sobhe-no.ir
1310
یکشنبه، ۱۴ آذر ۱۴۰۰
1
گزارشی از مواضع ایران در روند مذاکرات وین و لغو تحریم‌ها

باقری: خوشبینم

شهر وین، میزبان نخستین دور مذاکرات در دولت جدید ایران (دولت سیزدهم) و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) و نماینده اتحادیه اروپا با هدف رفع تحریم‌ها علیه ایران بود و طرف ایرانی نیز دو سند شامل رفع تحریم‌ها و موضوعات هسته‌ای را به طرف مقابل ارائه داد و درنهایت به درخواست طرف‌های اروپایی برای مشورت با پایتخت‌های‌شان، مذاکرات متوقف و قرار شد به‌زودی دور جدید برگزار شود. اما تنها اندکی بعد از اتمام گفت‌وگوها، طرف‌های غربی و رسانه‌های نزدیک به آن‌ها بازی مقصرنمایی با هدف آغاز کردند.

تظاهرات گسترده معترضان به نتایج انتخابات عراق همچنان تداوم دارد

توافق صدر و احزاب شیعه در برکناری رؤسای سه‌گانه

با گذشت چندین هفته از اعلام نتایج انتخابات عراق و بازشماری مجدد برخی صندوق‌های رأی، تظاهرات گسترده معترضان به نتایج انتخابات عراق همچنان تداوم دارد و منطقه سبز بغداد روز گذشته شاهد شمار زیادی از معترضان به نتایج انتخابات بود که خواستار ابطال نتایج آن هستند؛ البته در کنار این تظاهرات، شماری از رهبران گروه‌های سیاسی با برگزاری نشستی، خواستار ابطال برکناری رؤسای سه‌گانه فعلی عراق شدند. شمار زیادی از معترضان به نتایج انتخابات در نزدیکی منطقه سبز بغداد خواهان ابطال نتایج انتخابات پارلمانی اخیر در این کشور شدند. «صابرین‌نیوز »گزارش داد که هزاران نفر از مردم عراق با برپایی تظاهرات در نزدیکی منطقه سبز بغداد خواهان ابطال نتیجه انتخابات اخیر این کشور شدند. معترضان با شعار جمعه پایداری به خیابان‌های بغداد آمدند و در مخالفت با نتیجه اعلام‌شده ازسوی کمیساریای عالی انتخابات شعار سر دادند. جمعی از تظاهرات‌کنندگان هم تلاش داشتند موانع بتنی مقابل منطقه سبز را برداشته و وارد آنجا شوند که با ممانعت نیروهای امنیتی مواجه شدند. از سوی دیگر، کمیته برگزاری تظاهرات در مخالفت با نتیجه انتخابات عراق با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که بروز تقلب در انتخابات واقعیتی است که معترضان نسبت‌به آن کوتاه نخواهند آمد.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با حامد هادیان، کارگردان مستند «360درجه محاصره» را بخوانید

اَبرقهرمانی در میدان

میلاد نجفی / مستند «۳۶۰ درجه محاصره» به کارگردانی حامد هادیان ، نخستین‌بار در چند نوبت از تلویزیون پخش می‌شود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، در آستانه فرارسیدن دومین سالگرد شهادت سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی، مستند «۳۶۰درجه محاصره» که به روایت فرماندهی شجاعانه سردار دل‌ها در عملیات نجات مردم آمرلی از چنگال داعش می‌پردازد، نخستین‌بار از شبکه یک سیما پخش می‌شود. مستند «۳۶۰درجه محاصره» ساخته حامد هادیان به زمان حضور داعش در عراق و سقوط موصل و شهرهای شمالی و محاصره شهر «آمرلی» که ساکنان آن اقلیت ترکمان شیعه عراق هستند، اختصاص دارد که به‌مدت ۸۰روز در محاصره کامل و ۳۶۰درجه داعش قرار گرفت. در جریان این محاصره، دسترسی مردم به آب، خوراک و خدمات مخابراتی قطع شد. سردار سلیمانی درحالی‌که شهر در محاصره کامل داعش بود، در اقدامی شجاعانه شبانه با بالگرد از بالای سر نیروهای داعش گذشت، خود را به شهر رساند و به سازماندهی نیروهای مدافع شهر پرداخت و با تجدید روحیه مقاومت در بین مردم و نیروها، مانع از سقوط شهر و قتل‌عام فجیع مردم شد.

دربی 97 سرخابی‌ها هم با تساوی به پایان رسید اما طلسم واگذاری تبلیغات به باشگاه‌ها شکسته شد

سرد و تکراری

نودوهفتمین شهرآورد پایتخت تحت تاثیر مجادلات لفظی بیرون از میدان و ماجرای تبلیغات محیطی آغاز شد؛ درحالی‌که ساعاتی پیش از این مسابقه در اتفاقی تاریخی بالاخره طلسم واگذاری تبلیغات به باشگاه‌ها شکسته شد و استقلال به‌عنوان میزبان دربی توانست از حق قانونی خودش با حمایت وزیر ورزش و توافق سازمان لیگ استفاده کند. با وجود مقاومت عجیب و بی‌سابقه سازمان لیگ برابر خواسته باشگاه‌ها و خصوصا استقلال که خواستار دریافت حق تبلیغات محیطی بازی‎‌های خانگی بود تا این هفته آبی‌پوشان جدال سنگینی با سازمان لیگ برتر فوتبال در این خصوص داشتند، اما صبح روز شهرآورد انتشار اظهارات وزیر ورزش و جوانان این تقابل را به سود اردوگاه آبی‌پوشان و البته منافع باشگاه‌ها تمام کرد.حمید سجادی با صراحت اعلام کرد که از طرح آجورلو، مدیرعامل استقلال برای استفاده باشگاه‌ها از حق تبلیغات محیطی حمایت می‎‌کند و جدالی که از ابتدای فصل تا کنون بین دو طرف آغاز شده بود با اظهارنظر صریح وزير ورزش بالاخره تمام شد. ساعاتی پس از این اظهارات آجورلو و بهاروند، مدیرعامل باشگاه استقلال و رییس سازمان لیگ بر سر استفاده آبی‌‎پوشان از تبلیغات محیطی بازی‎‌های خانگی به توافق رسیدند و استقلال که میزبان دربی97 بود پیش از این مسابقه همانطور که انتظار می‎‌رفت برای نخستین‌بار به‌شکل کامل از ظرفیت‎‌های تبلیغاتی این مسابقه خانگی استفاده کرد؛ البته براساس گفته وزیر ورزش، باشگاه پرسپولیس هم در انتظار نتیجه تلاش استقلالی‌هاست و با توجه به تجربه موفق و توافق آجورلو با بهاروند، در گام بعدی قرمزهای پایتخت هم برای دریافت حق تبلیغات محیطی وارد میدان خواهند شد. اما اتفاق نهایی در دقیقه94 رقم خورد و دربی یکبار دیگر سرد و تکراری به پایان رسید، آن هم با نتیجه صفر بر صفر.

سرمقاله

ابتکار عمل ایران

شماره‌های پیشین