sobhe-no.ir
1325
یکشنبه، ۰۵ دی ۱۴۰۰
1
محمد اسلامی از تولید سوخت ایران برای نیروگاه بوشهر در آینده‌ای نزدیک خبر داد

تولید بومی سوخت هسته ای‏

رئیس جمهور بر پاسخ قاطع به هرگونه تحرک خصمانه تاکید کرد

عرض اندام بالستیک‌ها

سید ابراهیم رئیسی، رییس شورای عالی امنیت ملی با تقدیر از تلاش‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسداری همزمان از امنیت ملت ایران و ملت‌های منطقه، رزمایش پیامبراعظم(ص)17 را نشانه‌ای آشکار از اراده و توانمندی جمهوری اسلامی ایران در دفاع از منافع و امنیت ملت ایران برشمرد و تصریح کرد: هرگونه تحرک خصمانه ازسوی دشمنان با پاسخ فراگیر و قاطع نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد و معادلات راهبردی را به‌صورت معناداری تغییر خواهد داد.رزمایش سپاه در روزهای اخیر آزمونی مهم برای رویارویی با هرگونه اقدام ددمنشانه‌ای بود؛ رزمایشی که نه‌تنها باعث رضایت و تقدیر دوستان جمهوری اسلامی شد، بلکه مقامات کشور را خرسند کرد. در این راستا، رییس‌جمهور ضمن تقدیر از تلاش‌های سپاه، بر پاسخ قاطع ایران در مقابل هر تحرک خصمانه‌ای تاکید کرد.مقامات رژیم‌صهیونیستی که در هفته‌های اخیر با چراغ سبز آمریکایی‌ها، تهدیدهایی را علیه ایران مطرح می‌کنند، مخاطب اصلی رزمایش گسترده سپاه هستند؛ موضوعی که در اظهارات مقامات ارشد نیروهای مسلح کشورمان در روزهای اخیر در جریان بود. تهدید به بمب‌باران تاسیسات هسته‌ای ایران این‌بار با پاسخ قاطعی مواجه شده و طرف مقابل امروز به‌خوبی از پیامدهای هرگونه اقدام ماجراجویانه‌ای آگاه شده است.

نگاهی به برنامه موشک‌های بالستیک عربستان‌سعودی

چین به‌دنبال بازارهای دفاعی سودآور

«صبح نو» شرایط دو حزب اصلاح‌طلب را پس‌از انتخابات ۱۴۰۰ بررسی کرده‌است

اعتراض کرباسچی، ابهام در وضعیت منصوری

بعد از گذشت هفته‌ها از تغییر و تحول در رأس حزب کارگزاران سازندگی، دبیرکل پیشین این حزب نسبت‌به نحوه کنار گذاشتن خود زبان به گلایه گشود. کرباسچی با صحه بر وجود اختلافات در این حزب، تغییر خود را غیرنرمال و همراه با عجله خواند و تصریح داشت که بهتر بود بعد از عبور از حاشیه‌های انتخابات ریاست‌جمهوری، دبیرکل جدید منصوب می‌شد.

گزارش «صبح‌نو» از تاثیر ریزش و نوسان ارز لیر در بازار مسکن ترکیه و ضرر 10درصدی سرمایه‌گذاران را بخوانید

سرمایه‌ای که از جیب رفت

علی جواهری / براساس آمار، املاک و مستغلات ترکیه، یکی از مقاصد اصلی سرمایه ایرانیان در سال‌های اخیر بوده است؛ البته آمار رسمی دقیقی در این زمینه وجود ندارد اما برخی صاحب‎نظران و مقامات مسوول در طول سال‌های اخیر، آمارهای مختلفی را به رسانه‌ها ارائه کرده‌اند. علت این مساله چه قیمت بالای مسکن در ایران و کاهش ارزش پول ملی یا حتی طمع ایرانیان مطرح شود باید به‌درستی مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد. میانگین قیمت مسکن در ترکیه در ژوئن ۲۰۲۱ (خرداد- تیر ۱۴۰۰) نسبت‌به مدت مشابه سال قبل ۲۹درصد افزایش یافته است؛ این در حالی است که در همین بازه زمانی قیمت لیر نسبت‌به دلار بیش از ۳۰درصد کاهش ارزش داشته است؛ به‌عبارت دیگر، سرمایه‌گذاران در مسکن ترکیه نه‌تنها سود نکرده‌اند، بلکه ۱۰درصد ضرر نیز کرده‌اند. پول ترکیه از آغاز سال جاری میلادی تاکنون حدود ۵۰درصد ارزش خود را از دست داده است و کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که در سایه این وضعیت فشار بر بانک‌ها و افزایش تورم در سال آینده میلادی در این کشور ادامه خواهد یافت. واحد پول ترکیه با افت هشت درصدی به سطح ۱۷.۰۷لیر در هر دلار رسید که یک رکورد تاریخی محسوب می‌شود و دلیل آن فشارهای تورمی و تلاش برای کاهش نرخ بهره در این کشور است. برای اینکه سقوط ارزش لیر ترکیه بیشتر روشن شود باید گفت که حدود ۱۲ماه پیش یعنی ژانویه سال۲۰۲۱ میلادی هر دلار برابر با ۷.۴۳لیر ارزش‌گذاری می‌شد. کاهش سنگین ارزش لیر در سال جاری در سایه افزایش سریع تورم صورت گرفته است. موضوع بدتر برای کل اقتصاد ترکیه این است که سرمایه‌گذاران و اقتصاددانان نگران‌اند که اوضاع ممکن است قبل از بهبود یافتن، بدتر شود. اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند با سقوط ارزش لیر، تورم در سال آینده تا نزدیک ۳۰درصد افزایش خواهد داشت و روی افزایش قیمت‌های اجناس وارداتی تاثیر خواهد گذاشت.

گزارش «صبح‌نو» از نشست عوامل مستند «خاطرات آن مرد» در بنیاد حاج‌قاسم

روایتی از آدم معمولی‌ها

روایت‌های حاج‌قاسم را زیاد از زبان فرماندهان و در میدان‌های جنگ شنیده ایم و بیشتر صحبت از این بود که حاج‌قاسم در سوریه، حاج‌قاسم در لبنان، حاج‌قاسم در عراق و...، حالا مستند 10قسمتی «خاطرات آن مرد» روایتی متفاوت از شهید سلیمانی را نشان می‌دهد که از جمعه سوم دی‌ماه ساعت 20:10 روی آنتن شبکه یک سیما رفت و قرار است در تمام شبکه‌ها پخش شود. این مستند خاطرات حاج‌قاسم سلیمانی از زبان اهالی روستای قنات ملک کرمان (که 200 کیلومتر با شهر کرمان فاصله دارد) است که به کارگردانی حجت‌الاسلام ساسان فلاح‌فر ساخته شده است. در نشست خبری که صبح روز گذشته در بنیاد مکتب حاج قاسم و حفظ و نشر آثار شهید سپهبد قاسم سلیمانی برگزار شد، ساسان فلاح‌فر کارگردان، سعید دولتخواه تصویربردار و عباس وهاج تدوینگر این پروژه حضور یافتند تا از جزئیات این پروژه بگویند.

سرمقاله

تلنگری برای غرب

شماره‌های پیشین