sobhe-no.ir
1307
سه شنبه، ۰۹ آذر ۱۴۰۰
1
علی باقری پیش از آغاز دور جدید مذاکرات هسته ای:

برای تفاهم، اراده جدی داریم

نشست کمیسیون مشترک برجام ساعت۱۶:۳۰ به وقت تهران (۱۴ به وقت وین) روز گذشته هشتم آذرماه (۲۹نوامبر) در محل هتل پله‌کوبورگ وین با حضور هیات‌های اصلی عضو برجام (ایران و گروه ۱+۴) (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) و هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا برگزار شد. مذاکراتی که صورت‌مساله آن بسیار روشن است: «رفع موثر و قابل راستی‌آزمایی همه تحریم‌ها همراه با ارائه تضمین در مورد عدم تکرار وضعیت گذشته در قبال اجرای زمان‌دار تعهدات باقی‌مانده ایران در برجام.» همچنان که حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در گزارشی ویدیویی درباره یکصد روز حضورش در این سمت و در آستانه مذاکرات وین اعلام کرد که جمهوری اسلامی در این مذاکرات، دست‌بسته نخواهد بود و گزینه‌های مختلفی در مقابل ما قرار دارد و در رسیدن به توافق جدی است.

رویکرد دولت جدید بازتنظیم روابط ایران با همسایگان بدون تاثیر پذیری صرف از توافق هسته ای است

شکستن بن‌بست گازی بدون برجام

گویا قرار است با هر سفر رییس‌جمهوری به کشورهای منطقه، یک گره سیاست خارجی کشور حل‌وفصل شود. پیش‌تر وقتی رییس‌جمهوری برای شرکت در اجلاس سازمان شانگهای به تاجیکستان رفت، عضویت دائم ایران در این سازمان پس از دهه‌ها فراز و نشیب بالاخره پذیرفته شد. در سفر چندی پیش رئیسی به عشق‌آباد نیز سطح مناقشه ایران با برخی کشورها کاهش یافت. دیدار با الهام علی‌اف و انعقاد قرارداد سه‌جانبه گازی میان تهران، عشق‌آباد و باکو یکی از مهم‌ترین اتفاقات حضور رییس‌جمهوری در اجلاس اکو بود. روابط حسنه ایران با کشورهای همسایه در شرایطی است که از روز گذشته ایران وارد دور جدید گفت‌وگوها با طرف‌های غربی بر سر رفع تحریم‌ها شده است. این مناسبات در نوع خود چیزی است که از آن با عنوان روابط متوازن با طرف‌های مختلف یاد می‌شود.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با عادل تبریزی کارگردان سریال «جناب‌ِ عالی»

دنبال هیجان فیلم ساختن هستم

تصویربرداری سریال «جناب عالی» مدتی است که آغاز شده است. این سریال به تهیه‌کنندگی مصطفی رضوانی، کارگردانی عادل تبریزی و نویسندگی مشترک عادل تبریزی و رویا خسرونجدی، در حال تولید است. امیرحسین رستمی، حسین سلیمانی، بیژن بنفشه‌خواه، مهوش وقاری، گیتی معینی، رضا بنفشه‌خواه، سروش طاهری، بلور کساییان، ایمان اسماعیل‌پور، محمد الهی، کیوان صباغ، رضا سخایی، میثم سجادی، امیر محاسبتی، جواد سلطانی، مصطفی پروین، بیتا سحرخیز و منوچهر آذری، بازیگران «جناب عالی» هستند. «جناب عالی»، سریالی کمدی-اجتماعی است که محصول مشترک مرکز سریال سازمان سینمایی سوره حوزه هنری و شرکت نوآوری و شتابدهی فلق است. یکی از نکات جالب‌توجه در این سریال، کارگردان جوان آن است. وی نخستین فیلم سینمایی خود را به نام گیج‌گاه در سال۱۳۹۹ ساخت. این فیلم در سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر توانست نامزد دریافت جایزه سیمرغ بلورین در دو بخش ازجمله «کارگردان اول» برای تبریزی به‌خاطر کارگردانی گیج‌گاه در این جشنواره شود.

گزارش «صبح‌نو» درباره بحران فرزندآوری و سالمندی جمعیت کشور را بخوانید

سبک زندگی جدید مانع اصلی فرزندآوری

علی جواهری / کمتر از 10سال دیگر گرد پیری بر چهره کشور خواهد نشست. تقریبا هفت سال پیش بود که نمایندگان مجلس نهم به‌دنبال هشدار رهبر انقلاب درباره کاهش جمعیت، طرح جمعیت و تعالی خانواده را کلید زدند اما با وجود سیاست‌های ابلاغی رهبر انقلاب و الزام برنامه ششم توسعه به برنامه‌ریزی در راستای افزایش میزان باروری، همچنان در سطوح قانون‌گذاری و اجرایی کشور فقدان برنامه‌ریزی عملیاتی و نظام‌مند برای حل این مساله مهم و راهبردی مشهود است. اما برخی بر این باورند که اعمال سیاست‌های کنترل جمعیت ازسوی دولت، باعث کاهش جمعیت ایران در دو دهه گذشته بوده و برخی می‌گویند که عواملی دیگر غیر از سیاست‌های کنترلی، باعث کاهش جمعیت است، چنانکه اگر سیاست‌های کنترل جمعیتی هم برداشته شود، باز هم نرخ رشد جمعیت ایران افزایش نخواهد یافت. دهه شصتی‌ها بیش از هر چیزی از هرم جمعیتی ایران نالان‌اند. افزایش جمعیت این نسل و تقاضای بالای جمعیت آنان، باعث شد تا سیاست‌های کنترل جمعیتی در ایران جدی گرفته شود؛ رخدادی که اکنون به گواهی نتایج سرشماری سال۱۳۹۰ به تهدیدی برای آینده جمعیتی ایران تبدیل شده است. بنا بر آمار منتشرشده ازسوی مرکز آمار ایران، درحالی اغلب موالید بهار سال گذشته (۹۹)، از مادران ۲۵ تا ۲۹ساله متولد شده‌ بودند که بیشتر موالید بهار امسال (۱۴۰۰) از مادران ۳۰ تا ۳۴ساله به دنیا آمده‌اند. اما سوال اینجاست برای این آمارها که وخامت اوضاع را نشان می‌دهد چه راهکارهایی باید انجام شود تا کشور از بحران جمعیت خارج شود؟ چرا سن مادران جدید کشور افزایش یافته و این مساله چه آسیب‌هایی را به کشور وارد خواهد کرد؟

سرمقاله

ممیزی‌های چندباره‌

شماره‌های پیشین