sobhe-no.ir
1330
یکشنبه، ۱۲ دی ۱۴۰۰
1
توصیف رهبر انقلاب از شهید حاج قاسم سلیمانی؛

ملی‌ترین و امتی‌ترین

در آستانه‌ دومین سالگرد شهادت شهید سپهبد حاج قاسم‌سلیمانی، خانواده‌ ایشان روز گذشته با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار خانواده و اعضای ستاد بزرگداشت سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی، «صدق» و «اخلاص» را خلاصه، نماد و نمایه مکتب سلیمانی خواندند و با اشاره به الگو شدن حاج‌قاسم در میان جوانان منطقه افزودند: سلیمانی عزیز، ملی‌ترین و امتی‌ترین شخصیت ایران و دنیای اسلام بوده و هست.

به مناسبت دومین سالگرد شهادت شهیدسلیمانی صورت می‌گیرد

توزیع بزرگ‌ترین کمک‌های مومنانه

سرمقاله

هم امت هم ملت

«صبح‌نو» همزمان با سالگرد رحلت آیت‌الله مصباح آرا و نظریات ایشان را بررسی می‌‎کند

یاد فیلسوف والامقام

آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی فقیه، فیلسوف، مفسر قرآن و از اندیشمندان و اساتید حوزه‌علمیه قم بود. ریاست موسسه آموزشی و پژوهشی امام‌خمینی (ره)، عضویت در مجلس خبرگان رهبری، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و شورای عالی انقلاب فرهنگی و ریاست شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) از سوابق اوست. مصباح‌یزدی به مرجعیت روحانیت در تفسیر دین اعتقاد داشت. او از مهم‌ترین نظریه‌پردازان و مدافعان نظریه ولایت مطلقه فقیه در ایران بود. آقای مصباح‌یزدی، آثار متعددی درباره علوم اسلامی ازجمله تفسیر، فلسفه، اخلاق و معارف اسلامی دارد. «آموزش فلسفه» و «آموزش عقاید» متن درسی مراکز حوزوی و دانشگاهی بوده و به زبان‌های مختلف ترجمه شده است. «معارف قرآن»، «اخلاق در قرآن»، «نظریه سیاسی اسلام» و «نظریه حقوقی اسلام» ازجمله آثار اوست. علامه محمدتقی مصباح‌یزدی، در ۱۲دی ۱۳۹۹ش، بر اثر بیماری در تهران درگذشت و روز ۱۵دی پس از تشییع در قم، در حرم حضرت معصومه(س) دفن شد.

تجمع میلیونی عراقی‌ها به مناسبت سالگرد شهدای مقاومت و پایان یافتن مهلت قانونی خروج اشغالگران آمریکایی

# تأرکم _خروج _ المحتل

همزمان با پایان مهلت قانونی خروج اشغالگران آمریکایی، پایتخت عراق شاهد برگزاری تجمع میلیونی به مناسبت دومین سالگرد شهادت فرماندهان پیروزی بر داعش بود و خیل عظیمی از مردم عراق از سراسر این کشور خود را به پایتخت رساندند تا در این مراسم یادبود باشکوه شرکت کنند. علاوه‌بر مردم، شمار زیادی از شخصیت‌ها و مقام‌های سیاسی عراق در این مراسم حضور داشتند. رسانه‌های عراقی با انتشار تصاویری از حضور «هادی العامری»، رییس ائتلاف الفتح؛ «فالح الفیاض»، رییس سازمان الحشدالشعبی؛ «اکرم الکعبی»، دبیرکل جنبش النجباء عراق؛ «سید عمار الحکیم»، رییس جریان حکمت ملی؛ «قاسم المصلح»، فرمانده عملیات استان الانبار و «قاسم الاعرجی»، مشاور امنیت ملی عراق ازجمله شخصیت‌های عراقی بودند که خود را به الجادریه بغداد رساندند.

صبح نو

سرمقاله

هم امت هم ملت

رهبر انقلاب از شهیدسلیمانی به‌عنوان شخصیتی ملی و امتی نام بردند و ایشان را مصداق همراستا بودن منافع ملی با منافع جهان اسلام دانستند. این تعبیر هوشمندانه و دقیق، پاسخی است به انگاره تضاد میان دولت- امت که ازسوی برخی افراد در سالیان گذشته گفته شد که نمونه واضح آن در ماجرای ظهور داعش در عراق و سوریه مطرح شد که درواقع ادامه شعار «نه غزه، نه لبنان» سال88 بود که منافع ملی را مقابل منافع جهان اسلام قرار می‌داد. واقعیت این است که سخنانی از این دست که عمدتا ازسوی ساختارشکنانی چون تاجزاده و چهره‌های دیگر اپوزیسیون و برخی دیپلمات‌های اصلاح‌طلب چون امین‌زاده بیان شد، گرچه مدعی نگاه منافع‌محور و واقع‌گرایانه به سیاست خارجی هستند اما با رویکرد لیبرالی، مسائل خاورمیانه را تحلیل می‌کنند. به همین واسطه پیوستگی منافع جهان اسلام و محور مقاومت در تحلیل آن‌ها غایب می‌شود. اساسا آن‌ها فراموش می‌کنند که شکل‌گیری دور جدید مقاومت با فرماندهی شهیدسلیمانی پس از حمله آمریکا به افغانستان و عراق شکل گرفت و واکنشی به امنیت فوری ایران قلمداد می‌شد. این نگرش واقع‌بینانه و درعین‌حال آرمان‌گرایانه در جبهه مقاومت باعث شد که هم امنیت ایران در مقابل غرب و به‌ویژه آمریکا حفظ شود و هم 
جهان اسلام ذیل گفتمان آمریکاستیزی، بسیج و فعال شده و درنهایت دو دهه پس از حمله بوش پسر، آمریکا با فضاحت از افغانستان بیرون رود و آماده خروج از عراق شود؛ منطقه از شر رادیکالیسم و تروریسم موردحمایت غرب رها شود و ایران، ایران بماند. سردار شهید میان منافع امت و ملت تضادی ندید و هم برای مردم منطقه امنیت آورد و هم برای مردم کشورش آرامش ایجاد کرد. حال آنکه براساس نظریه ساختارشکنان و اپوزیسیون با تئوری نه غزه، نه لبنان هم منطقه گرفتار تروریست‌های موردحمایت غرب می‌شد و هم مشخص نبود کشور به‌واسطه نظریات سورئال آن‌ها چه سرنوشتی پیدا می‌کرد.

captcha
شماره‌های پیشین