sobhe-no.ir
1304
شنبه، ۰۶ آذر ۱۴۰۰
5
سخنان اخیر مرعشی نشان داد کارگزاران برخلاف عصر کرباسچی، در پی نزدیک شدن به گفتمان طیف چپ اصلاحات است

گردش راست مدرن به چپ

با کنار رفتن غلامحسین کرباسچی از دبیرکلی حزب کارگزاران سازندگی ایران، انتظار می‌رفت این حزب در مسیر تحول اندیشه‌ای، ساختاری و تشکیلاتی قرار بگیرد. اظهارات چندی پیش حسین مرعشی، جانشین کرباسچی نیز مزید بر علت شد تا تحولات انتظاری را حتمی و قطعی بدانیم. اظهارات مرعشی نشان می‌دهد که کارگزاران در چند زمینه ازجمله غیرمتمرکزساختن روندهای تصمیم‌گیری در حزب و توجه بیشتر به بدنه اجتماعی اصلاحات، به‌دنبال بازیابی است. کارگزاران به کدامین سمت می‌رود؟ کارگزاران سازندگی شامل مدیران و تکنوکرات‌های وفادار به هاشمی‌رفسنجانی، رییس‌جمهوری وقت ایران، هسته منشعب از جریان موسوم به راست سنتی با طلایه‌داری جامعه روحانیت مبارز است که در آستانه انتخابات مجلس پنجم ضمن ائتلاف با بخشی از جریان چپ مشخصا خانه کارگر، به دادن لیست در تهران مبادرت کرد. این لیست با توفیق مواجه شد و کارگزاران توانست در قالب ائتلاف صورت‌گرفته، اقلیت قدرتمند آن مجلس را متشکل کند. کارگزاران سازندگی بعدا و در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری سال76 یک پای «جبهه دوم خرداد» شد؛ هرچند پس از بروز اختلافات بر سر نامزدی هاشمی‌رفسنجانی در انتخابات مجلس ششم و نحوه قرارگرفتن او در لیست جریان چپ، مفاصل این جبهه رو به سستی رفت و از آن زمان به بعد، کارگزاران به عضو ناچسب جریان اصلاحات بدل شد.

2/63 درصد از شرکت کنندگان در یک نظرسنجی به بهبود شرایط در 4 سال آینده امیدوارند

امید مردم به دولت

صبح نو

2/63 درصد از شرکت کنندگان در یک نظرسنجی به بهبود شرایط در 4 سال آینده امیدوارند

امید مردم به دولت

چند سالی است براساس یک روال وارداتی،  رؤسای جمهور با گذشت 100 روز از آغاز دوره خود که همان روز تنفیذ مبنای آن است، به مردم گزارش عملکرد می‌دهند؛ از همین رو، رسانه‌ها نیز عملکرد 100روزه رییس‌جمهور را زیر ذره‌بین می‌گذارند و به نقد و بررسی آن می‌پردازند.اگرچه واحد
 صد روز مبنای خیلی روشنی ندارد و این گزارش‌دهی یا بررسی عملکرد می‌تواند مثلا سه‌ماهه یا 90روزه انجام شود اما نفس این عمل، مناسب و لازم است.طی روزهای گذشته، برخی رسانه‌ها به همین مناسبت عملکرد آقای رئیسی را مرور کردند و قوت‌ها و برخی ضعف‌ها را برشمردند. برهمین اساس، همزمان با ۱۰۰ روزه شدن دولت سیّد ابراهیم رئیسی، مرکز افکارسنجی«کیو» نتیجه تازه‌ترین نظرسنجی خود را درباره نظر مردم درباره دولت سیزدهم منتشر کرده است.
در این نظرسنجی که به صورت تلفنی و از ۱۱۰۰ نفر در ماه آبان انجام شده است، شرکت‌کنندگان در پاسخ به این سؤال که آیا به طور کلی به دولت فعلی اعتماد دارید؟ ۶۹/۶درصد پاسخ مثبت و ۲۵/۹ پاسخ منفی داده‌اند. همچنین ۶۳/۲ درصد از شرکت کنندگان اعلام کرده‌اند که به بهبود شرایط در ۴ سال پیش رو توسط دولت رئیسی امید دارند. ۳۱/۲ نیز گفته‌اند چنین امیدی ندارند. در این نظرسنجی ۷۸/۲ درصد از شرکت‌کنندگان گفته‌اند از سفرهای استانی رئیس‌جمهور رضایت دارند. ۱۴/۹ درصد نیز گفته‌اند نگاه مثبتی به این سفرها ندارند.
هرچند انتظارات از دولت سیزدهم اگرچه فراتر از ابزارهای دولت جدید است و به شرایطی که دولت در اختیار آیت‌الله رئیسی قرار گرفت، توجهی نمی‌شود، اما صاحب‌نظران و کارشناسان بارها بر این مهم تاکید کرده‌اند که تغییر بنیادینی در کوتاه‌مدت رخ نخواهد داد و برای رفع مشکلات عدیده اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و نظایر آن باید زمان بیشتری را در نظر داشت. تمایل مردم به تغییر شرایط و انتخاب رئیسی، مؤلفه‌ای بود که با انتخابات خردادماه بر آن تاکید شد و دولت مردمی با شعارهای مختلف و وعده حل مشکلات سیاسی و اقتصادی، وارد پاستور شد. حالا با گذشت چندماه نظر و دیدگاه مردم درخصوص تغییرات مورد انتظارشان جالب‌توجه است که در نظرسنجی ایسپا به آن پرداخته شده است.مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران به‌منظور سنجش نگرش شهروندان درباره دولت سیزدهم، در روزهای 21 تا 25شهریور 1400 یک نظرسنجی در مقیاس ملی و با شیوه مصاحبه تلفنی انجام داده است.
امید به عملی شدن وعده‌های رئیسی
یکی از دستاوردهای دولت رئیسی احیای امید است. ابراز رضایت اکثریت مردم از عملکرد آقای رئیسی به‌خصوص در زمینه مهار کرونا که هم مراکز نظرسنجی داخلی و هم بین‌المللی بر آن صحه می‌گذارند، زمینه‌ساز شروع این امید بوده است.نتایج نظرسنجی گالوپ نشان می‌دهد ۷۲درصد از شرکت‌کنندگان از عملکرد «ابراهیم رئیسی» رضایت دارند.مرکز افکارسنجی گالوپ در توضیح درباره این نظرسنجی نوشته در این پیمایش که تنها چند هفته بعد از ریاست‌جمهوری رئیسی انجام شد اکثر ایرانی‌ها از عملکرد او ابراز رضایت کردند.این داده‌ها از پیمایشی که گالوپ سه هفته بعد از روی‌کارآمدن آیت‌الله رئیسی انجام داده (از ۲۴تا ۳۱آگوست) به دست آمده‌اند.گالوپ عملکرد رئیسی را با «حسن روحانی»، رییس‌جمهور سابق ایران مقایسه کرده و نوشته او هرگز در دوران ریاست‌جمهوری‌اش موفق به کسب رضایت اکثریت در نظرسنجی‌های این مرکز نشد. در آخرین نظرسنجی گالوپ در دوران روحانی که نوامبر۲۰۲۰ انجام شده، تنها ۳۲درصد از ایرانیان از عملکرد او ابراز رضایت کردند. وعده‌های بی‌شمار اگرچه فصل مشترک انتخابات‌ها در ایران است اما از این بین هر دولت یا منتخبی بنابر توان و اماکن عملی شدن وعده‌های داده‌شده، درصدی از وعده‌ها به مردم را جامه عمل پوشانده است که در این بین نگاه مردم به میزان تحقق وعده‌های دولت مردمی نیز جالب‌توجه است؛ هرچند سابقه و عملکرد دولت‌های گذشته باعث شکنندگی امید مردم شده است اما بازهم از تحقق وعده‌های رئیسی مأیوس نشده‌اند.
بر اساس نتایج نظرسنجی حاضر، امید به تحقق برخی وعده‌ها بیش از سایر موارد است. مردم بیشترین امید را به تحقق واکسیناسیون عمومی تا بهمن‌ماه و کمترین امید را به تحقق وعده رفع تحریم‌ها و کنترل تورم و گرانی دارند.۷۰.۸درصد مردم معتقدند تا بهمن‌ماه همه مردم واکسیناسیون خواهند شد؛ موضوعی که در روزهای منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری و پس‌ازآن زمینه‌های اعتراض و رنجش مردم را فراهم کرده بود. عدم موفقیت دولت روحانی در وارد کردن واکسن کرونا باعث شده بود تا با افزایش مرگ‌ومیر و گسترش کرونا مواجه شویم که به‌هیچ‌عنوان برای مردم قابل‌قبول نبود؛ حالا با اقدامات دولت سیزدهم نگاه مردم به وعده‌های دولت مردمی در این خصوص متحول شده است.مبارزه با فساد وعده دیگری بود که مردم نه‌تنها آن را از زبان کاندیدای ریاست‌جمهوری می‌شنیدند، بلکه در زمان حضورش در منصب‌های دیگر نیز شاهد آن بوده‌اند. 
 

captcha
شماره‌های پیشین