sobhe-no.ir
1326
دوشنبه، ۰۶ دی ۱۴۰۰
1
با هدف هم‌افزایی بین دولت و مجلس و صرفه‌جویی در وقت؛

روش بررسی بودجه تغییر کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی روز گذشته (یکشنبه 5دی‌ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به طرح دوفوریتی اصلاح ماده182 قانون آیین‌نامه داخلی مجلس با کلیات طرح اصلاح سازوکار بررسی لایحه بودجه موافقت کردند. این طرح با 176رأی موافق، 62رأی مخالف و هفت رأی ممتنع از مجموع 256نماینده حاضر به تصویب رسید. مصوبه نمایندگان مجلس با هدف صرفه‌جویی در وقت و هزینه به‌صورت دوشوری بوده و بررسی لایحه بودجه بر همین اساس صورت خواهد گرفت.

روحانی نمی خواهد تجربه خاتمی و احمدی نژاد را تکرار کند

درباره یک دیدار

انتشار خبر دیدار اخیر حسن روحانی، رییس‌جمهوری پیشین کشورمان با رهبر انقلاب، تحلیل‌ها و اقوال متفاوتی را در پی داشته است. دراین‌بین یک خط تحلیلی، بیشتر از سایرین ذهن را مجذوب خود کرده و آن، تمایل وافر روحانی به کم کردن فاصله‌اش با حاکمیت است؛ فاصله‌ای که برخی نیروهای سیاسی ازجمله حامیان روحانی سعی دارند آن را بعید و دور نشان بدهند. سنت دیرینه اینگونه جا انداخته بود که رؤسای جمهور پس از پایان یافتن دوران مسوولیت‌شان در رأس قوه اجرایی کشور، به مجمع تشخیص مصلحت نظام کوچ کنند و به‌عنوان عضو حقیقی به بازوی مشورتی مقام معظم رهبری تبدیل شوند. پیشنهاد عضویت در مجمع تشخیص به حسن روحانی نیز ارائه شد اما سکوت او در برابر این پیشنهاد، این ذهنیت را به وجود آورد که رییس‌جمهوری پیشین قصد دارد تعمدا میان خود و حاکمیت فاصله بیندازد و به یکی از رهبران جریان خارج از بلوک قدرت تبدیل شود؛ البته به نظر می‌رسد سکوت روحانی در برابر سنت عضویت در مجمع تشخیص یک دلیل اصلی داشته باشد و آن قبول نداشتن ساختار مجمع ازسوی او بود. یکی از نشانه‌های عدم اعتقاد روحانی به ساختار مجمع این بود که روحانی در دوران هشت‌ساله مسوولیت خود در دولت، در کمتر از 10جلسه مجمع شرکت کرد چراکه معتقد بود ریاست مجمع تشخیص مصلحت باید به عهده رییس‌جمهوری باشد و در غیر این صورت نهاد موثری نخواهد بود.

گزارش «صبح‌نو» از سرانجام مساله سالمندی جمعیت و راهکارهای مقابله با آن را بخوانید

راه‌های عبـور از بحران جمعیت

علی جواهری / سالمندی جمعیت پدیده‌ای است که هرکدام از کشورهای جهان، تجربه متفاوتی از رویارویی با آن دارند. این پدیده زمانی رنگ و بوی بحران به خود می‌گیرد که دولت‌ها با آمادگی کافی به استقبال آن نروند، مطالعات جمعیت نشان می‌دهد تعداد افراد مسن تا سال۱۴۲۰ با رشدی جدی به بیش از سه‌برابر تعداد کنونی خواهد رسید. این مساله آنقدر اهمیت دارد که بارها مقام معظم رهبری بر آن تاکید کرده‌اند؛ در دیدار ایشان با جمعی از زوج‌های جوان در فروردین‌ماه 98 آمده است: «امروز در دنیا آن کشورهایی که جمعیت‌های زیادی دارند، به‌برکت آن به خیلی امکانات دست یافته‌اند؛ چین یک نمونه‌ است، هند یک نمونه‌ است؛ اینکه من تکرار می‌کنم، تاکید می‌کنم، به‌خاطر این است.» موضوع جمعیت در کشور با بحران مهمی روبه‌رو ست. پس از کاهش شدید نرخ باروری در دهه70 و رسیدن آن به زیر نرخ جانشینی هنوز این نرخ به حد جانشینی نرسیده که مهم‌ترین پیامد آن بحران سالمندی در کشور خواهد بود. براساس گزارش بانک جهانی، این میزان برای ایران ۱/۷فرزند به‌ازای هر زن بوده و در صورت ادامه داشتن روند فعلی تا سال۱۴۳۰ به بالاتر از نرخ جانشینی نخواهد رسید. باید این واقعیت تلخ را بپذیریم که رشد سالمندی کشور دوبرابر رشد جهانی است و تا چندین دهه آینده شاهد سونامی سالمندی در ایران خواهیم بود، در واقع پدیده سالمندی از پدیده‌هایی است که افراد در زندگی طبیعی خود دیر یا زود آن را تجربه خواهند کرد. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سال۲۰۵۰ جمعیت سالمندان کشورهای درحال‌توسعه ۸۰درصد جمعیت سالمندان جهان را تشکیل خواهند داد و این رقم قابل‌توجهی است.

سرمقاله

نفسی که ممدّ حیات نیست

فواد ایزدی در گفت و گو با«صبح نو» ابعاد دور هشتم مذاکرات وین را بررسی کرد

رزمایش سپاه، کمک به تیم مذاکره کننده بود

مذاکرات وین از امروز وارد دور هشتم می‌شود؛ مرحله‌ای که با اظهارات و اقدامات طرف‌های مقابل شکل تازه‌ای را ترسیم کرده است. مواضع قاطع ایران مبنی بر عدم عقبگرد از خواسته‌های قانونی و منطقی‌اش، طرف اروپایی را با چالش جدی مواجه کرده که تاکنون راهی جز تن‌دادن به شنیدن و بررسی خواسته‌های ایران نداشته است.

آیا برای اکران فیلم «قاتل و وحشی» می توان راه‌حلی یافت ؟

تصمیم طلایی جشنواره برای نعمت الله

میلاد نجفی / «قاتل و وحشی» ساخته حمید نعمت‌الله است. فیلم در میانه راه ساخت به علت مشکل بودجه برای مدتی متوقف شد و همچنین به‌دلیل اختلافات مالکیتی مجوز حضور در جشنواره فجر ۹۸ را نگرفت، سرانجام در پاییز سال۱۳۹۹، با اتمام مراحل صدا و ساخت موسیقی آماده نمایش شد. حواشی فیلم همچنان ادامه یافت و با وجود دریافت نقدهایی مثبت از آن‌ها که فیلم را در اکران‌های خصوصی دیده بودند، پروانه نمایش از طرف وزارت ارشاد برای اکران در جشنواره فجر ۹۹ را دریافت نکرد.

شماره‌های پیشین