sobhe-no.ir
1329
شنبه، ۱۱ دی ۱۴۰۰
10
پیشتازی ترکیه از درآمدهای گردشگری

ظرفیت اقتصادی ای که استفاده نمی‌کنیم

گزارش «صبح‌نو» درباره شباهت‌های علائم سویه آفریقایی کرونا با سرماخوردگی را بخوانید

آرامش در کشور، آشفتگی امیکرون در اروپا

مشاهده وضعیت مراکز واکسیناسیون در گوشه و کنار شهر نشان می‌دهد که مردم تزریق دوز سوم واکسن کرونا را جدی گرفته و حالا با شدت بیشتری به محل‌های مشخص‌شده مراجعه می‌کنند تا دوز سوم واکسن خود را تزریق کنند. یکی از دلایل این مساله شیوع امیکرون و اخباری است که از گوشه و کنار جهان به گوش می‌رسد. آمار ابتلا و شیوع امیکرون در اروپا و آمریکا به اوج خود رسیده است. فرانسه روز پنجشنبه حدود 200هزار ابتلای جدید را ثبت کرده است. این در حالی است که آغاز سال نوی میلادی هم موجب شده تا بسیاری از مردم به پروتکل‌های بهداشتی توجهی نکنند. باوجوداین، خوشبختانه در کشور ما با وجود توجه مردم به دستورالعمل‌های بهداشتی وضعیت همچنان آرام است.

صبح نو

پیشتازی ترکیه از درآمدهای گردشگری

ظرفیت اقتصادی ای که استفاده نمی‌کنیم

گردشگری به‌عنوان یک صنعت پرسود می‌تواند اقتصاد بسیاری از کشورهای نجات دهد. کشور ما هم می‌تواند یکی از قطب‌های گردشگری جهان باشد اما به‌دلیل برنامه‌ریزی یا سیاست‌های نادرست این امر محقق نمی‌شود. این در حالی است که جدیدترین خبرها نشان می‌دهند درآمد ارزی حوزه گردشگری ترکیه از یک استان دو برابر درآمد نفتی ایران است! یک کارشناس توسعه گردشگری مهم‌ترین علل و عوامل موفقیت ترکیه در جذب گردشگران خارجی و توسعه صنعت گردشگری این کشور را در مقایسه تطبیقی با ایران تشریح کرده است؛ترکیه همواره به‌عنوان یکی از کشورهای پیش‌رو در سطح جهان و علی‌الخصوص منطقه در صنعت گردشگری شناخته شده به‌طوری‌که همواره وقتی شخصی می‌خواهد کشوری موفق در منطقه ما در زمینه جذب گردشگری را مثال بزند از ترکیه نام خواهد برد. گرچه ترکیه براساس شاخص‌های رقابتی در صنعت توریسم در رتبه43 قرار دارد اما یکی از 10کشور برتر توریستی جهان است و در سال2018 رتبه ششم برترین کشورهای گردشگرپذیر را از آن خود کرد. ترکیه در سال2018 با رشد 6درصدی، پذیرای 46میلیون گردشگر خارجی و کسب درآمد 25میلیارد دلاری حاصل از گردشگری بین‌المللی بود. این در حالی است که این کشور در سال2019 نیز با رشد 12درصدی پذیرای بیش از 51میلیون توریست خارجی بوده و به درآمد 30میلیارد دلاری دست یافته است. اقتصاد ترکیه طی 10سال اخیر به درآمدهای حاصل از بازار گردشگری وابسته بوده و به‌طور میانگین حدود 12درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور به بازار گردشگری تعلق دارد؛ البته براساس آمار سازمان جهانی گردشگری، سهم بازار گردشگری در اقتصاد ترکیه در سال2019 به 17درصد نیز رسیده است اما بازار گردشگری ایران که در سال2018 به رشد قابل‌توجهی در کسب درآمد حاصل از این بازار دست یافته بود در 9ماه نخست سال2019 نیز باتوجه به نوسانات دلار با رشد 40درصدی در ورود گردشگران خارجی همراه بود؛ در سال2018 اگرچه ایران با پذیرش هشت‌میلیون گردشگر خارجی در رتبه 89مقاصد توریستی جهان قرار گرفت اما کسب درآمد 12میلیارد دلاری با رشد 38درصدی منجر به قرارگرفتن در رتبه35 جهان شد.
 تمرکز دقیق بر هدف
 فرخ میرشاهزاده با بیان جزئیات بیشتری از علل موفقیت ترکیه در جذب گردشگران خارجی به‌صورت تطبیقی با ایران پرداخته است. وی یکی از علل موفقیت ترکیه در جذب گردشگران خارجی را ناشی از تمرکز دقیق و کامل این کشور روی بازار گردشگری خود دانست و به تسنیم گفت: ترکیه توانسته است در وهله اول ضمن طراحی سناریوی مناسب و لازم براساس یک آمایش سرزمینی درست و صحیح، هر قسمت خاص جغرافیای کشور خود را بر مبنای سلیقه و نیاز بازار‌های هدف گردشگری سامان‌دهی کند و سپس با استفاده از تبلیغات و بازاریابی فعال اقدام به جذب گردشگران خارجی می‌کند.این کارشناس توسعه گردشگری با اشاره به این موضوع که ترکیه برای توسعه و حمایت از صنعت توسعه گردشگری خود در چند حوزه مختلف اقدامات ملموس و شاخصی را انجام داده است، تصریح کرد: یکی از اقدامات خوب ترکیه در این راستا، اختصاص یارانه‌های حمایتی مختلف و درحقیقت سوبسید به مراکز اقامتی و گردشگری این کشور در قالب‌های گوناگونی نظیر انواع معافیت‌های مالیاتی، تخفیف در پرداخت هزینه حامل‌های انرژی، کاهش عوارض سالانه قانونی و... است که درنهایت منجر به کاهش هزینه‌های سربار این مراکز می‌شود.
 

captcha
شماره‌های پیشین