sobhe-no.ir
1326
دوشنبه، ۰۶ دی ۱۴۰۰
3
فواد ایزدی در گفت و گو با«صبح نو» ابعاد دور هشتم مذاکرات وین را بررسی کرد

رزمایش سپاه، کمک به تیم مذاکره کننده بود

مذاکرات وین از امروز وارد دور هشتم می‌شود؛ مرحله‌ای که با اظهارات و اقدامات طرف‌های مقابل شکل تازه‌ای را ترسیم کرده است. مواضع قاطع ایران مبنی بر عدم عقبگرد از خواسته‌های قانونی و منطقی‌اش، طرف اروپایی را با چالش جدی مواجه کرده که تاکنون راهی جز تن‌دادن به شنیدن و بررسی خواسته‌های ایران نداشته است.

روزنامه صهیونیستی:

پهپاد ایرانی «شاهد-136» تغییردهنده نتیجه بازی است

صبح نو

فواد ایزدی در گفت و گو با«صبح نو» ابعاد دور هشتم مذاکرات وین را بررسی کرد

رزمایش سپاه، کمک به تیم مذاکره کننده بود

مذاکرات وین از امروز وارد دور هشتم می‌شود؛ مرحله‌ای که با اظهارات و اقدامات طرف‌های مقابل شکل تازه‌ای را ترسیم کرده است. مواضع قاطع ایران مبنی بر عدم عقبگرد از خواسته‌های قانونی و منطقی‌اش، طرف اروپایی را با چالش جدی مواجه کرده که تاکنون راهی جز تن‌دادن به شنیدن و بررسی خواسته‌های ایران نداشته است.

از سوی دیگر، اگرچه تهدیدها در این روزها مانند تحریم‌ها، به‌دنبال فشار بر مسوولان و تیم مذاکره‌کننده بود اما درنهایت با رزمایش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نه‌تنها به نتیجه‌ای نرسید بلکه غرش موشک‌های بالستیک و پهپادهای انتحاری ایران با بهره‌گیری از فناوری‌های جدید، دشمنان به‌ویژه صهیونیست‌ها را شوکه کرد.هشدار قاطع مقامات ارشد نظامی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر درهم کوبیدن هرگونه تجاوزی، نه‌تنها چیزی را در سبد طرف مقابل قرار نداد، بلکه کمک قابل‌توجهی به تیم مذاکره‌کننده برای پیگیری اهداف مشروع ایران، به حساب می‌آید. دست برتر ایران در مقابله با تهدیدات و ابتر گذاشتن رجزخوانی‌ها، طرف مقابل را از رسیدن به اهداف سیاه خود بازداشت و به همه ثابت کرد که ایران با بهره بردن مناسب از میدان، حمایت قاطعی از دیپلماسی خواهد کرد.
 
سنگ‌اندازی فرانسوی
 تیم مذاکره‌کننده حالا در شرایطی در وین حاضر شده است که حمایت قابل‌توجهی را ازسوی میدان مشاهده می‌کند؛ هرچند از سوی دیگر برخی اقدامات و اظهارات را تضعیف جایگاه تیم مذاکره‌کننده می‌دانند که از آن جمله می‌توان به مواضع رییس سازمان انرژی اتمی مبنی بر توقف در ایستگاه غنی‌سازی 60درصدی اشاره کرد اما درمجموع جمهوری اسلامی ایران بر رفع کامل تحریم‌ها تاکید دارد و تا رسیدن به این نقطه، دست از پیشرفت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای برنخواهد داشت.میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین یکشنبه در پیامی توییتری نوشت: محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که تهران غنی‌سازی بیش از ۶۰درصد انجام نمی‌دهد. نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در این خصوص ادامه داد: در آستانه هشتمین دور مذاکرات وین که امروز آغاز می‌شود، این پیام مثبتی است. البته برخی کشورهای اروپایی با انجام هر اقدامی از موضع خود دست برنمی‌دارند و با بهانه‌تراشی، مدام به‌دنبال سنگ‌اندازی در مسیر مذاکرات هستند. تیم مذاکره‌کننده فرانسه نقش سازنده‌ای در مذاکرات ایفا نمی‌کرد و عمدتا با سنگ‌اندازی‌های خود سرعت پیشرفت در گفت‌وگوها را تا حد قابل‌توجهی پایین آورده بود. در همین حال، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان نیز روز پنجشنبه در کنفرانس خبری مشترک با همتای عراقی، گفت: در مذاکرات قبلی درمجموع رویکرد برخی کشورهای اروپایی به‌طور مشخص فرانسه را سازنده ندیدیم؛ انتظار ما این است که طرف فرانسوی در مذاکرات بر نقش سازنده تمرکز و کمک کند.
 
پیام سفر سالیوان به سرزمین‌های اشغالی
 البته این تنها اقدام طرف مقابل نیست و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ‌سفید در سفری به سرزمین‌های اشغالی درباره مذاکرات وین با مقامات رژیم‌صهیونیستی به گفت‌وگو پرداخت. تارنمای اکسیوس نوشته است: سالیوان در دیدار با مقام‌های ارشد رژیم‌صهیونیستی ایده توافق موقت با ایران را مطرح کرده اما این پیشنهاد با مخالفت نفتالی بنت، یائیر لاپید و بنی گانتز روبه‌رو شده است. سفر سالیوان می‌تواند در راستای افزایش هماهنگی آمریکا و رژیم‌صهیونیستی درباره سناریوهای شکست مذاکرات نیز باشد. افزایش خرابکاری‌ها و اخلال‌گری‌های این رژیم در برنامه هسته‌ای و دفاعی ایران، تشدید تحریم‌ها و احتمالا برگزاری مانورهای نظامی چندجانبه در خلیج‌فارس و دریای عمان می‌تواند از اهداف این گفت‌وگوها باشد.به نظر نمی‌رسد که این گفت‌وگوها نشانه‌ای از تغییر اساسی در رویکرد آمریکا به مذاکرات وین باشد. واشنگتن و تل‌آویو هر دو خواستار مهار برنامه هسته‌ای ایران هستند. راهبرد هر دو نیز تعمیم محدودیت‌های برجامی به بازه‌های زمانی طولانی‌تر است. اختلاف در اینجاست که آمریکا دیپلماسی احیای برجام را مسیر مطمئن‌تر و کاربردی‌تری در مقایسه صرف اعمال تحریم و خرابکاری می‌بیند.
 
ایزدی: رزمایش موشکی کمک به تیم مذاکره‌کننده بود
   در این زمینه با دکتر فؤاد ایزدی، کارشناس مسائل بین‌الملل به گفت‌وگو نشستیم. وی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار داشت: در ماه‌های گذشته برخی از کارشناسان آمریکایی و اسراییلی مطلبی را مدام تکرار می‌کنند و آن این است که ترس ایران از آمریکا ریخته است. وی افزود: آن‌ها بر این عقیده هستند که ایران دیگر ترسی از رویاروی نظامی با آمریکا ندارد و اگر قرار است مذاکرات به نتیجه مثبتی برای آمریکایی‌ها برسد، الگوی گزینه نظامی باید روی میز قرار بگیرد تا ایران احساس کند که اگر مذاکرات به نتیجه نرسد، ممکن است با حمله نظامی مواجه شود.این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: این ادبیاتی است که در چندماه اخیر تولید شده و پیام رزمایش به طرف مقابل این است که آمریکایی‌ها و اسراییلی‌ها نمی‌توانند با تهدید به اهداف خود در حوزه سیاست خارجی دست یابند؛ زیرا ایران هم توانمندی دفاع از خود را دارد و هم اگر اتفاقی و تعرضی صورت بگیرد، این اقدام را انجام خواهد داد. ایزدی با بیان اینکه رهبر انقلاب در سال۹۲ فرمودند که اگر اسراییل بخواهد به ایران حمله کند ایران تل‌آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد، خاطرنشان کرد: همچنین ایشان فرموده‌اند که دوران بزن‌دررو تمام شده است. پیام مانور اخیر این است که ایران در دفاع از خود کوچک‌ترین ملاحظه‌ای نخواهد داشت. همچنین توانمندی دفاع را هم دارد، برخلاف برخی کشورهای منطقه که در حوزه نظامی وابسته به بیگانگان هستند، تکنولوژی و تجهیزاتی که جمهوری اسلامی ایران استفاده می‌کند، ساخت داخل است و ازاین‌جهت در کنار قدرت نرم قدرت سخت ایران هم قابل‌توجه است.این کارشناس مسائل بین‌الملل با تاکید بر اینکه رزمایش اخیر و این توانمندی نظامی قطعا به تیم مذاکره‌کننده کمک خواهد کرد، ادامه داد: آن‌ها می‌توانند با بهره‌بردن از این ظرفیت به اهدافی که برای آن به وین رفته‌اند دست یابند. وی درخصوص اعلام رییس سازمان انرژی اتمی مبنی بر عدم افزایش غنی‌سازی 60درصدی، افزود: ایران در زمینه هسته‌ای موفقیت‌های زیادی داشته است و این مساله که الان نیاز به اورانیوم غنی‌سازی‌شده ۹۰درصد ندارد، نکته‌ای بود که پیش‌ازاین هم گفته شده اما در « ان‌پی‌تی»  که ایران هم عضو آن هست، هیچ درصدی ذکر نشده است. این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اینکه در سایت امیرآباد که قبل از انقلاب به دست آمریکایی‌ها تاسیس شده بود، از سوخت ۹۰درصد استفاده می‌شد، تصریح کرد: با اینکه محدودیتی وجود ندارد اما تصمیم کشور این است و آقای اسلامی هم نظر کلی را دراین‌باره اعلام کرده است.ایزدی افزود: غنی‌سازی 90درصد در دستورکار نیست و چون طرف مقابل از ادبیات خاصی استفاده می‌کند که به‌دنبال فضاسازی است و تصور می‌کند در مذاکرات به دردش می‌خورد، ایران در زمینه توانمندی هسته‌ای آن چیزی را که لازم است پی می‌گیرد و تحت‌تاثیر تبلیغات رسانه‌ای قرار نخواهد گرفت.
 
فرانسه به‌دنبال چیست؟
 وی با اشاره به نقش اروپایی‌ها و به‌ویژه فرانسه در مذاکرات هسته‌ای، خاطرنشان کرد: فرانسوی‌ها در گذشته هم همین برخورد غیرمنطقی را داشته‌اند، آن‌ها خیلی دوست دارند که هرازگاهی نقش پلیس بد را بازی کنند. باتوجه‌به ارتباطات گسترده‌ای که با رژیم‌صهیونیستی دارند، این اتفاقات می‌افتد.این کارشناس مسائل بین‌الملل تاکید کرد: بمب اتم را فرانسوی‌ها به رژیم‌صهیونیستی دادند و خودشان ناقض« ان‌پی‌تی» محسوب می‌شوند؛ یعنی در گسترش سلاح هسته‌ای در منطقه غرب آسیا نقش اول را دارند.ایزدی با اشاره به اینکه فرانسوی‌ها نه‌تنها از گذشته خود شرمنده نیستند، خاطرنشان کرد: قطعا دولت‌های مختلف در کشور علاقه‌مند به بهبود روابط با اروپا هستند اما آن چیزی که مشخص است اینکه برخی از کشورهای اروپایی مانند فرانسه اصولا ظرفیت روابط عادی با ایران را ندارند و بیشتر به‌دنبال خدمت به صهیونیست‌ها و دوشیدن برخی کشورهای منطقه و فروش اسلحه هستند.این کارشناسی مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: همسو شدن با کشورهای شکست‌خورده مانند رژیم‌صهیونیستی و سعودی‌ها به نفع هیچ کشوری ازجمله فرانسه نیست.

فؤاد ایزدی: فرانسوی‌ها در گذشته هم همین برخورد غیرمنطقی را داشته‌اند، آن‌ها خیلی دوست دارند که هرازگاهی نقش پلیس بد را بازی کنند. باتوجه‌به ارتباطات گسترده‌ای که با رژیم‌صهیونیستی دارند، این اتفاقات می‌افتد

captcha
شماره‌های پیشین