sobhe-no.ir
1304
شنبه، ۰۶ آذر ۱۴۰۰
6
خبر

تاسیس مرکز فرماندهی مشترک کاخ سفید در ریاض

تظاهرات گسترده در ترکیه به بازداشت 40 نفر منجر شد

التهاب در آنکارا

روح‌الله فرقانی / ارزش لیر ترکیه کاهش چشمگیری یافت تا سرآغازی باشد برای برگزاری تظاهرات گسترده مردمی در این کشور که به سیاست‌های مالی و اقتصادی اردوغان معترض هستند؛ اعتراضاتی که «نرخ بهره» و سخنان و سیاست‌های بانکی رییس‌جمهور ترکیه موجبات آن را رقم زد تا برای مهار اینگونه اعتراضات، ممنوعیت یک‌ماهه تظاهرات را اعلام کند و همچنین برای نجات از این بحران مالی، دست یاری به‌سوی دشمن دیرینه خود یعنی امارات دراز کند. راهبردی که رسانه‌های منطقه آن را روایتی وارونه ازسوی بن‌زاید می‌خوانند چراکه او دشمن سرسخت سیاست‌های رهبران سرزمین عثمانی در منطقه غرب آسیاست.

صبح نو

تظاهرات گسترده در ترکیه به بازداشت 40 نفر منجر شد

التهاب در آنکارا

روح‌الله فرقانی / ارزش لیر ترکیه کاهش چشمگیری یافت تا سرآغازی باشد برای برگزاری تظاهرات گسترده مردمی در این کشور که به سیاست‌های مالی و اقتصادی اردوغان معترض هستند؛ اعتراضاتی که «نرخ بهره» و سخنان و سیاست‌های بانکی رییس‌جمهور ترکیه موجبات آن را رقم زد تا برای مهار اینگونه اعتراضات، ممنوعیت یک‌ماهه تظاهرات را اعلام کند و همچنین برای نجات از این بحران مالی، دست یاری به‌سوی دشمن دیرینه خود یعنی امارات دراز کند. راهبردی که رسانه‌های منطقه آن را روایتی وارونه ازسوی بن‌زاید می‌خوانند چراکه او دشمن سرسخت سیاست‌های رهبران سرزمین عثمانی در منطقه غرب آسیاست.

 پس از سخنرانی «رجب طیب اردوغان»، رییس‌جمهور ترکیه، پیرامون کاهش نرخ بهره و عملی شدن اظهارات دستوری او ازسوی بانک مرکزی این کشور بود که ارزش لیر بار دیگر کاهش جدیدی را به ثبت رساند. در شرایطی که بانک مرکزی ترکیه تمرکز خود را به نرخ یک دلار در کانال 10لیر متمرکز کرده بود، در روزهای پایانی هفته گذشته و در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با ۶.۱۴درصد افزایش به ۱۱.۱۱۸لیر رسید که این رخداد به معنای ثبت پایین‌ترین نرخ برابری لیر مقابل دلار در طول تاریخ معاصر این کشور به شمار آمد؛ موضوعی که حساسیت‌های اجتماعی و سیاسی را در این کشور افزایش داد تا آنجا که در جریان اعتراضات در ترکیه علیه وضعیت اقتصادی حداقل ۴۰نفر از معترضان بازداشت شدند.
 
کاهش بی‌سابقه لیر
 با کاهش بی‌سابقه ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا، صدها نفر در شهرهای آنکارا و استانبول به خیابان‌ها رفته و خواستار استعفای دولت اردوغان شدند. به گزارش ریانووستی، در جریان اعتراضات و تظاهرات در ترکیه علیه وضعیت اقتصادی و سقوط ارزش پول ملی این کشور، حداقل ۴۰نفر از معترضان بازداشت شدند. دراین‌ارتباط منابع ترکیه‌ای گفته‌اند که پلیس استانبول با استفاده از خشونت بیش از ۴۰نفر از معترضان علیه سیاست‌های رجب طیب اردوغان را بازداشت کرده است و این بازداشت‌ها همچنان ادامه دارد.
 
ممنوعیت یک‌ماهه تظاهرات
 همچنین گفته شده که پلیس ترکیه در منطقه کادیکوی استانبول از ماشین‌های آب‌پاش برای پراکنده کردن معترضان استفاده کرده است و نیروهای امنیتی ترکیه میدانی را که در آن تجمع اعتراضی برنامه‌ریزی شده بود، مسدود کرده و از تظاهرکنندگان که بیشتر آن‌ها از احزاب چپ این کشور بودند، خواستند که متفرق شوند. منابعی نیز گفته‌اند که مقامات امنیتی استانبول برای حداقل یک‌ماهه تظاهرات در این شهر را ممنوع کرده‌اند. براساس این گزارش، کاربران شبکه‌های اجتماعی تصاویر و ویدیوهایی را منتشر کردند که تظاهرات‌کنندگان با سردادن شعار علیه اردوغان، خواستار استعفای وی و برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام شدند. فعالان شبکه‌های اجتماعی همچنین از اقدام پلیس ترکیه در بستن میدان تقسیم استانبول در روزهای گذشته خبر دادند. در همین حال، «کمال کیلیچدار اوغلو» و «میرال اکشنیر» رهبران دو حزب اصلی مخالف، اردوغان را به برگزاری «انتخابات زودهنگام» دعوت کردند. این در حالی است که ارزش لیر ترکیه طی سال جاری میلادی ۳۸درصد در مقابل دلار کاهش داشته است.
 
لبخندهای دیپلماتیک بن‌زاید در آنکارا
 درحالی‌که صدای معترضان در اطراف کاخ مجلل «رجب طیب اردوغان» که خواهان استعفایش هستند، خواب خوش را از چشمان او گرفته و سقوط ارزش لیر در برابر دلار، نرخ تاریخی 12.20 در برابر هر دلار آمریکا را تجربه می‌کند، اکنون شاید بیش از هر زمان دیگر رییس‌جمهور ترکیه به یک معجزه‌ امیدوار باشد. در این میان شگفت‌انگیز این است که شاید اکنون بخشی بزرگ از امیدهای اردوغان به‌سوی دشمن و رقیب یک‌ دهه‌ای خود در منطقه «محمدبن‌زاید»، ولیعهد ابوظبی معطوف شده باشد. گویا اردوغان فراموش کرده است که سفر بن‌زاید به آنکارا، با آن لبخندهای دیپلماتیکش روایتی وارونه از آشتی دشمن قسم‌خورده‌اش یعنی امارات است که این روزها راهی کاخ ریاست‌جمهوری ترکیه شده است.
سفر «محمدبن‌زاید» به آنکارا در شرایطی است که ترکیه از بحران ارزی کمرشکن رنج می‌برد و همین امر موجب شده که احزاب اپوزیسیون و نیز بخشی بزرگ از شهروندان خواستار استعفای اردوغان و برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی و ریاست‌جمهوری شوند. در شرایطی که براساس آخرین نظرسنجی‌ها محبوبیت اردوغان در میان شهروندان ترک به 38درصد کاهش یافته، اکنون اینکه آیا «محمدبن‌زاید» می‌تواند نجات‌بخش اردوغان از خطر سقوط باشد در مقام مساله‌ای جدی مطرح شده است. این سفر از آن جهت دارای اهمیت است که در میانه بحرانی‌ترین شرایط سیاسی برای اردوغان از ابتدای به قدرت رسیدن حزب عدالت و توسعه در سال‌های بعد از 2002 تاکنون، به‌یکباره محمد‌بن‌زاید، ولیعهد امارات‌متحده عربی که به‌عنوان دشمن قسم‌خورده اخوان‌المسلمین و اردوغان در منطقه شناخته می‌شود، سوم آبان‌ماه به آنکارا سفر کرد. همزمان با این سفر ناظران سیاسی و اقتصادی پیشنهاد سابق بن‌زاید برای سرمایه‌گذاری 100میلیارد دلاری در ترکیه در اوایل سال جاری را برجسته کرده‌اند. بنابر اعلام رسانه‌ها در ابتدای سال جاری میلادی - یعنی 10ماه قبل- ولیعهد امارات سرمایه‌گذاری حداقل 10 و حداکثر 100میلیارد دلاری را به اردوغان پیشنهاد کرده است.
 
دست یاری اردوغان به‌سوی دشمن سرسخت
 با استناد به این پیشنهاد قابل‌تامل بن‌زاید که رقمی چشمگیر است، هم‌اکنون این مساله مطرح شده که محمدبن‌زاید شاید با هدف نجات اردوغان عازم آنکارا شده باشد یا در خوانشی وارونه این اردوغان است که برای نجات خود از مخمصه، دست یاری را به‌سوی دشمن سرسخت خود دراز کرده است. با این تفاسیر، اکنون این پرسش قابل‌طرح است که تا چه اندازه اردوغان و حزب حاکم عدالت و توسعه می‌توانند نسبت‌به کمک مالی احتمالی محمد‌بن‌زاید در سفر اخیر امیدوار باشند؛ موضوعی که کمتر روزنه امید در آن دیده می‌شود، چراکه بن‌زاید که به‌عنوان «شیطان بزرگ» در میان کشورهای عربی منطقه معروف است تاکنون اقدام به ایجاد کودتا و بحران‌هایی در سودان، تونس، مصر، لیبی، سوریه، عراق، یمن و... کرده است که این تحلیل می‌رود که تصمیم گرفته است تا در سفر به آنکارا شاهد غرق شدن اردوغان از نزدیک باشد تا کمک و نجات او از این شرایط بحرانی، چراکه در سال‌های اخیر بیشتر به‌عنوان یک رقیب در کنار یکدیگر بودند تا یک رفیق یا شریک.
 
نرخ بهره، برگ بازنده اردوغان در قدرت
 نباید فراموش کرد که سقوط تاریخی لیر و معمای حل‌نشده «نرخ بهره» پاشنه آشیل اردوغان در دور شدن از قدرت است؛ درواقع نرخ تورم بالا و پایین‌آوردن نرخ بهره، از دیدگاه اقتصاددانان مختلف این کشور، زمینه‌ساز خروج سرمایه‌گذاری خارجی، کاهش هرچه بیشتر ارزش لیر ترکیه و درنهایت سقوط اقتصاد این کشور خواهد شد. این همان مساله‌ای است که می‌توان از آن به‌عنوان رویه دیگر چهره تورم و اقتصاد برای اردوغان نام برد؛ یعنی همان محوری که در سال‌های بعد از 2001 زمینه‌ساز محبوبیت و پیروزی‌های پی‌درپی حزب عدالت و توسعه در انتخابات مختلف بود، امروز به پاشنه آشیل اردوغان و هم‌حزبی‌هایش تبدیل شده است و این پیش‌بینی می‌رود که اگر صدای معترضان یا تظاهرات گسترده‌تر مردمی ادامه یابد؛ این احتمال دارد که این کشور به‌زودی شاهد برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی باشد.
 
منزوی شدن اردوغان
 نباید فراموش کرد، حزب حاکم عدالت و توسعه و رییس‌جمهور رجب‌طیب‌اردوغان در ترکیه چندماه وحشتناک را پشت سر گذاشته‌اند. این کشور در سطح بین‌المللی منزوی است، اقتصادش همچنان رو به وخامت است و تردیدهایی درمورد سلامتی اردوغان وجود دارد. وضعیت رجب‌طیب اردوغان و حزب عدالت و توسعه در نظرسنجی‌ها خوب به نظر نمی‌رسد. برای بسیاری از ناظران و مخالفان ترکیه، سرکوب حزب عدالت و توسعه در راه است.
هرچند حدود 15سال «اقتصاد» برگ برنده اردوغان و حزب عدالت و توسعه در قدرت بود اما در چند سال اخیر این برگ برنده به بزرگ‌ترین دغدغه‌ رییس‌جمهور ترکیه تبدیل شده است. این موضوع موجب شده که واکنش‌ها و حساسیت‌هایی نسبت‌به این موضوع وجود داشته باشد. در چند سال اخیر، حتی اردوغان به‌صورت دیوانه‌وار به موضوع تغییر رؤسای بانک مرکزی به‌گونه‌ای دومینووار رغبت نشان داده است. این روند به‌گونه‌ای بوده که او طی دو سال گذشته چهار رییس بانک مرکزی را تغییر داده است که می‌توان از آن به‌عنوان رویکردی برای فرار از پذیرش مسوولیت سقوط اقتصادی یاد کرد تا از این طریق او همچنان شانس خود را برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال2023 حفظ کند.
با این اوصاف، متعاقب اظهارات اخیر اردوغان، بانک مرکزی ترکیه مجددا نرخ بهره را یک درصد کاهش داد که همین امر بار دیگر روند نزولی ارزش لیر را تشدید کرد؛ به‌گونه‌ای که ارزش لیر و به پایین‌ترین نرخ برابری خود مقابل دلار در طول تاریخ معاصر خود رسید؛ تا جایی که نرخ برابری دلار در کانال ۱۱.۱ تثبیت شد. در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با ۶.۱۴درصد افزایش به ۱۱.۱۱۸لیر رسید.

 نباید فراموش کرد، حزب حاکم عدالت و توسعه و رییس‌جمهور رجب‌طیب‌اردوغان در ترکیه چندماه وحشتناک را پشت سر گذاشته‌اند. این کشور در سطح بین‌المللی منزوی است، اقتصادش همچنان رو به وخامت است و تردیدهایی درمورد سلامتی اردوغان وجود دارد

captcha
شماره‌های پیشین