sobhe-no.ir
1313
چهارشنبه، ۱۷ آذر ۱۴۰۰
1
رییس مجلس با ارائه توضیحاتی، سخن خود درباره ماجرای عنابستانی را اصلاح کرد

منش «بچه رزمنده»

اگرچه مجلس یازدهم ماه‌های بسیاری را پشت سر گذشته اما نه‌تنها از هجمه‌ها، سیاه‌نمایی‌ها و وارونه‌نمایی‌ها کاسته نشده، بلکه بر حجم آن نیز افزوده شده است. مصداق بارز آن رفتار دوگانه با اظهارات محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی در روزهای اخیر است. سخنانی که قالیباف این‌بار به بهانه روز دانشجو و در میان دانشجویان به زبان آورد و علی‌رغم محورهای مهم و امیدوارکننده به حاشیه برده شد.

رییس‌جمهور در جمع دانشجویان:

با بالا بردن نرخ ارز می خواهند مذاکرات را به اقتصاد گره بزنند

طی روزهای گذشته و به مناسبت در پیش بودن روز دانشجو، مسوولان ارشد کشور ازجمله سران قوا با حضور در دانشگاه‌های مختلف پای مطالبات دانشجویان نشستند. بر همین اساس، رییس‌جمهوری روز گذشته در دیدار دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه صنعتی شریف درباره موضوعات مختلف سیاسی و اقتصادی سخن گفت. لزوم تقویت ارتباط دولت با دانشگاه، تشریح برنامه‌های دولت برای بهبود فضای اقتصادی کشور ازجمله در حوزه کنترل تورم و رمزگشایی از دلیل بالارفتن نرخ ارز مهم‌ترین بخش‌های سخنان رییس‌جمهوری بود. پیش از سخنان رئیسی، نمایندگان تعدادی از تشکل‌ها پشت تریبون رفتند و مطالبات خود را مطرح کردند.

گزارش «صبح‌نو» درباره دلیل اشتیاق مردم برای سرمایه‌گذاری در بازارهای متعدد را بخوانید

هراس از تورم ،عامل پناه بردن به مسکن و ارز

علی جواهری / فضای اقتصادی کشور شرایط دشواری را برای همه فراهم کرده است. هر روز قیمت کالایی بالا می‌رود و مردم به‌‌شدت نگران درآمد و ارزش سرمایه‌شان هستند؛ به همین دلیل عمده افراد جامعه به‌دنبال سرمایه‌گذاری می‌گردند. بهترین راه سرمایه‌گذاری در بازارهایی است که دستکم سپرتورمی داشته باشند؛ به عبارت دیگر، ارزش سرمایه افراد را دربرابر تورم حفظ کند. اگرچه درباره تعداد و نوع بازارهای سرمایه‌گذاری یعنی بازار بورس، مسکن، ارز، طلا و سپرده‌گذاری در بانک‌ها اختلافی وجود ندارد و همه همین بازارها را به‌عنوان هدف سرمایه‌گذاری به رسمیت می‌شناسند اما درباره اینکه کدام بازار ضریب بازدهی بیشتری دارد و در شرایط کنونی سرمایه‌گذاری در کدام بازار بهتر است اختلاف‌ها بسیار است. آن هم در شرایط فعلی که بسیاری از بازارها رشد بسیار تند و سریعی را تجربه کرده‌ و به اصطلاح اشباع شده‌اند و احتمال رشد چندباره آن‌ها در مدت زمان کوتاه پایین است. مردم فعالیت در بازار زمین و مسکن را بهترین روش سرمایه‌گذاری می‌دانند. این سوال مطرح می‌شود که دلیل اصلی این نوع سرمایه‌گذاری چیست؟

گزارش «صبح‌نو» از وضعیت امروز و فردای کلاب‌هاوس

صدا در مسیر افول

محسن فینی زاده دانشجو دکترای علوم ارتباطات و مدیر مرکز پژوهشی بتا / کلاب‌هاوس در آوریل سال۲۰۲۰ راه‌اندازی شد. این شبکه توانست در مدت یک‌ماه محبوبیت قابل‌توجهی پیدا کند و براساس اطلاعاتی که در بخش ویکی‌پدیای این شبکه اجتماعی دیده می‌شود، از دسامبر سال۲۰۲۰، این برنامه 6میلیون کاربر ثبت‌شده داشت که فقط با دعوتنامه برای کاربران سیستم عامل ios در دسترس بود. در اوایل سال۲۰۲۱، این اپ بیش از پنج‌میلیون دانلود از اپل‌استور داشته و ارزش آن نزدیک به یک‌میلیارد دلار رسیده است. در این پلتفرم افراد می‌توانند به‌طور زنده با یکدیگر صحبت کنند و نظرات خود را به اشتراک بگذارند. در این اپلیکیشن برخلاف سایر شبکه‌های اجتماعی تنها می‌توانید از صوت برای برقراری ارتباط استفاده کنید. از زمان راه‌اندازی، کلاب‌هاوس به‌طور فزاینده‌ای به یک پدیده فرهنگی در سراسر جهان تبدیل شده است؛ ازاین‌رو سیاستمداران، افراد مشهور و کارشناسان از همه اقشار جذب این برنامه شده‌اند.

سرمقاله

برنامه بازگشایی چه بود؟

شماره‌های پیشین