sobhe-no.ir
1330
یکشنبه، ۱۲ دی ۱۴۰۰
14
«صبح‌نو» نمایش «فرودگاه، پرواز شماره 707» را بررسی می‌کند

شاعری گمشده در زمان

سمانه استاد / «احمدرضا احمدی» شاعر معروف ایرانی است که این روزها در کسوت نمایشنامه‌نویس، اثری از او در تماشاخانه ایرانشهر به روی صحنه رفته است. این اثر را کوروش سلیمانی کارگردانی کرده و رضا بهبودی، فریبا کامران و چند بازیگر دیگر در آن بازی می‌کنند. در ادامه به معرفی این نمایش می‌پردازیم.

معرفی کتاب

روابط شاه و کارتر در «کریسمس در نیاوران»

صبح نو

معرفی کتاب

روابط شاه و کارتر در «کریسمس در نیاوران»

‍ کتاب «کریسمس در نیاوران» نوشته مهدی خانعلی‌زاده ازسوی انتشارات کتابستان منتشر شد. به گزارش روابط‌عمومی نشر کتابستان در اولین شب سال نو در تاریخ آمریکا رییس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا ترجیح داد به‌جای حضور در مناطق 
خوش آب‌وهوای این کشور برای گذراندن کریسمس در کنار خانواده و استفاده از تعطیلات، سوار هواپیما شود و به تهران برود؛ جایی که محمدرضا پهلوی و فرح دیبا به استقبال جیمی کارتر و همسرش روزالین آمدند.
سخنرانی آقای رییس‌جمهور در کاخ نیاوران که ایران تحت مدیریت شاه را «جزیره‌ ثبات» خواند و به نشانه‌ وفاداری و افتخار به او، جام نوشیدنی را بالا گرفت، تبدیل به یکی از تاریخی‌‌ترین پیشگویی‌های اشتباه در جهان سیاست شد؛ چراکه دقیقا یک سال بعد، محمدرضاشاه با بالا گرفتن اعتراضات مردم، برای همیشه ایران را ترک کرد. در سال‌های اخیر، انتقادات زیادی به جیمی کارتر در زمینه‌ حمایت از شاه مطرح شده و حتی سیاست حقوق‌بشری او به‌عنوان یکی از عوامل پیروزی انقلاب در ایران معرفی شده اما بررسی روابط جیمی کارتر و محمدرضا پهلوی، چیز دیگری می‌گوید... . کریسمس در نیاوران تلاش دارد تا روایتی دقیق از روابط کارتر و محمدرضا پهلوی را روایت کند. این کتاب در ۲۰۰صفحه و با قیمت ۵۰هزار تومان به‌تازگی روانه بازار نشر شده است.

captcha
شماره‌های پیشین