sobhe-no.ir
1305
یکشنبه، ۰۷ آذر ۱۴۰۰
1
عناصر فرصت طلب اعتراضات مسالمات آمیز کشاورزان اصفهانی را به آشوب کشاندند

روایت اصفهان

چند روز پس از تجمع مسالمت‌آمیز کشاورزان و سایر اقشار اصفهانی در اعتراض به کم‌آبی و خشکی زاینده‌رود که با پوشش گسترده رسانه ملی مواجه شد، از دو روز پیش تاکنون عده‌ای به‌دنبال مختل‌کردن نظم عمومی به بهانه اعتراض به کم‌آبی هستند. اغتشاش روی‌داده در اصفهان در شرایطی است که ایران در آستانه مذاکره با طرف‌های غربی قرار دارد و این حوادث در نوع خود می‌تواند پالس معناداری به غربی‌ها برای افزایش فشار بر کشور ارسال کند؛ دقیقا چیزی شبیه افزایش فشار واشنگتن بر ایران پس از فتنه سال88. تجمع مدنی کشاورزان اصفهانی در بستر زاینده‌رود پس از آنکه دو روز پیش(جمعه) با انتشار بیانیه‌ای پایان یافت، با ورود اغتشاشگران وارد فاز ناآرامی و اغتشاش شد. اغتشاشگران که به‌دنبال ایجاد ناآرامی بودند با بستن خیابان و آتش زدن اموال عمومی، خوراک خبری خوبی برای رسانه‌های جریان ضدانقلاب فراهم کردند. اما جریان چگونه پیش رفت؟ از دو هفته پیش، کشاورزان اصفهانی که نسبت‌به وضعیت کشت پاییزه خود نگرانی‌هایی داشتند، در بستر خشک زاینده‌رود چادرهای خود را برپا و تلاش کردند صدای اعتراض چندین ساله خود را به گوش مردم و مسوولان دولت جدید برسانند.

گزارش «صبح‌نو» درباره تنش آب و ضرورت مدیریت منابع آبی در کشور را بخوانید

اسراف در مصرف آب

علی جواهری / بحران آب، نزدیک دو دهه است که تبدیل به مساله‌ای مهم برای مردم و سیاست‌مداران کشور شده است؛ به این ترتیب در راستای صیانت از منابع آبی زیرزمینی، ضرورت مدیریت یکپارچه منابع آب کشور به‌جای نگاه استانی و منطقه‌ای و توجه کافی به موضوع آب در آمایش سرزمین امری مسلم تلقی می‌شود. بااین‌حال باید توجه داشت مباحث «هیدروپلتیک» و تنظیم روابط با همسایگان نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در قبال تمام همسایگان، سیاست دوستی و برادری است و در دیپلماسی آب نیز این موضوع برای جمهوری اسلامی اهمیت راهبردی دارد. توجه به دیپلماسی آب از آن جهت برای کشور حایزاهمیت است که ایران در سال آبی گذشته از سویی شاهد بیشترین کاهش بارندگی طی نیم‌قرن اخیر بود و از سوی دیگر، برخی اختلافات با همسایگان بر سر منابع آب شور و شیرین مرزی، حل‌نشده باقی مانده است. نکته مهم دیگر فرونشست در فلات ایران است. ۱۸استان کشور با خطر بالای فرونشست زمین روبه‌رو هستند؛ فرونشستی که می‌تواند زیرساخت‌های حیاتی و خانه و زمین‌های مردم را ببلعد. تنش آبی برای شهرهای بزرگی مانند تهران یعنی جیره‌بندی آب و هشدارهای مصرف اما برای مردم روستاها به معنای ورشکستگی مالی و مهاجرت است؛ روندی که سال‌هاست ادامه دارد. تنش آب تبعات گسترده‌ای دارد که نمونه آن را این روزها در اصفهان شاهدش هستیم. سوال اینجاست که با کاهش بارش‌ها وضعیت آب کشور به کجا خواهد رسید؟ آیا سدسازی چاره کار است یا روش‌های دیگر را باید در پیش گرفت؟

غنی‌سازی 60درصدی و پیشرفت‌های هسته‌ای، طرف‌های برجامی را مجبور به کرنش کرده است

آزمون اراده در وین

مذاکرات هسته‌ای حالا پس از فرازوفرودهای چندماهه دوباره به ایستگاه وین رسیده است؛ ایستگاهی که در ماه‌های گذشته با بدعهدی و بی‌ارادگی طرف‌های مقابل نتیجه‌ای جز بن‌بست نداشت. 8آذر دوباره ایران و 1+4 مقابل هم خواهند نشست تا مسیر رسیدن به اجرای برجام را هموار کنند؛ مسیری که علی‌رغم پایبندی ایران، با بدعهدی آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها نتیجه‌ای در برنداشت.

شیوع سویه جدید کرونا که منشأ آن آفریقای جنوبی است هراس دوباره به دل جهان انداخته است

«امیکرون» فـرزند سـرکش کــرونا

«اُمیکرون» را به یاد بسپارید چراکه در هفته‌ها و ماه‌های آینده از این نوع جهش‌یافته ویروس منحوس کرونا بیشتر خواهید شنید. درست در روزهایی که جهان فکر می‌کرد توانسته کووید19 را با تزریق صدها میلیون دوز واکسن در کشورهای مختلف کنترل کند و زندگی عادی به مرور آغاز خواهد شد، حالا آفریقای جنوبی تبدیل به کانون توجهات جهانی شده است. نوع جدید ویروس کرونا که در ژوهانسبورگ و برخی شهرهای دیگر مشاهده شده به‌قدری خطرناک است که سازمان جهانی بهداشت در اطلاعیه‌ای اعلام کرده احتمال دارد دستاوردهای دو سال اخیر در راه مبارزه با کرونا به‌راحتی از دست برود.

دانایی‌فر:

رقابت اقتصادی و نفتی خلیج‌فارس در حال تبدیل شدن به رقابت سیاسی است

یک نشریه غربی مدعی شد: روسیه در تلاش است در قالب یک توافقنامه امنیتی در خلیج‌فارس میان ایران و عربستان‌سعودی توافق حاصل کند؛ موضوعی که «حسن دانایی‌فر»، سفیر سابق ایران در عراق در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» آن را یک تحلیل دانست و عنوان کرد: خلیج‌فارس برای قدرت‌های نوظهور منطقه دارای اهمیت است. روس‌ها علاقه‌مند هستند که در بحث‌های منطقه‌ای، به‌خصوص حوزه بسیار مهم خلیج‌فارس که طی سال‌های نه‌چندان دور شاهد تحولات مهمی در آن خواهیم شد، نقش‌آفرینی کنند؛ حوزه‌ای که از محل رقابت‌های اقتصادی و نفتی به‌سمت رقابت‌های سیاسی درحال تبدیل‌شدن است.

رییس‌جمهور برای شرکت در اجلاس اکو و تقویت روابط با تاجیکستان به عشق‌آباد رفت

سیاست همسایگی دولت سیزدهم

سیدابراهیم رئیسی روز شنبه به‌منظور شرکت در اجلاس اکو و به دعوت «قربانقلی بردی محمداف»، رییس‌جمهور ترکمنستان، در رأس هیات عالی‌رتبه سیاسی و اقتصادی عازم عشق‌آباد، پایتخت ترکمنستان شد.‏ پانزدهمین نشست سران سازمان همکاری اقتصادی (اکو) امروز یکشنبه هفتم آذرماه به میزبانی ترکمنستان برگزار خواهد شد و این کشور ریاست دوره‌ای اکو را عهده‌دار خواهد بود.

سرمقاله

ماجرای تلخ آب

شماره‌های پیشین