sobhe-no.ir
1308
چهارشنبه، ۱۰ آذر ۱۴۰۰
1
پس از نگرانی‌ها درخصوص یک طرح پرحاشیه و با پیگیری قالیباف صورت گرفت

«طرح صیانت» بر گشت خورد

«طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای‌ مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های‌اجتماعی»، حواشی بسیاری را با خود به همراه داشته است و علاوه بر واکنش‌های مردم و نخبگان در مجلس نیز شیوه رسیدگی و ابعاد مختلف طرح، موافقان و مخالفانی دارد. مخالفت تعدادی از نمایندگان با طرح صیانت از نخستین روز، نشان داد که برخلاف تصور رایج، یکصدایی در مجلس حاکم نیست و تندروها و میانه‌روها، مسیر متفاوتی را در پیش دارند. پرداختن به طرح صیانت در ابتدای کار خود با انتقاد اصولگراهای میانه و نزدیک به نواصولگرایی مواجه شد و بسیاری از آن‌ها مسائل دیگر را اولویت‌دار دانسته و پرداختن به این موضوع در آستانه تغییر دولت را حاشیه‌سازی برای مجلس تلقی می‌کردند.

دومین مرحله سوخت ایران به لبنان رسید

طرح حزب‌الله برای توزیع گازوئیل ایرانی

مسوولان مربوطه در مناطق مختلف لبنان جزئیات مرحله دوم طرح توزیع گازوئیل ایرانی ازسوی حزب‌الله را تشریح کردند؛ موضوعی که نشان‌دهنده اقتدار سیاسی- اقتصادی و حتی نظامی محور مقاومت در حمایت از یکدیگر را نشان می‌دهد، موضوعی که «جعفر قنادباشی»، دیپلمات سابق کشورمان، در گفت‌وگو با «صبح‌نو» بر آن تاکید می‌کند و می‌گوید: اینگونه همکاری‌های سوختی نشان‌دهنده، اقتدار نظامی محور مقاومت نیز هست. همه تلاش غرب و حامیان عبری آن‌ها این است که سلاح حزب‌الله را مانعی برای پیشرفت لبنان معرفی کنند. الان اتفاقی که می‌افتد این است که این سلاح از خلیج‌فارس تا مدیترانه دارد منافع اقتصادی لبنان را حفظ می‌کند. این اقتدار نظامی نه‌تنها در کوتاه‌مدت موثر بوده، بلکه توانسته است مشکلات اقتصادی لبنان را تقویت و اثبات کند.

«صبح‌نو» همزمان با پخش «خسوف» با همایون اسعدیان و مازیار میری به گفت‌وگو نشست

حرف‌های‌مان را در ایران می‌زنیم

میلاد نجفی / همایون اسعدیان و مازیار میری از سینماگران شناخته‌شده کشورمان هستند. اسعدیان چندین فیلم و سریال مشهور ساخته که از بین آن‌ها می‌توان به «راه بی‌پایان»، «طلا و مس»، «بوسیدن روی ماه» و «لحظه گرگ و میش» اشاره کرد. او در شوراها و صنوف سینمایی مسوولیت‌های مختلفی داشته است. مازیار میری هم تاکنون آثاری چون «پاداش سکوت»، «کتاب قانون»، «سعادت‌آباد» و «حوض نقاشی» را کارگردانی کرده است. اسعدیان و میری پس از مدت‌ها این‌بار با یک سریال شبکه نمایش خانگی بازگشته‌اند. «خسوف» را میری کارگردانی و اسعدیان تهیه‌ کرده است. «خسوف» مثل بیشتر سریال‌های همایون اسعدیان فضایی جوان دارد و روی معضلات و آسیب‌های‌ جوانان تمرکز کرده است. این‌بار هم مانند بیشتر آثار او با ترکیب بازیگرانی جوان و کمتر شناخته‌شده طرفیم. حالا و درحالی‌که «خسوف» در شبکه نمایش خانگی در حال پخش است، برای صحبت درباره این سریال و البته مشکلات شبکه نمایش خانگی، سینما، مسوولان فرهنگی دولت جدید و... گفت‌وگویی مفصل و پرتیتر را با همایون اسعدیان و مازیار میری داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

سرمقاله

آقای وزیر!

سخنگوی دولت در نخستین نشست خبری خود، از عملکرد 100 روزه دولت سخن گفت

دولت سیزدهم، دولت ویدیوکنفرانسی نیست

سخنگوی جوان دولت روز گذشته برای نخستین بار با حضور در یک نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد؛ علی‌رغم هجمه‌ها به دولت برای انتخاب سخنگو در روزهای آغازین کار خود اما این امر پروسه‌ای مشخص را طی کرد و درنهایت علی بهادری‌جهرمی صبح سه‌شنبه در اولین نشست خبری خود با تشریح شرایط تحویل گرفتن دولت ازسوی دولت سیزدهم، اظهار داشت: همه ما شرایط 100روز پیش و تلخی عدم دسترسی مردم به واکسن و دارو و صف کشیدن‌های آن‌ها و نیز رقابت برخی صنوف در این زمینه را به یاد داریم.

گزارشی از کم‌کاری دولت قبل در اجرای طرح‌های اشتغالزایی در صحن قرائت شد

ضرب‌الاجل قالیباف برای واگذار کردن اعتبار اشتغال به استان‌ها

عدم اجرای طرح‌های اشتغالزایی و حمایت از کسب‌وکار ازسوی دولت دوازدهم و ارائه تذکرات به دولت سیزدهم برای توجه ویژه به این موضوع، مجلس را بر آن داشت تا در صحن علنی دیروز با دعوت از دو وزیر مربوطه، بحث اجرای قانون را بررسی کنند. در ابتدا سخنگوی کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل۴۴ قانون اساسی برای قرائت گزارش این کمیسیون درخصوص اجرای بند (الف) تبصره۱۸ قانون بودجه سال۱۴۰۰ کشور در جایگاه ناطقان قرار گرفت.

گزارش «صبح‌نو» درباره نابسامانی قیمت بازار خودرو را بخوانید

۵۰هزار میلیارد تومان به نفع واسطه ها

امروز بازار خودرو سامان خواهد گرفت یا دچار تلاطم خواهد شد؟ همه این‌ها بستگی به تصمیم‌گیری جلسه تنظیم بازار دارد. بازار خودرو هفته نخست آذرماه را در حالی آغاز کرد که قیمت محصولات داخلی در این بازار یک شیب صعودی کوچک را پیروی می‌کردند؛ البته در این بازار قیمت مدل‌های مختلف پراید با ریزش مواجه شده اما سایر محصولات داخلی با افزایش بها دادو‌ستد شدند. در شرایط فعلی بازار خودرو، نه خریداران و نه فروشندگان راضی نبوده و نوسانات قیمتی هر دو طرف را در خرید و فروش دچار تعلل کرده است. علی‌رغم مخالفت ریاست‌جمهوری با مصوبه افزایش قیمت خودرو طی روزهای اخیر، به نظر می رسد که با برگزاری جلسات متعدد بین وزارت اقتصاد، وزارت صمت، نمایندگان خودروسازان، ریاست‌جمهوری و معاون اول ریاست‌جمهوری و پس از بررسی شرایط خودروسازان در ستاد تنظیم بازار، مجوز مربوطه برای اعمال مجدد مصوبه افزایش قیمت خودرو صادر شود.

شماره‌های پیشین