌گوییم موقع واکسیناسیون ناشتا نباشید؛ زیرا ناشتایی موقع واکسیناسیون در برخی افراد منجر به افت فشار خون می‌شود. توصیه دیگر این است که باید به میزان کافی آب و مایعات مصرف کنید؛ در یک برنامه غذایی صحیح باید روزانه بین ۶ تا هشت لیوان آب و مایعات مصرف کرد. خوردن آب و مایعات قبل و بعد از واکسیناسیون سبب بهبود عملکرد سیستم ایمنی می‌شود چون کم‌آبی بدن سبب عملکرد نامطلوب سیستم ایمنی می‌شود. انواع مایعات و غذاهای آبکی علاوه‌بر آب قبل و بعد از واکسیناسیون مناسب است.
 
کمک به سیستم ایمنی بدن
 عبداللهی با اشاره به شعار امسال هفته بسیج تغذیه امسال مبنی بر «تغذیه، واکسیناسیون و کرونا»، گفت: می‌خواهیم به مردم بگوییم با رعایت اصولی در برنامه غذایی روزانه می‌توانیم به سیستم ایمنی بدن کمک کنیم. الان روند چاقی در کودکان زیر پنج‌سال و دانش‌آموزان افزایشی است و در بزرگسالان هم براساس آخرین بررسی‌ها حدود ۶۰درصد جمعیت بالای ۱۸سال دچار اضافه‌وزن و چاقی بوده و بیش از ۲۰درصد دانش‌آموزان دچار چاقی هستند و حتی چاقی شکمی در دانش‌آموزان داریم. این روند افزایشی به دو دلیل 
رخ می‌دهد؛ عامل اول الگوی غذایی غلط  شامل استفاده زیاد از مواد غذایی چرب، شور و شیرین و مصرف کم میوه و سبزی است؛ از طرفی تحرک بدنی نیز ناکافی است یعنی ۵۰درصد مردم تحرک بدنی کافی ندارند. هر فرد باید به مدت پنج روز در هفته ۳۰دقیقه پیاده‌روی تند داشته باشد که حداقلی‌ترین حالت است. او درباره مصرف نمک تصریح کرد: آخرین مطالعه ما که سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۵ انجام شد می‌گفت که مردم روزانه ۱۵گرم نمک مصرف می‌کنند. اکنون آخرین اطلاعات که مربوط به مطالعه عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر است، متوسط مصرف نمک را حدود ۱۰گرم گزارش می‌کند. موضوع مهم این است که همین ۱۰گرم دوبرابر میزان توصیه شده است. سازمان بهداشت جهانی اعلام می‌کند باید کمتر از پنج گرم نمک روزانه مصرف کنیم و منظور این همه نمک پیدا و پنهانی است که از طریق موادغذایی در طول یک روز وارد بدن می‌شود.
 
 
 

captcha
شماره‌های پیشین