sobhe-no.ir
1304
شنبه، ۰۶ آذر ۱۴۰۰
9
گزارش «صبح‌نو» درباره ورود واکسن رازی به بازار و توقف واردات واکسن را بخوانید

خروج ایران از وضعیت قرمز کرونایی

وضعیت واکسیناسیون سرعت کافی گرفته است و واکسن به‌اندازه کافی در کشور یافت می‌شود. با اضافه‌شدن واکسن رازی به چرخه واکسیناسیون، نیاز کشور به واردات واکسن کاهش پیدا می‌کند؛ به‌طوری‌که دیگر کشور نیازی به واردات واکسن ندارد. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره آخرین آمار واکسیناسیون کرونا در کشور، اظهار کرد: براساس آخرین آمار مجموعا ۵۶میلیون و ۸۳۰هزار و ۷۴۱نفر دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و ۴۵میلیون و ۱۱۵هزار و سه نفر دوز دوم واکسن را دریافت کرده‌اند. همچنین ۸۰۳هزار و ۲۹۰نفر دوز سوم واکسن را نیز دریافت کرده‌اند. با احتساب این تعداد، مجموع دوزهای واکسن تزریق‌شده در کشور به شمار ۱۰۲میلیون و ۷۴۹هزار و ۳۴مورد رسید.

وقتی کرونا با سویه جدید وارد کار می‌شود

سویه آفریقایی کرونا در راه است

صبح نو

وقتی کرونا با سویه جدید وارد کار می‌شود

سویه آفریقایی کرونا در راه است

بیماری کووید۱۹ با تمام عوارضی که از خود در سراسر دنیا برجای گذشته است، هنوز به‌طور کامل مهار نشده و هر روز خبرهای تازه‌ای از نوع جهش‌یافته و تاخت‌وتاز این ویروس در جهان به گوش می‌رسد. هربار کرونا جهش تازه‌ای می‌کند و گونه‌ای جدید را از خود نشان می‌دهد. بعد از مدل‌های انگلیسی، هندی و... حالا نوبت به گونه‌ای آفریقایی رسیده است. دانشمندان از کشف سویه جدید ویروس کرونا در آفریقای جنوبی خبر داده‌اند که به‌واسطه جهش تکاملی آن به مراتب خطرناک‌تر بوده و تهدیدی بزرگ برای کشور‌ها محسوب می‌شود. اکنون پروازهای کشورها اروپایی به آفریقا لغو شده و ممکن است شرایط متفاوتی با سویه آفریقایی کرونا رقم خورد.
به گزارش «صبح‌نو» به نقل از پایگاه خبری نیویورک‌تایمز، دانشمندان از کشف سویه جدید ویروس کرونا در آفریقای جنوبی خبر داده‌اند که به‌واسطه جهش تکاملی آن به مراتب خطرناک‌تر بوده و تهدیدی بزرگ برای کشور‌ها محسوب می‌شود. دانشمندان پس از مشاهده افزایش همه‌گیری در اطراف ژوهانسبورگ -قطب اقتصادی آفریقای‌جنوبی- سویه جدید کروناویروس B۱.۱.۵۲۹ را شناسایی کردند. به گفته موسسه ملی بیماری‌های واگیر آفریقای جنوبی، تاکنون ۲۲مورد مثبت از این سویه ویروس کرونا در این کشور شناسایی شده است.
 این گونه در بوتسوانا و هنگ‌کنگ نیز در میان مسافران از مقصد آفریقای جنوبی شناسایی شده است. از زمان شروع همه‌گیری، انواع مختلفی از ویروس کرونا ظاهر شده است. یکی از نگرانی‌های اساسی درمورد انواع جدید این است که آیا آن‌ها پیشرفت در برابر همه‌گیری را متوقف می‌کنند یا اینکه اثربخشی واکسن‌ها را محدود می‌کنند. دانشمندان آفریقای‌جنوبی روز جمعه با تیم فنی سازمان بهداشت جهانی دیدار خواهند کرد. سازمان جهانی بهداشت نیز اعلام کرده در نظر دارد از روز جمعه با برگزاری نشست اضطراری این سویه جدید ویروس کرونا را بررسی کند.
گفته می‌شود در پی مشاهده ویروس جدید کرونا در آفریقا برخی کشور‌ها ازجمله انگلیس پرواز هواپیما از 6کشور آفریقایی بوتسوانا، اسواتینی، لسوتو، نامیبیا، آفریقای جنوبی و زیمبابوه را ممنوع کرده است.
یک محقق انگلیسی درخصوص سویه جدید ویروس کرونا هشدار داد که این سویه بدترین نوعی است که تاکنون مشاهده شده است و این ترس وجود دارد قابلیت عبور از مصونیت‌های ایجادشده را داشته باشد. از آغاز همه‌گیری ویروس کرونا، آفریقای جنوبی حدود ۲.۹۵میلیون مورد ابتلا به کووید۱۹ را ثبت کرده است که از این تعداد ۸۹۶۵۷مورد جان باخته‌اند.

جهش یافته ترین گونه کرونا
«جنی هریس»، مدیر اجرایی آژانس امنیت سلامت انگلیس می‌گوید: این مهم‌ترین سویه‌ای است که تا به امروز با آن مواجه شده‌ایم و تحقیقات فوری برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قابلیت انتقال، شدت و حساسیت به واکسن این سویه در حال انجام است. به گفته هریس، درحال‌حاضر دانشمندان در حال بررسی این هستند که چه اقدامات بهداشت عمومی می‌تواند در کم کردن تاثیر این سویه جدید موثر باشد.شب گذشته نیز ساجد جاوید، وزیر بهداشت انگلیس اعلام کرد که از امروز (جمعه) پرواز از 6کشور آفریقایی به این کشور به‌عنوان یک اقدام احتیاطی، موقتا متوقف خواهد شد.هنوز هیچ مورد ابتلایی از این جهش تازه ویروس کرونا در انگلیس گزارش نشده اما نزدیک به ۵۹مورد ابتلا به این ویروس در آفریقای‌جنوبی، لسوتو، اسواتینی، بوتسوانا، نامیبیا و زیمبابوه در جنوب آفریقا گزارش شده است.بنابر گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، این سویه، جهش‌یافته‌ترین گونه‌ای است که تاکنون دیده شده و کاملا با سویه‌ای که ابتدا در ووهان چین پدیدار شده بود، تفاوت دارد.به گفته مقامات بهداشتی انگلیس، سویه تازه ویروس کرونا، چند جهش مهم دارد که احتمالا دو برابر جهش‌های سویه دلتای این ویروس است و همین امر،‌ قابلیت انتقال آن را افزایش می‌دهد. آخرین آمار مبتلایان، فوتی‌ها و بهبودیافتگان کرونای جهان جمعه پنجم آذرماه منتشر شد. طبق آخرین آمارهای جهانی ابتلا به ویروس کرونا، طی ۲۴ساعت گذشته با افزایش ۶۳۸هزار و ۴۵نفری تعداد مبتلایان به این ویروس تاکنون به ٢٥٩میلیون و ۶۹۹هزار و ۸۴نفر رسیده است. فوتی‌های ناشی از کرونا در جهان با رشد هشت‌هزار و ۲۷۱ در یک روز به تعداد پنج‌میلیون و ۱۹۱هزار و ۹۱۴نفر رسیده است. آمار بهبودیافتگان نیز به ۲۳۴میلیون و ۷۴۱هزار و ۸۵نفر رسیده است. 

captcha
شماره‌های پیشین