sobhe-no.ir
1304
شنبه، ۰۶ آذر ۱۴۰۰
3
چالش‌های وضعیت نابسامان اقتصادی، مردم آمریکا را مجبور به هجوم به فروشگاه‌ها کرده است

بحـــــــران تورم

بلک‌فرایدی، نام حراجی جهانی است که در چند سال اخیر و با بالارفتن تقاضای خرید اینترنتی در شرایط گسترش اپیدمی کرونا، شکل متفاوتی به خود گرفته است و همگان تقریبا با این مفهوم برخورد داشته‌اند. بلک‌فرایدی (Black Friday) یا جمعه سیاه که از کشور آمریکا آغاز شد، دقیقا آخرین جمعه ماه نوامبر و فردای روز شکرگزاری است که روز بزرگی برای فروشنده‌ها و خریداران است و رفته‌رفته این موضوع به‌حدی فراگیر شد که به سراسر دنیا رسید و اکنون همه کشورها در بلک‌فرایدی شرکت می‌کنند.

یادداشت

از این شتاب‌دهنده مهم غافل نباشیم

مهدی فضائلی

صبح نو

یادداشت

از این شتاب‌دهنده مهم غافل نباشیم

مهدی فضائلی

 ساموئل هانتینگتون در پیشگفتار کتاب «اهمیت فرهنگ» با اشاره به اطلاعات اقتصادی دو کشور غنا و کره‌جنوبی مربوط به اوایل دهه۱۹۶۰ و مقایسه آن با اطلاعات در سه دهه بعد یعنی اوایل دهه۱۹۹۰، می‌گوید: «بسیار متعجب شدم که اقتصاد این دو کشور در آن زمان چقدر شبیه به یکدیگر بودند... ۳۰سال بعد کره‌جنوبی به یک قدرت اقتصادی تبدیل شد که چهاردهمین اقتصاد بزرگ جهان در زمینه‌های شرکت‌های فراملیتی، صادرات اتومبیل، تجهیزات الکترونیکی و دیگر تولیدات پیشرفته به شمار می‌رفت... چنین تغییراتی در غنا... هرگز رخ نداده بود».سپس هانتینگتون در تبیین این فاصله اعجاب‌انگیز می‌نویسد: «بدون شک عوامل مختلفی در این زمینه دخالت داشته‌اند اما به نظر می‌رسد که فرهنگ نقشی عمده را در این تبیین برعهده دارد».از نگاه هانتینگتون، ارزش بالا برای صرفه‌جویی، کار سخت، سرمایه‌گذاری، آموزش و نظم موجب پیشی گرفتن سریع کره‌جنوبی از کشور هم‌ردیف خود غنا بوده است، ارزش‌های فرهنگی که غنا از آن‌ها بی‌بهره یا کم‌بهره بوده است.
امروز جوامع بشری و ازجمله جامعه خودمان، به‌شدت درگیر مشکلات اقتصادی و معیشتی است و تلاش می‌کند برای حل این مشکلات یا کاهش آن‌ها راه‌حلی بیابد. در میان راه‌حل‌ها اما فرهنگ در عین موثرترین بودن، مظلوم‌ترین و مغفول‌ترین راه‌حل‌هاست؛ چراکه در لایه‌های زیرین قرار دارد و درک و فهم آن به خرد و نگاهی نافذ نیاز دارد! ضمنا تغییرات و اصلاحات فرهنگی، زمانبر هستند و دستیابی به آن‌ها در کوتاه‌مدت میسر نیست و این زمان‌بر بودن، خود حوصله و صبر می‌خواهد که با «عجول» بودن انسان سازگار نیست.سرعت و شتابزدگی، بیش از گذشته جزو ویژگی‌های انسان معاصر شده است و نشانه‌های آن را در جای‌جای زندگی خود شاهدیم؛ به رفتارهای‌مان در فضای مجازی نگاه کنید! چقدر حوصله خواندن متن، خصوصا متن‌های بلند را داریم؟ چقدر حاضریم حتی برای ویدیوهای بلند وقت صرف کنیم؟اصلا غالب پلت‌فرم‌های موجود چقدر به محتواهای بلند اجازه عرض‌اندام می‌دهند؟ این‌ها همگی ضمن اینکه خودشان فرهنگ‌سازی می‌کنند به‌شدت عرصه را برای کار فرهنگی مبنایی تنگ کرده است.
 چه باید کرد؟
 آیا با رویگردانی ما از فرهنگ و غفلت از کارهای فرهنگی صحیح، از اهمیت فرهنگ کاسته خواهد شد یا نقش‌آفرینی واقعی فرهنگ از بین خواهد رفت؟ هرگز! رهبر حکیم انقلاب اسلامی که بدون تعارف، دغدغه‌مندترین مسوول نظام در حوزه فرهنگ بوده و هستند به‌تازگی اعضای جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی را تعیین فرمودند و مجددا کوتاه اما دقیق و عمیق، تاثیرگذاری فرهنگ را مجددا اینگونه یادآور شدند.
«فرهنگ، جهت‌دهند‌ه‌ همه‌ اقدام‌های اساسی و زیربنایی جوامع بشری و شتاب‌دهنده یا کندکننده‌ آن است.»
 رهبر انقلاب در ادامه، تحقق این جهت‌دهنده بودن و شتاب‌بخشی فرهنگ را در گرو دو چیز می‌دانند:
 1. ارتقای نگاه و احساس مسوولیت متصدیان فرهنگی و نخبگان و فعالان عرصه‌های گوناگون کشور به مقوله‌ فرهنگ و پدیدآمدن این باور عمیق که فرهنگ‌سازی در هریک از اجزای تمدنی جامعه، برترین وسیله‌ پیشرفت و موفقیت آن و بی‌نیازکننده از ابزارهای الزام‌آور و تحکمی است.
 ۲. نیاز شاکله و آرایش عمومی فرهنگ در همه‌ بخش‌های گسترده‌ آن به نظم و محتوای انقلابی.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس «محتوای انقلابی» را یگانه وسیله‌ مصون‌سازی فرهنگ عمومی کشور در برابر هجوم فرهنگی و رسانه‌ای برنامه‌ریزی‌شده‌ بیگانگان بدخواه معرفی می‌کنند.
به‌هرحال، برای پیشرفت در همه ابعاد ازجمله اقتصاد، چاره‌ای جز اهتمام به شتاب‌دهنده‌ای به نام فرهنگ و سرمایه‌گذاری در این حوزه نداریم.

captcha
شماره‌های پیشین