sobhe-no.ir
1326
دوشنبه، ۰۶ دی ۱۴۰۰
10
مشکلی که با همراهی مردم برطرف می‌شود

تاکید بر مشارکت مردم در مدیریت پسماند

گزارش «صبح‌نو» درباره ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های فرودگاهی برای مسافران ورودی به ایران را بخوانید

افزایش نگرانی ها درباره امیکرون

آمار جان‌باختگان روزانه کرونا دیروز دوباره به بالای 50نفر رسید. تعداد بیماران تازه شناسایی‌شده هم شاهد افزایش مشهود نسبت‌به روزهای قبل بود. اتفاقی که می‌تواند هشداری برای طغیان امیکرون در ایران باشد. این در حالی است که دیروز یکی دیگر از اساتید اپیدمیولوژی کشور نسبت‌به پیک ششم کرونا در ایران هشدار داد؛ البته خبرهایی هم درباره ممنوعیت ورود و ایجاد محدودیت‌های شدید برای مسافران ورودی از کشورهای دیگر منتشر شده است.

صبح نو

مشکلی که با همراهی مردم برطرف می‌شود

تاکید بر مشارکت مردم در مدیریت پسماند

پسماند یکی از معضلات جدی کشور است. اهمیت موضوع تسهیلگری و آموزش تفکیک از مبدا در مدیریت پسماند عادی با بهره‌مندی از ظرفیت مشارکت‌های مردمی و تشکل‌های محیط‌زیستی کشور به‌ویژه در روستاها و استان‌های شمالی بر کسی پوشیده نیست. «سیدابوالقاسم موسوی»، مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی و مسوولیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به طرح «ماپ» که با حمایت صندوق ملی محیط‌زیست انجام شده و نتایج نسبتا مطلوبی نیز داشته است، گفت: اگر بتوانیم این طرح را در کل کشور تسری دهیم و سازوکارهای اجرایی آن را فراهم کنیم، اتفاقات خوبی حداقل در حوزه مدیریت پسماند عادی روستایی در کشور می‌افتد و راهکارهای عملیاتی قابل اجرایی احصا می‌شوند. وی افزود: اجرای اینگونه طرح‌ها در ارتقای سطح آگاهی و جلب مشارکت مردمی و از بعد فرهنگی نیز در کشور اثرگذار است و می‌توان این طرح را پس از روستاها با تغییر فرایند متناسب با سازوکار شهری، در شهرهای کوچک سپس در شهرهای بزرگ نیز اجرا کرد. طرح‌های مذکور ضمن بهبود وضعیت مدیریت پسماند عادی کشور به کاهش آسیب‌های اجتماعی ناشی از پسماند و زباله‌گردها و کودکان کار کمک می‌کند. موسوی با تاکید بر اینکه همه ما به مردم پاسخگو هستیم و باید برای حل این مساله به جمع‌بندی برسیم، گفت: باید به‌سراغ مردم برویم و آنان را در حل این معضل مشارکت دهیم، همچنین از ظرفیت تشکل‌های محیط‌زیستی در این زمینه بهره‌مند شویم تا مشارکت بهتری اتفاق بیفتد و همه ما در کنار هم بتوانیم این کار مهم را به سرانجام برسانیم. وی با اشاره به توسعه همکاری سازمان حفاظت محیط‌زیست با شهرداری‌ها و دهیاری‌ها اظهارکرد: باید هر دو هفته یک‌بار گردهم آییم و با تشکیل کمیته کارشناسی، موضوع را پیگیری کنیم تا به نتیجه برسیم.
 بحران پسماند نیازمند مشارکت مردم
 «حسن پسندیده»، مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط‌زیست هم با تاکید بر اینکه بخش عمده‌ای از مسائل محیط‌زیست جنبه عمومی دارد و بدون همراهی مردم، مسائل محیط‌زیست حل نمی‌شود، تصریح کرد: پسماند، مساله‌ای مربوط به حیات اجتماعی جامعه و همه زیستمندان و نیاز است که آحاد جامعه و دست‌اندرکاران اجتماعی، مسوولیت اجتماعی خود را انجام دهند. در حوزه کلانشهرها، طرح‌های خوبی با مدیریت یکپارچه در استان‌های مختلف به‌ویژه استان مازندران پیش‌بینی شده و برنامه راهبردی تهیه شده است. مدیریت پسماند در روستاها به‌لحاظ پراکندگی و گستردگی، مدیریت خاصی را می‌طلبد و می‌تواند در محل تولید با رویکرد مشارکتی و همراهی خود جوامع محلی صورت گیرد. وی با تاکید بر اینکه لازم است سلسله زنجیره مدیریت پسماند در همه بخش‌‌ها به‌صورت یک اکوسیستم پویا رعایت شود، گفت: طرح مدیریت اجتماعی پسماند (ماپ) طرح پایلوت خوبی بود. در این طرح درحقیقت کار را به دست جوامع محلی سپردیم و این تجربه خوب را می‌توانیم با ارزیابی دقیق‌تر، با اولویت استان‌های شمالی در سایر بخش‌های کشور نیز داشته باشیم. مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به اینکه طرح «ماپ» نباید یک طرح کوتاه‌مدت باشد و با پایان بازه زمانی مشخص رها شود، گفت: نیاز است با کمک سازمان حفاظت محیط‌زیست و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، کار به‌صورت مطلوب‌تر ادامه پیدا کند.

captcha
شماره‌های پیشین