sobhe-no.ir
1324
شنبه، ۰۴ دی ۱۴۰۰
10
تجربه سدگتوند دوباره تکرار می‌شود؟

معاون سازمان محیط‌زیست هم مخالف سد مارون2 است

نقش فدراسيون فوتبال در چالش حرفه ای سازی برای استقلال و پرسپولیس چیست؟

میراث دولت روحانی

پرسپوليس و استقلال در آستانه حذف از فصل جديد مسابقات ليگ قهرمانان آسيا هستند؛ البته جدى‌تر از هميشه. برخلاف سال‌هاى گذشته اين‌بار اميد زيادى براى عبور از اين مانع سخت وجود ندارد و شواهد و قرائن از وخامت شرايط براى دريافت مجوز حرفه‌اى حکايت دارد. براساس گزارش و اعلام AFC، دو باشگاه استقلال و پرسپولیس موفق به رعایت الزامات و‌ معیار‌های سطح A قوانین و مقررات مجوز حرفه‌ای این کنفدراسیون نشده‌اند که اين موضوع به معنى عدم دريافت مجوز حضور در ليگ قهرمانان آسياست.

صبح نو

نقش فدراسيون فوتبال در چالش حرفه ای سازی برای استقلال و پرسپولیس چیست؟

میراث دولت روحانی

پرسپوليس و استقلال در آستانه حذف از فصل جديد مسابقات ليگ قهرمانان آسيا هستند؛ البته جدى‌تر از هميشه. برخلاف سال‌هاى گذشته اين‌بار اميد زيادى براى عبور از اين مانع سخت وجود ندارد و شواهد و قرائن از وخامت شرايط براى دريافت مجوز حرفه‌اى حکايت دارد. براساس گزارش و اعلام AFC، دو باشگاه استقلال و پرسپولیس موفق به رعایت الزامات و‌ معیار‌های سطح A قوانین و مقررات مجوز حرفه‌ای این کنفدراسیون نشده‌اند که اين موضوع به معنى عدم دريافت مجوز حضور در ليگ قهرمانان آسياست.

پرسپوليس و استقلال در آستانه حذف از فصل جديد مسابقات ليگ قهرمانان آسيا هستند؛ البته جدى‌تر از هميشه. برخلاف سال‌هاى گذشته اين‌بار اميد زيادى براى عبور از اين مانع سخت وجود ندارد و شواهد و قرائن از وخامت شرايط براى دريافت مجوز حرفه‌اى حکايت دارد. براساس گزارش و اعلام AFC، دو باشگاه استقلال و پرسپولیس موفق به رعایت الزامات و‌ معیار‌های سطح  A قوانین و مقررات مجوز حرفه‌ای این کنفدراسیون نشده‌اند که اين موضوع به معنى عدم دريافت مجوز حضور در ليگ قهرمانان آسياست.

پروسه دريافت مجوز حرفه‌اى مربوط به چند هفته و ماه‌هاى اخير نبوده و اقدامات لازم باید از اواخر سال گذشته در اين مسير آغاز مى‌شد؛ چراکه مسائل مالياتى، زيان انباشته، مالکيت مشترک يا حتى حسابرسى و ارائه صورت‌هاى مالى موضوعاتى نيست که در يک مقطع کوتاه قابل حل باشد؛ به‌طورمثال در روند صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه پرسپولیس، ايرادات مبتدیانه‌ای ازجمله ارسال اشتباه مدارک یا عدم ارائه ترجمه‌هاى مورد تاييد يا ارسال مجدد مدارک سال‌هاى گذشته در برخى موارد مطرح شده است. همچنین صورت‌های مالی و بحث سود و زیان و تراز‌‌نامه‌های مالی یکی دیگر از ایرادات AFC به باشگاه‌هاى پرسپولیس و استقلال بوده است؛ البته اوج اتفاقی که در رد مدارک باشگاه پرسپولیس رخ داده، «عدم پرداخت بدهى‌هاى قطعى» است؛ اتفاقی که ممکن است تبعات و تنبیهاتى براى کميته استيناف صدور مجوز حرفه‌اى و فدراسيون فوتبال هم به همراه داشته باشد.
 
بدهکاران به بهشت نمی‌روند
 آنچه مسلم است باشگاه‌هاى داراى بدهى قطعى شرايط لازم براى اخذ مجوز حرفه‌اى را ندارند و با توجه به اينکه مهلت ثبت مدارک دهم مهرماه بوده، پرسپوليس تا اين تاريخ اقدام به پرداخت بدهى‌هاى قطعى خودش در پرونده کالدرون و دستياراتش نکرده اما کميته استيناف صدور مجوز حرفه‌اى صلاحيت اين باشگاه را با وجود داشتن بدهى قطعى تاييد کرده و حالا اين مساله مى‌تواند براى فدراسيون فوتبال هم تبعاتى به همراه داشته باشد. درواقع نواقص و مشکلات دو باشگاه به‌نوعى در سال‌هاى گذشته نيز وجود داشته اما چشم‌پوشى در قبال بدهى قطعى از نگاه AFC حساسيت‌برانگيز توصيف شده و دردسر بى‌سابقه‌اى را براى پرسپوليس و استقلال رقم زده است.
تفاوت وضعيت باشگاه استقلال در بخش بدهى‌ها البته در اين است که مواردى همچون پرونده استراماچونى، دياباته و … هنوز در وضعيت رسيدگى قرار دارند و در اين مرحله بدهى قطعى به شمار نمى‌روند و استقلال در اين بخش مشکلى نداشته است؛ البته در روند صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه استقلال، نيز مشکل عدم ارائه برخى مدارک مثل رقيب ديده می‌شود. وجود نواقصى در صورت‌های مالی و گزارش حسابرسی که باید در خردادماه سال جارى آماده مى‌شد، يکى از مشکلات موجود در مدارک استقلال است درحالى‌که مديرعامل فعلى اين باشگاه فعاليت خودش را از سوم مهر آغاز کرده و امکان ثبت مدارک تنها تا دهم مهر وجود داشته اما مدارک مالياتى و حسابرسى اين باشگاه پيش از اين آماده نشده بود. هر دو باشگاه با بدهى مالياتى معوق مواجه هستند که از دو دهه گذشته تاکنون تعيين‌تکليف نشده، هرچند گفته مى‌شود مشکل استقلال در اين بخش به‌تازگى حل شده اما طبيعتا با گذشت سه‌ماه از مهلت AFC اين موضوع هم مورد پذيرش قرار نخواهد گرفت. هر دو باشگاه استقلال و پرسپوليس همچنين از نظر AFC ورشکسته تشخيص داده شدند و باید نسبت‌به افزايش سرمايه خود اقدام مى‌کردند. در اين بين زيان انباشته پرسپوليس چندين هزار برابر سرمايه ثبتى اين باشگاه عنوان شده که در نوع خودش عجيب است. مالکیت سهام دو باشگاه ازسوى وزارت ورزش از ديگر ايرادات اصلى واردشده به پرسپوليس و استقلال است که بر اين اساس هم امکان دريافت مجوز را پيدا نکردند.
این درحالی است که AFC به باشگاه‌هاى ایرانی پنج روز فرصت داده تا دفاعیات، مدارک و مستندات‌شان را برای تصمیمات آتی ارسال کنند اما با عمق مشکلاتی که در این باشگاه‌‌ها و مخصوصا استقلال و پرسپولیس درحال‌حاضر وجود دارد، نمی‌توان حساب زیادی روی تغییر روند و بازگشت آن‌ها به لیگ قهرمانان اميدوار بود.
 
فرار از مسووليت با حمله به دولت
 مشکلات و نواقص پرونده حرفه‌اى‌سازى پرسپوليس و استقلال موضوع يا اتفاق تازه‌اى نيست. تقريبا اين دو باشگاه هر فصل با مسائل و موضوعات مشابه روبه‌رو مى‌شوند اما در سال‌هاى گذشته فدراسيون فوتبال به شکل مستند و دقيق شرايط دو باشگاه را زير نظر داشت تا درنهايت فرصت حضور در اين رقابت‌ها را از دست دهند. فدراسيون فوتبال اما در اين دوره پيگيرى و دقت عمل لازم را نداشت.
در همين راستا و حالا که اين فدراسيون در آستانه يکى از تلخ‌ترين اتفاقات تاريخ فوتبال ايران قرار گرفته به‌منظور فرافکنى و فرار از مسووليت انگشت اتهام را به‌سمت دولت نشانه رفته است. داريوش مصطفوى، رييس کميته استيناف صدور مجوز حرفه‌اى در اين خصوص مى‌گويد: من به آقای رئیسی می‌گویم که اگر تکلیف استقلال و پرسپولیس را مشخص نکنید، اگر وضعیت مالیاتی آن‌ها را مشخص نکنید، هر اتفاقی که برای استقلال و پرسپولیس بیفتد، برعهده دولت است. AFC باشگاه‌های دولتی را نمی‌پذیرد. رییس مجمع استقلال و پرسپولیس نمی‌تواند یک نفر و وزیر ورزش باشد. سال‌هاست AFC این موضوع را به ما اعلام کرده است!
مصطفوى درحالى اين اظهارات را مطرح کرده که يکى از چهره‌هاى نزديک به دولت‌هاى گذشته بوده و سال‌ها رياست و دبيرکلى فدراسيون را برعهده داشته اما نمى‌گويد چرا مشکلات ساختارى، مالکيت مشترک يا بدهى‌هاى مالياتى دو باشگاه در سال‌هاى گذشته مرتفع نشده و حالا چگونه مى‌تواند درحالى دولت جديد و وزارت ورزش را به‌عنوان مقصر اين ماجرا معرفى کند که مشکلات فعلى پرسپوليس و استقلال حاصل رويکرد و سياست‌هاى دولت گذشته است و البته فدراسيون فعلى نيز با حمايت دولت قبلى به قدرت رسيده که حالا چنين شرايط وخيمى را براى فوتبال کشور رقم زده است. درنهايت بايد ديد با وجود وعده‌هاى متعدد مسوولان فدراسيون فوتبال مشکلات و موانع موجود حل خواهد شد يا اينکه پرسپوليس و استقلال براى نخستين‌بار طعم تلخ حذف از مسابقات آسيايى را در دوره اين فدراسيون مى‌چشند؟!

برخی چهره‌ها که خود سال‌ها در رأس امور ورزشی کشور مسوولیت داشته‌اند حالا انتظار دارند دولت سیزدهم نتیجه بی‌اقدامی رفتارهای انجام‌شده را برعهده بگیرد

captcha
شماره‌های پیشین