sobhe-no.ir
1323
چهارشنبه، ۰۱ دی ۱۴۰۰
5
پیروزی« بوریک» در انتخابات ریاست جمهوری نشان‌دهنده سرخوردگی مردم از نئولیبرالیسم بود

طوفان ضد آمریکایی در شیلی

جوان‌ترین رییس‌جمهور تاریخ شیلی پس از یک کارزار انتخاباتی روز گذشته معرفی شد تا در سخنانی امپریالیسم آمریکا و رژیم‌صهیونیستی را موردانتقاد تند قرار دهد تا آنجا که «گابریل بوریک» در سخنانش اسرائیل را جنایتکار و آدمکش معرفی کرد، سخنانی که موردتوجه رسانه‌های جهان قرار گرفت. پیروزی گابریل بوریچ، تازه‌ترین حلقه زنجیره احیای جناح چپ ترقی‌خواه است که از اعتراضات گسترده دو سال پیش شیلی تا به امروز، در حال قدرت‌گیری بوده است. نمایانگر شدت سرخوردگی مردم آن کشور از شرایط دشوار زندگی براساس الگوی نولیبرالی است. جنبش اجتماعی مردم شیلی دادخواست وحشتناکی علیه نولیبرالیسم به‌ارث‌رسیده از دوره دیکتاتوری پینوشه است که سال‌ها درحال شکل‌گیری و قوام یافتن بود و نتیجه انتخابات نمایشگر نارضایتی مردم از تبعیض‌های اجتماعی و ادامه الگوی اقتصادی-اجتماعی نولیبرالی بود. در این میان کاندیدای راست افراطی و یکی از رهبران جوان جنبش دانشجویی با اتکا به تبلیغات نوستالژیک درباره دوره دیکتاتوری آگوستو پینوشه فقط در مدت یک‌ماه توانست خود را مطرح کند و در کارزار انتخاباتی پر از دروغ و تحریک‌آمیزی متمرکز بر نظم و امنیت، ارزش‌های اجتماعی محافظه‌کارانه و مهار مهاجرت با اختلاف دو درصد آرا در صدر قرار گیرد. پیام انتخاباتی بوریک، بر ایجاد تغییر در نظام اقتصادی و جایگزینی «نئولیبرالیسم» با یک دولت بیشتر مداخله‌گر، استوار است.

پیکر شهید «حسن ایرلو»، سفیر ایران در یمن ،دیروز در تهران تشییع شد

سفیر مقاومت

سفیر ۶۳ساله ایران در یمن یک سال پس از ماموریتش در این کشور عربی به‌خاطر ابتلای حاد به کرونا به ایران بازگشت و چندروز بعد از بازگشت به تهران به‌خاطر وخیم شدن وضعیتش، جان خود را از دست داد. دیروز سه‌شنبه ۳۰آذرماه ۱۴۰۰ سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان به‌صورت رسمی تایید کرد که «حسن ایرلو»، سفیر ایران در یمن بر اثر ابتلا به کرونا شهید شده است.

صبح نو

پیکر شهید «حسن ایرلو»، سفیر ایران در یمن ،دیروز در تهران تشییع شد

سفیر مقاومت

سفیر ۶۳ساله ایران در یمن یک سال پس از ماموریتش در این کشور عربی به‌خاطر ابتلای حاد به کرونا به ایران بازگشت و چندروز بعد از بازگشت به تهران به‌خاطر وخیم شدن وضعیتش، جان خود را از دست داد. دیروز سه‌شنبه ۳۰آذرماه ۱۴۰۰ سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان به‌صورت رسمی تایید کرد که «حسن ایرلو»، سفیر ایران در یمن بر اثر ابتلا به کرونا شهید شده است.

سعید خطیب‌زاده در این ارتباط در یک موضع‌گیری رسانه‌ای اعلام کرد: شهید ایرلو که از جانبازان شیمیایی جنگ تحمیلی نیز بود در محل ماموریت خود به کرونا مبتلا شد و به‌دلیل همکاری دیرهنگام برخی کشورها، متاسفانه در شرایط نامناسبی به کشور بازگشت و به‌رغم به‌کارگیری همه مراحل درمانی برای بهبود وضعیت بیماری ایشان، سحرگاه دیروز سه‌شنبه به فیض شهادت نایل آمد. این شهید عصر دیروز و طی مراسمی با حضور خانواده‌اش، در محل وزارت امورخارجه کشورمان تشییع شد.
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه کشورمان در پیامی شهادت حسن ایرلو را تسلیت گفت و او را مدافع و صدای رسای حقانیت و مظلومیت مردم یمن توصیف کرد. او همچنین در مراسم تشییع این دیپلمات انقلابی گفت: مرحوم ایرلو عاشق خدمت بود و نشان داد که در کوشش برای مردم یمن لحظه‌ای دریغ نکرده است. امیرعبداللهیان درباره کارشکنی‌ برخی کشورها برای انتقال شهید ایرلو به کشور در دوره بیماری، خاطرنشان کرد: در حق وی ظلم کردند و مرحوم ایرلو از طرفداران راه‌حل سیاسی برای بحران یمن بود.
حدود یک‌سال بعد از اینکه دولت نجات ملی یمن در تاریخ ۲۶مردادماه ۱۳۹۸ «ابراهیم محمد الدیلمی» را به‌عنوان سفیر فوق‌العاده و سفیر تام‌الاختیار جمهوری یمن در ایران انتخاب کرد. ایران نیز بعد از پنج‌سال سفیر جدید خود در یمن را راهی این کشور کرد. مهم‌ترین ویژگی شهید ایرلو، شجاعت و نهادینه‌شدن آموزه‌های دفاع مقدس در ایشان بود. دو تن از برادرهای حاج حسن ایرلو در دفاع‌مقدس به شهادت رسیده بودند و ایشان آن شجاعت را داشت که با توجه به ممانعت‌های به‌وجود‌آمده برای سفرش به صنعا، این ماموریت دیپلماتیک را انجام دهد و حضور مقتدرانه‌اش در سفارت ایران در یمن را به رخ همه کسانی بکشاند که مایل نبودند مردم ایران بین ملت یمن نماینده سیاسی و رسمی داشته باشند. ایرلو به‌عنوان یک دیپلمات شجاع همیشه کنار مردم یمن بود و با مبارزات آزادی‌خواهانه و استقلال‌طلبانه آن‌ها همراهی داشت. حضور ایرلو در سفارت ایران در یمن رونق ویژه‌ای به این سفارتخانه بخشید و در ایام مبارزات مردم یمن، تمامی مراسمات رسمی در ارتباط با بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی و مناسبت‌های ملی در آنجا برگزار شد. ایشان همچنین باتوجه به روحیه مردمی که داشت در مراسمات ملی و مذهبی مردم یمن شرکت می‌کرد.
آمریکا در ادامه موضع‌گیری‌های خود علیه سفیر ایران در یمن، در ۱۸آذرماه اقدام به تحریم حسن ایرلو، سفیر ایران در یمن کرد، چنانکه وزارت خزانه‌داری آمریکا در این ارتباط  اعلام کرد این کشور «حسن ایرلو»، سفیر ایران در یمن را تحت تحریم‌های خود در ارتباط با تروریسم قرار داده است. یک روز پس از این موضوع، وزارت امورخارجه  کشورمان نیز در اقدامی متقابل، اقدام به تحریم کریستوفر هنزل، سفیر آمریکا در یمن کرد.
برهمین اساس، هشام شرف، وزیر خارجه دولت
 نجات ملی یمن در پیامی شهادت سردار سرافراز جانباز و سفیر انقلابی جمهوری اسلامی ایران در یمن، حاج حسن ایرلو را تبریک و تسلیت گفت. وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن در پیامی اعلام کرد: صمیمانه‌ترین تسلیت خود را به مناسبت درگذشت سفیر جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌داریم و بسیار اندوهگین هستیم. سفیر ایران در راستای رفع مظلومیت ما اقدام می‌کرد و صدای مظلومیت مردم یمن بود. قدردان خدمات و اقدامات دیپلماتیک وی هستیم. «حسین العزی»، معاون وزیر خارجه یمن هم در پیام تسلیتی گفته بود: «درگذشت حسن ایرلو را به رهبران جمهوری اسلامی ایران و مردم این کشور تسلیت می‌گویم. ما یک دوست بسیار خوب را از دست دادیم؛ دوستی که الگوی یک دیپلمات موفق و متمایز بود.»
ایرلو متولد ۱۳۳۷ شهرری و از دیپلمات‌های باسابقه وزارت خارجه و کارشناس‌ارشد حوزه عربی و شبه‌جزیره عرب بود. مسوول میز یمن در وزارت امورخارجه ایران پس از آغاز جنگ در سال۲۰۱۵ در این کشور، هماهنگ‌کننده کمک‌های انسان‌دوستانه ایران به یمن پس از آغاز جنگ (اعزام هواپیماهای کمک‌رسانی و کشتی نجات و پس از آن کمک‌رسانی با هماهنگی سازمان ملل و ...) از دیگر فعالیت‌های ایرلو است. ایرلو همچنین پیش از تصدی این سمت، معاون دستیار ویژه وزیرخارجه در امور یمن در سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۹ بود.

 وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن در پیامی شهادت سردار سرافراز جانباز و سفیر انقلابی جمهوری اسلامی ایران در یمن، حاج حسن ایرلو را تبریک و تسلیت گفت. وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن در پیامی اعلام کرد: صمیمانه‌ترین تسلیت خود را به مناسبت درگذشت سفیر جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌داریم و بسیار اندوهگین هستیم

captcha
شماره‌های پیشین