sobhe-no.ir
1323
چهارشنبه، ۰۱ دی ۱۴۰۰
6
خبر

بهادری‌جهرمی: بنزین گران نمی‌شود

گفت و گو با حمیدرضا ترقی و علی صوفی درباره آینده سیاسی رییس سابق مجلس

لاریجانی به کدام سمت می رود؟

وقتی صلاحیت علی لاریجانی در انتخابات اخیر به تایید نهاد نظارتی نرسید، اولین سوال این بود که چه آینده سیاسی در انتظار فرزند میرزا هاشم خواهد بود. آیا او به پیشینه پربار سیاسی خود پشت پا می‌زند و با برخی جریان‌های مخالف همراه می‌شود یا اینکه وزانت و وجاهت خود در قدرت را دست‌نخورده باقی می‌گذارد؟

صبح نو

گفت و گو با حمیدرضا ترقی و علی صوفی درباره آینده سیاسی رییس سابق مجلس

لاریجانی به کدام سمت می رود؟

وقتی صلاحیت علی لاریجانی در انتخابات اخیر به تایید نهاد نظارتی نرسید، اولین سوال این بود که چه آینده سیاسی در انتظار فرزند میرزا هاشم خواهد بود. آیا او به پیشینه پربار سیاسی خود پشت پا می‌زند و با برخی جریان‌های مخالف همراه می‌شود یا اینکه وزانت و وجاهت خود در قدرت را دست‌نخورده باقی می‌گذارد؟

حواشی به‌وجودآمده در انتخابات ریاست‌جمهوری1400 به‌خصوص درمورد ردصلاحیت علی لاریجانی، تا پس از انتخابات نیز ادامه یافت. این حواشی آنجایی به اوج خود رسید که نامه محرمانه شورای نگهبان به لاریجانی با امضای شخص آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، انتشار عمومی یافت و علی لاریجانی در پاسخ به شورا، نامه‌ای 30صفحه‌ای را تنظیم کرد. پاسخ لاریجانی به شورای نگهبان نیز برخلاف انتظار در فضای عمومی منتشر شد و مدتی است که واکنش‌هایی ازسوی جریان‌های مختلف سیاسی داخلی و خارجی به‌دنبال داشته است. درحال‌حاضر بسیاری از نیروها و شخصیت‌های سیاسی درباره جایگاه امروز لاریجانی و موضع آینده او در نظام به تحلیل می‌پردازند. یکی از تحلیل‌های رایج این است که علی لاریجانی با وارد شدن به مناقشه با شورای نگهبان، در موضع متفاوت در  ساخت سیاسی درمی‌آید. واکنش دو مقام مسوول در قوه قضاییه و شورای نگهبان باعث شده که امروز لاریجانی به‌دلیل منتشرشدن «نامه محرمانه» شورا، در جایگاه متهم قرار بگیرد و تحلیل‌های مزبور، شکل و جلوه عملی به خود بگیرد. در همین باره، ذبیح‌الله خداییان روز گذشته سه‌شنبه در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره انتشار نامه محرمانه پیرامون ردصلاحیت علی لاریجانی و اینکه آیا انتشار نامه محرمانه تبعاتی دارد یا خیر، اظهار کرد: «افشای اسناد محرمانه به‌موجب قانون و آیین‌نامه طرز نگهداری  اسناد سری و محرمانه دولتی جرم محسوب می‌شود و اگر کسی آن‌ها را به‌صورت غیرمجاز منتشر کند قابل‌تعقیب است. درمورد این نامه اگر مشخص شود از ناحیه ایشان منتشرشده قابل‌تعقیب و پیگیری است ولی باید ازسوی دستگاه‌های اطلاعاتی بررسی شود که این نامه‌ای که مهر محرمانه دارد توسط چه کسی منتشر شده است. در صورت شناسایی شخص منتشرکننده قابل‌تعقیب است». چندی پیش نیز هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگو با ایرنا، درباره اظهارات علی لاریجانی تاکید کرده بود: «پرونده ایشان مثل سایر افراد در یک فرآیند قانونی در شورای نگهبان بررسی شده است و برای رسیدگی به صلاحیت ایشان مطالب موجود در پرونده که بخشی نیز به بیرون منعکس شده، موردبه‌مورد در جلسات شورا مطرح و پس از انجام مباحث متعدد و بیان نظرات مخالف و موافق رأی‌گیری به‌صورت مخفی انجام شده است؛ البته نسبت‌به برخی مطالب هم که به بیرون منعکس شده نه شورای نگهبان مسبب آن بود و نه راضی به آن». طحان نظیف درعین‌حال تصریح کرد: «انتخابات 6ماه است که تمام شده و شورای نگهبان مشغول بررسی مصوبات مجلس شورای اسلامی با موازین شرع و قانون اساسی و رسیدگی به استعلامات دیوان عدالت اداری است و برخی حاشیه‌سازی‌ها بر فعالیت‌های تخصصی شورای نگهبان اثر نخواهد گذاشت». برای بحث درباره نسبت کنونی لاریجانی با ساخت قدرت و حاکمیت، به سراغ دو چهره سیاسی یکی منتسب به جناح راست و دیگری منتسب به جناح چپ رفتیم. حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی تصریح داشت که لاریجانی خود را از آینده انقلاب محروم نخواهد کرد و در کنار او، علی صوفی، فعال اصلاح‌طلب و وزیر دولت اصلاحات نیز ضمن مقایسه آینده لاریجانی با ناطق‌نوری، از احتمال گرایش بخشی از اصلاح‌طلبان به رییس پیشین مجلس سخن گفت. در ادامه مشروح این دو گفت‌وگو را از نظر خواهید گذراند. 

ترقی: لاریجانی زرنگ‌تر از این حرف‌هاست که بخواهد خود را از ایفای نقش در آینده انقلاب محروم کند 
حمیدرضا ترقی، فعال و تحلیلگر سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، با اشاره به رفتارهای سیاسی اخیر علی لاریجانی اظهار کرد: نشر این نوع مطالب از دو حالت خارج نیست یا آقای لاریجانی احساس می‌کند که نسبت‌به او ظلم و بی‌عدالتی شده یا به دنبال این است که در شرایط کنونی حاشیه‌سازی پدید بیاورد تا افکارعمومی جامعه به‌سمت مسائل غیراصلی سوق داده شود. وی افزود: در بعد اول به نظر می‌رسد که پاسخ‌های آقای لاریجانی قابل تامل است و شورای نگهبان باید در آینده به‌گونه‌ای عمل کند که این نوع پاسخ‌ها جامعه را مورد تشتت قرار ندهد و بی‌اعتماد نکند. اما طرح این مسائل در شرایط کنونی که کشور درگیر مذاکره است و دولت می‌خواهد توفیقاتی در حل مشکلات مردم به دست بیاورد، منحرف کردن افکارعمومی از مسائل اصلی است که همیشه مورد تقبیح مقام معظم رهبری بوده است. ترقی اضافه کرد: ما امروز نیازمند اعتمادسازی و تقویت رابطه ملت و نظام با همدیگر هستیم و طرح این نوع مسائل، کمکی به حل شکاف‌های موجود نمی‌کند. ترقی درباره جایگاه سیاسی لاریجانی در آینده گفت: آقای لاریجانی زرنگ‌تر از این حرف‌هاست که بخواهد با اپوزیسیون‌نمایی، برای خود جایگاه کسب کند. اولا موقعیت ایشان خیلی تاثیری در جامعه ندارد؛ البته اصلاح‌طلبان تلاش‌هایی برای اینکه پشت آقای لاریجانی قرار بگیرند، انجام داده‌ و مواضعی در حمایت از ایشان اتخاذ کرده‌اند. وی افزود: آقای لاریجانی با توجه به فعالیت‌هایی در انقلاب و نظام داشته، نمی‌خواهد جایگاه فعلی‌اش را زیر سوال ببرد و خود را از ایفای نقش در آینده انقلاب، محروم کند.

صوفی: لاریجانی می‌تواند به سرنوشت ناطق‌نوری دچار شود 
علی صوفی، فعال اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، در پاسخ به این سوال که اقدام اخیر علی لاریجانی در انتشار نامه محرمانه شورای نگهبان آیا منجر به ایجاد فاصله میان او و حاکمیت خواهد شد، اظهار کرد: این موضوع قطعا در فاصله با حاکمیت بی‌تاثیر نیست اما ارتباط آقای لاریجانی با حاکمیت خیلی محکم‌تر از این حرف‌هاست و به نظر نمی‌آید که آقای لاریجانی بدون هماهنگی با جایی، این کارها را انجام داده باشد. آقای لاریجانی کاملا حساب‌شده این کار را انجام داده است و نباید احساساتی و خودسرانه بوده باشد. وی با بیان اینکه از جریان اصولگرایی پشت این موضوع (نامه‌نگاری‌ها) قرار دارد، تصریح کرد: نه فقط آقای لاریجانی بلکه کل جریان اصولگرایی در این انتخابات جریحه‌دار شدند. الان همه نیروها یک حالت اعتراضی نسبت‌به  تاییدصلاحیت ها دارند و جالب اینکه در ارتباط با اصلاح لایحه انتخابات،  برخی اصولگرایان نیز همصدا شدند.
صوفی تاکید کرد: این موضوعی بود که قبلا بر جناح اصلاح‌طلب روا می‌شد و الان دارد بر اصولگرایان هم اعمال می‌شود. 
وزیر تعاون دولت اصلاحات در پاسخ به این سوال که آیا اصلاح‌طلبان همچون هاشمی‌رفسنجانی، اقدام به جذب علی لاریجانی نیز خواهند کرد، گفت: آقای لاریجانی در جایگاه آقای هاشمی نیست اما به‌هرحال، همیشه در نظام موردتوجه بوده و در جایگاه‌های حساس و کلیدی قرار داشته است اما قبلا آقای ناطق‌نوری هم با اینکه مانند آقای لاریجانی چندین سال رییس مجلس بود، به‌راحتی کنار گذاشته شد و الان در سپهر سیاسی ایران از طرف حاکمیت منشا اثر نیست و جایگاهی ندارد. صوفی با بیان اینکه لاریجانی می‌تواند به سرنوشت ناطق‌نوری دچار شود، اضافه کرد: آقای ناطق در سال1376 کاندیدای حاکمیت بود و تمام حاکمیت پشت او ایستاده بود اما مردم رویکرد دیگری را نشان دادند و آقای خاتمی را انتخاب کردند. پس از آن، آقای ناطق سعی کرد که جایگاه خود را حفظ کند اما چنین نشد. آقای ناطق حتی بعدها به‌ویژه در دوره آقای احمدی‌نژاد، با اصلاح‌طلبان مانوس شد. فعال اصلاح‌طلب با بیان اینکه من بعید نمی‌دانم که لاریجانی بخواهد با برخی اصلاح‌طلبان جلسات محفلی برگزار کند، افزود: ممکن است که آقای لاریجانی و اصلاح‌طلبان، نقاط مشترکی از نظر فکری و سیاسی پیدا کنند و بخواهند اصلاحاتی را پیش ببرند اما خیلی بعید می‌دانم که جریان اصلاح‌طلبی بخواهد با لاریجانی ارتباط تشکیلاتی برقرار کند.

captcha
شماره‌های پیشین