sobhe-no.ir
1309
شنبه، ۱۳ آذر ۱۴۰۰
1
«صبح نو» عملکرد دولت سیزدهم را در 100 روز اول بررسی کرده است

صد روز کار

روی‌کارآمدن دولت سیزدهم در شرایطی بود که مردم در شرایط سخت اقتصادی به سر می‌برند و عبور از این وضعیت، مستلزم تغییر رویکردها در سیاست داخلی و خارجی بود. این تغییر رویکرد هرچند به زعم برخی گروه‌ها و جریان‌ها ناممکن می‌نمود اما می‌شود در طول همین مدت سرفصل‌های مهمی از عملکرد متفاوت سیدابراهیم رئیسی و دولت را احصا کرد. در این گزارش به مهم‌ترین و پرجلوه‌ترین موارد از کارکرد دولت سیزدهم در طول بیش از 100روز گذشته، پرداخته‌ایم.

ديپلمات ها برای مشورت درباره پيشنهادهای ايران به پايتخت ها بازمی گردند

توپ حالا در زمين غرب است

دور اول مذاکرات ایران و 1+4 برای رفع تحریم‌ها روز گذشته بعد از پنج روز به پایان رسید و مذاکره‌کنندگان برای بررسی سندهای پیشنهادات ایران به پایتخت‌های خود بازگشتند و احتمالا هفته دیگر برای دور دیگری از مذاکرات بازخواهند گشت؛ مذاکراتی که با غافلگیری طرف‌های مذاکره‌کننده مواجه شده است به‌طوری‌که برخلاف دوره‌های قبل،‌ این ایران بود که با ارائه سندهای پیشنهادی چارچوب مذاکرات وین را تعیین کرد.

روایت قالیباف از عملکرد یک و نیم ساله مجلس یازدهم؛

مجلس بدون روتوش

سالروز شهادت آیت‌الله سیدحسن مدرس، ازسوی مجلس شورای اسلامی با عنوان روز مجلس نام‌گذاری شده است. سیدحسن مدرس سیاستمدار و روحانی نامداری بود که در شب 10آذرماه سال1316 ازسوی عوامل رضاخان کشته شد و طبق مصوبه شورای فرهنگ عمومی، این روز در تقویم کشور به نام «روز مجلس» خوانده می‌شود. به همین مناسبت، رییس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم کارنامه ای از اقدامات مجلس یازدهم در یک‌سال‌ونیم گذشته را ارائه داد؛ مجلسی که شعار و رویکرد محوری آن، توجه به معیشت مردم و حل مشکلات اقتصادی کشور است.

« صبح نو»به بهانه نشست مشترک دولت و مجلس، روابط این دو قوه را بررسی می کند

همکاری مسوولانه

«وحدت» کلیدواژه‌ای بود که اصولگرایان را بعد از چند دوره شکست در انتخابات به پیروزی رساند و جریان انقلابی توانست دولت و مجلس را به دست بگیرد؛ وحدتی که امروز آثار آن را در همکاری و تعامل دو قوه مجریه و مقننه می‌بینیم. تعاملی که در نخستین مواجهه مجلس یازدهم با دولت سیزدهم در قالب رأی اعتماد قاطع به اکثریت قریب‌به‌اتفاق وزیران پیشنهادی متبلور شد و امروز نیز در قالب نشست‌های مشترک ادامه دارد، اما رییس مجلس شورای اسلامی اعتقاد دارد باید از این وحدت یک گام دیگر پیش رفت و به «کارآمدی» رسید. قالیباف اعتقاد دارد این همکاری‌ها و تعامل‌ها باید خروجی داشته باشد تا آثار و تبعات آن برای مردم و جامعه قابل‌لمس باشد. به بیانی، اگر هماهنگی و همدلی دولت و مجلس منجر به هم‌افزایی و کارآمدی برای حل مشکلات مردم نشود، به عقب بازمی‏گردیم.

سرمقاله

هدف مجلس و دولت ؛ کارآمدی

شماره‌های پیشین