sobhe-no.ir
1306
دوشنبه، ۰۸ آذر ۱۴۰۰
1
اعتراض‌ها به عملکرد بنیاد شهید و امور ایثارگران، شکل تازه‌ای به خود گرفته است

مورد عجیب قاضی زاده

باحضور روسای جمهور ایران و آذربایجان، قرارداد سوآپ‌گاز بین ترکمنستان و آذربایجان از طریق خاک ایران به امضا رسید

دولت سیزدهم به دنبال احیای اکو

یکی از مبانی سیاست خارجی‌اش مبتنی بر ایده «سیاست همسایگی» و «چندجانبه‌گرایی اقتصادی» است که گام اول این سیاست از طریق عضویت ایران در سازمان شانگهای برداشته شد. در گام دوم ایران به‌دنبال فعال کردن سازمان اکو است که هدف‌گذاری این سفر بر این است که تلاش شود کاستی‌های سازمان اکو کمتر شود. «اکو» يکي از غنی‌ترین مناطق دنياست که ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و بسترهای همکاری مناسبی در حوزه‌های مختلف به‌ویژه در بخش انرژي دارد. کشورهاي اين منطقه در چهارچوب سازمان همکاري اقتصادي (اکو) در زمینه‌های تجارت، حمل‌ونقل و انرژي با يکديگر همکاري دارند. ايران که از بنیان‌گذاران اين سازمان است، يکي از عوامل آن جايگاه ايران در بازار انرژي جهان است. به اذعان کارشناسان ايران، يکي از بهترين مسيرهاي انتقال انرژي از اين منطقه به جهان است. هرچند به‌لحاظ سیاسی میان اعضای سازمان تفاوت وجود دارد ولی سازمان اکو می‌تواند از طریق گسترش عامل ارتباطات که تاثیر مستقیم در افزایش مبادلات اقتصادی نیز خواهد داشت در ارتقای همکاری و همگرایی تلاش کند که دولت سیزدهم در راستای سیاست‌های منطقه‌ای خود قصد استفاده و بهره‌برداری حداکثری از این سازمان را دارد.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش رای اعتماد گرفت

کابینه تکمیل شد

«یوسف نوری» به‌عنوان سومین گزینه وزارت آموزش‌وپرورش و پس از رأی عدم اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به «حسین باغگلی‌» و «مسعود فیاضی» صبح دیروز،‌ (هفتم آذرماه) با کسب ۱۹۴رأی موافق، ۵۷رأی مخالف و ۱۷رأی ممتنع، اعتماد نمایندگان مجلس برای تصدی پست وزارت آموزش‌وپرورش را جلب کرد. یوسف نوری که متولد سال۱۳۴۰ در استان ایلام است، دارای مدرک فوق‌دیپلم پرورشی از تربیت‌معلم، کارشناسی برنامه‌ریزی امورتربیتی، کارشناسی‌ارشد مدیریت دولتی و دکترای مدیریت گردشگری از دانشگاه علامه‌طباطبایی است. ازجمله مهم‌ترین سوابق شغلی و اجرایی وی می‌توان به ریاست اسبق مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش‌وپرورش، مدیرکل اسبق بودجه وزارت آموزش‌وپرورش، متخصص گردشگری کودک، رییس کمیته گردشگری کودک اتاق بازرگانی ایران و مسوول خیرین سلامت دانشگاه علوم‌پزشکی شهیدبهشتی اشاره کرد. به این ترتیب، یوسف نوری از دیروز کار خود را در وزارت آموزش‌وپرورش آغاز کرد و در سه‌سال و ۹ماه باقی‌مانده دولت سیزدهم، راه سختی برای تحقق برنامه‌ها و وعده‌هایی که برای تحول داده است در پیش خواهد داشت و باید برای ساماندهی امور مدارس به‌ویژه در زمینه بازگشایی مدارس، ارتقای کیفیت آموزش و تامین بودجه برای تسویه مطالبات و معوقات، اقدام عملیاتی کوتاه‌مدت داشته باشد و برای زخم‌های کهنه‌شده وزارت آموزش‌وپرورش ازجمله کمبود نیروی انسانی، کسری اعتبارات، افت کیفیت آموزشی و بسیاری موارد دیگر نسخه بپیچد.

روسای قوای مقننه و قضاییه بر هم‌افزایی قوا برای حل مشکلات کشور تاکید کردند

همکاری به نفع مردم

در آستانه دهم آذرماه و روز مجلس، نشست مشترک قوای مقننه و قضاییه با حضور رؤسای دو قوه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسوولان عالی این قوه در صحن علنی مجلس برگزار شد. ۳۰دقیقه ابتدایی این نشست به‌شکل غیرعلنی برگزار شد و سپس رؤسای قوه مقننه و قضاییه در صحن علنی به سخنرانی پرداختند. این نشست به‌منظور بررسی مسائل و مشکلات مردم و در راستای هماهنگی میان دو قوا تشکیل شد و براساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته، علاوه‌بر رؤسای قوه‌مقننه و قضاییه، رؤسای کمیسیون‌های تخصصی اصل90، حقوقی و قضایی و جهش تولید، سه‌نفر از نمایندگان به قید قرعه و منتظری دادستان کل کشور، شاهرخیان معاون مالی، پشتیبانی و عمرانی و الفت معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه‌قضاییه سخنرانی کردند. همچنین قرار است اعضای هیات دولت نیز به‌اتفاق رییس‌جمهور روز چهارشنبه در صحن علنی مجلس حضور ‌یابند تا نشست مشترک مجلس و دولت برای بررسی مسائل مختلف و همگرایی دو قوه مجریه و مقننه در موضوعات مختلف برگزار شود.

اصلاح طلبان بدون اشاره به عملکرد دولت پیشین در مدیریت منابع آب، علیه کل ساختار موضع می‏گیرند

بازی سیاسی با کم آبی

بی‌شک آنچه در ماه‌ها و به‌خصوص هفته‌های اخیر به‌عنوان تنش آبی در فلات مرکزی ایران باعث بروز اعتراضات و بعضا اغتشاشات در شهرهایی مثل اصفهان شده، محصول دهه‌ها بی‌مبالاتی در مدیریت منابع آب ازسوی دولت‌های مختلف است اما اینکه یک جریان خاص که دیری نیست مسوولیت هشت‌ساله خود در قوه اجرایی کشور را ترک گفته بخواهد از آب نداشته زاینده‌رود ماهی سیاسی بگیرد، چیزی جز ناجوانمردی نیست؛ خاصه اینکه رییس‌جمهور پیشین حل مشکل آب ایران را به توافقی گره زد که در هیچ بعدی، منافع ملی سرزمین‌مان را تامین نکرد.

سرمقاله

لغو کلیه تحریم ها

شماره‌های پیشین