sobhe-no.ir
1304
شنبه، ۰۶ آذر ۱۴۰۰
3
چالش‌های وضعیت نابسامان اقتصادی، مردم آمریکا را مجبور به هجوم به فروشگاه‌ها کرده است

بحـــــــران تورم

بلک‌فرایدی، نام حراجی جهانی است که در چند سال اخیر و با بالارفتن تقاضای خرید اینترنتی در شرایط گسترش اپیدمی کرونا، شکل متفاوتی به خود گرفته است و همگان تقریبا با این مفهوم برخورد داشته‌اند. بلک‌فرایدی (Black Friday) یا جمعه سیاه که از کشور آمریکا آغاز شد، دقیقا آخرین جمعه ماه نوامبر و فردای روز شکرگزاری است که روز بزرگی برای فروشنده‌ها و خریداران است و رفته‌رفته این موضوع به‌حدی فراگیر شد که به سراسر دنیا رسید و اکنون همه کشورها در بلک‌فرایدی شرکت می‌کنند.

یادداشت

از این شتاب‌دهنده مهم غافل نباشیم

مهدی فضائلی

صبح نو

چالش‌های وضعیت نابسامان اقتصادی، مردم آمریکا را مجبور به هجوم به فروشگاه‌ها کرده است

بحـــــــران تورم

بلک‌فرایدی، نام حراجی جهانی است که در چند سال اخیر و با بالارفتن تقاضای خرید اینترنتی در شرایط گسترش اپیدمی کرونا، شکل متفاوتی به خود گرفته است و همگان تقریبا با این مفهوم برخورد داشته‌اند. بلک‌فرایدی (Black Friday) یا جمعه سیاه که از کشور آمریکا آغاز شد، دقیقا آخرین جمعه ماه نوامبر و فردای روز شکرگزاری است که روز بزرگی برای فروشنده‌ها و خریداران است و رفته‌رفته این موضوع به‌حدی فراگیر شد که به سراسر دنیا رسید و اکنون همه کشورها در بلک‌فرایدی شرکت می‌کنند.

خشونت، جرم و درگیری در جمعه سیاه یکی از دلایلی است که پلیس این نام را برای این روز در نظر
 گرفته است که ریشه در قتل‌ها و درگیری‌های این روز در فروشگاه‌های مختلف دارد. ازجمله سال۲۰۱۰ که در فروشگاه زنجیره‌ای وال‌مارت درگیری‌های خریداران منجر به ۱۰کشته و ۱۱۱مصدوم شد. بدترین جمعه سیاه مربوط به سال۲۰۰۸ است که یک نگهبان فروشگاه وال‌مارت با وجود قد ۱۹۵سانتی و وزن ۱۲۲کیلویی 
زیر پای هجوم بیش از دوهزارنفر به‌دلیل خفگی جان سپرد و یک زن حامله نیز صدمه جدی دید. علی‌رغم باور عمومی، جرم در روز جمعه سیاه تنها به قتل و درگیری‌ها ختم نمی‌شود، بلکه گران‌فروشی نیز یکی دیگر از جرم‌های این روز است که فروشگاه‌های مختلف مرتکب این کلاهبرداری می‌شوند.

تورم بی‌سابقه در آمریکا
اگرچه امروزه کشورهای زیادی از این رویه تقلید می‌کنند و این خرید ابعادی جهانی به خود گرفته است اما جمعه سیاه ارتباط تنگاتنگی با شرایط اقتصادی آمریکا در سال‌های گذشته داشته است. هجوم مردم برای خرید کالاهای موردنیاز خود در این کشور دلیلی جز اوضاع نابسامان اقتصادی و تورم بی‌سابقه نیست.
هزینه کالاها و خدمات در آمریکا در ماه‌های اخیر افزایش قابل‌توجهی را نشان می‌دهد؛ در ماه اوت با افزایش هزینه‌ها، نرخ تورم آمریکا به بالاترین سطح خود طی 30سال گذشته رسید؛ موضوعی که به‌خوبی دلیل اتفاقات جمعه سیاه را به تصویر می‌کشد. همه نشانه‌ها حاکی از تداوم فشارهای ناشی از تورم در سال آینده برای مردم آمریکاست. دولت آمریکا نیز اخیرا اعلام کرد که شاخص هزینه‌های مصرف شخصی در ماه اوت 0.4درصد افزایش یافته و این ششمین افزایش ماهانه متوالی بوده است. نرخ تورم در 12ماه منتهی به اوت از 4.2درصد به 4.3درصد رسید که بالاترین نرخ از سال 1991 محسوب می‌شود.تورم در ایالات‌متحده در ماه اکتبر نیز با ثبت نرخ ۶.۲درصدی به بالاترین سطح در سه دهه اخیر رسید. دفتر آمار کار آمریکا اعلام کرد که شاخص قیمت مصرف‌کننده(CPI)  پس از افزایش ۰.۴درصدی در ماه سپتامبر، در ماه اکتبر ۰.۹درصد افزایش یافت تا نرخ تورم طی ۱۲ماه منتهی به اکتبر گذشته به ۶.۲درصد برسد که بیشترین افزایش ۱۲ماهه نرخ تورم از دوره منتهی به نوامبر۱۹۹۰ تاکنون به‌شمار می‌رود. نرخ تورم ۱۲ماهه منتهی به سپتامبر گذشته نیز ۵.۴درصد اعلام شده که چهارمین ماه متوالی ثبت نرخ بالای ۵درصد بود.

فشار بر خانواده‌ها و کسب‌وکارهای آمریکایی
 دفتر آمار کار آمریکا علت افزایش کم‌سابقه نرخ تورم در این کشور را کاهش عرضه به‌دلیل تبعات همه‌گیری ویروس کرونا و افزایش تقاضا در پی کاهش محدودیت‌های اجتماعی گزارش کرده است. چنان‌که بیشترین سهم در افزایش نرخ تورم را رشد ۳۰درصدی شاخص انرژی و ۵.۳درصدی مواد غذایی داشته است. تا همین اواخر، مقامات بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو) اصرار داشتند که تورم تا پایان سال جاری میلادی به
 دو درصد یا کمتر از نرخ اعلام‌شده قبل از همه‌گیری کاهش می‌یابد.بااین‌حال، این مقامات درنهایت اذعان کردند که تورم می‌تواند تا سال2022 به‌دلیل کمبود منابع مهم تجاری و حتی کمبود نیروی کار همچنان بالا باقی بماند. این در حالی است که بالاترین نرخ تورم در چند دهه اخیر در آمریکا خانواده‌ها و کسب‌وکارها را تحت‌فشار قرار داده و ضربه شدیدی به اقتصاد وارد کرده است. اما سوال بزرگ این است که این روند افزایشی تورم چقدر طول خواهد کشید.این شرایط را حالا در جمعه سیاه می‌توان به‌شکل دیگری مشاهده کرد؛ بحران‌های عدیده اقتصادی و اجتماعی در ماه‌های گذشته مردم آمریکا را به‌شدت نگران کرده ‌است؛ تعدد مرگ‌ومیرهای کرونایی از یکسو و افزایش بیکاری، تورم و شاخص‌های بد اقتصادی باعث شده است تا مردم برای تهیه کالاهای موردنیاز خود در جمعه سیاه دچار مشکلات بسیاری شوند.

شرایط غیرانسانی جمعه سیاه در آمریکا
در همین راستا، جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز در ماه‌های گذشته در کمیته امور بانکی، مسکن و شهرسازی مجلس سنا گفت: من فکر می‌کنم تردیدی نیست اگر کنگره نتواند سقف بدهی را افزایش دهد یا حتی اگر مثل ۲۰۱۱ بترسد و مانند کنگره آن زمان سقف بدهی را افزایش ندهد‏، ما نخواهیم توانست صورتحساب‌های‌مان را بپردازیم و شما شاهد افزایش نرخ بهره خواهید بود. اگر سقف بدهی افزایش نیابد، من فکر می‌کنم شاهد یک بحران مالی و یک گرفتاری خواهیم بود و درحقیقت پرداخت‌های سود روی بدهی دولت افزایش خواهد یافت.اذعان وی به اینکه دولت آمریکا باید در انتظار یک گرفتاری بزرگ باشد موضوعی است که شواهد آن این روزها بیشتر نمایان شده است. لیدیا بوسور، کارشناس مسائل اقتصادی در موسسه «آکسفورد اکونومیکس» درباره وضعیت اقتصادی کشورش، گفت: با تداوم سرعت بالای شیوع کووید۱۹ در آمریکا، ریسک‌ها بر سر راه اقتصاد کماکان در سطح بالایی باقی مانده‌اند. یادم نیست مشابه چنین شرایطی را قبلا تجربه کرده باشیم و ممکن است این وضعیت برای مدتی طولانی ادامه پیدا کند.متوسط رشد اقتصادی فصلی آمریکا در بازه زمانی ۱۹۴۷ تا ۲۰۲۱ معادل ۳.۴۴درصد بوده است که بالاترین رشد ثبت شده مربوط به رشد ۳۳.۱درصدی سه‌ماهه سوم سال۲۰۲۰ و کمترین رشد ثبت‌شده نیز مربوط به سه‌ماهه دوم سال۲۰۲۰ با منفی ۳۱.۴درصد بوده است.حالا با آنچه رفت به‌خوبی می‌توان به فلسفه سال‌های اخیر جمعه سیاه پی برد؛ مشکلات اقتصادی و ناتوانی مردم آمریکا باعث شده است تا بسیاری از آن‌ها به دنبال رفع نیازهای چند ماه از زندگی‌شان در یک روز باشند؛ آن‌هم در شرایطی غیرانسانی که همواره با خطرات عدیده‌ای نیز همراه بوده است. ریشه جمعه سیاه را باید در بحران‌های اقتصادی جامعه آمریکایی جست‌وجو کرد که با بسیاری از جوامع تناسبی ندارد.

۳۶میلیون فقیر
به نقل از سایت رسمی اعلام بدهی آمریکا، میزان درآمدهای مالیاتی دولت این کشور تا پایان ماه اکتبر به چهارتریلیون و ۴۸میلیارد و ۸۰۷میلیون دلار رسیده است. میزان سرانه درآمد مالیاتی هر شهروند آمریکایی تا پایان این ماه ۱۲هزار و ۱۶۴دلار اندازه‌گیری شده است.از طرف دیگر، میزان مالیات بر درآمد دولت آمریکا تا پایان ماه اکتبر به دوتریلیون و ۱۴میلیارد و ۵۶۸میلیون دلار رسیده است. این میزان درآمد برای مالیات‌ها بر درآمد شرکت‌های آمریکایی ۳۶۲میلیارد و ۹۹۷میلیون دلار بوده است.در آبان‌ماه، بدهی ایالت‌های آمریکا دوتریلیون و ۲۱۹میلیارد و ۳۷۵میلیون دلار و سهم هر شهروند آمریکایی از بدهی‌های دولت این کشور معادل ۶۲۶۲دلار بوده است. حجم تولید ناخالص داخلی آمریکا در بازه ۱۲ماهه منتهی به اکتبر به ۲۲تریلیون و ۹۷۱میلیارد و ۱۵میلیون دلار رسیده که بدین ترتیب، آمریکا جایگاه خود را به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد جهان حفظ کرده است.جمعیت آمریکا درحال‌حاضر ۳۳۲میلیون و ۸۹۷هزار نفر است که از این تعداد، ۱۵۳میلیون و ۷۹۹هزار نفر در بازار کار مشارکت 
داشته اند. شمار جمعیت بیکاران آمریکایی تا پایان این ماه معادل هفت‌میلیون و ۶۲۶هزار نفر بوده است.
سهم بخش خصوصی از اشتغال کل، ۱۲۱میلیون و ۹۳۸هزار شغل و بخش دولتی ۲۲میلیون و ۸۰۴هزار شغل بوده است. همچنین ۹میلیون و ۴۱۵هزار آمریکایی نیز خود اشتغال بوده اند و از بین کل شاغلان آمریکایی، ۱۲۸میلیون و ۱۵۲هزار نفر به‌صورت تمام‌وقت و ۲۵میلیون و ۷۶۲هزار نفر به‌صورت پاره‌وقت مشغول به کار بوده‌اند.تا پایان ماه اکتبر متوسط قیمت خانه در آمریکا ۳۶۹هزار و ۳۸۹دلار و متوسط درآمد سالانه ۳۵هزار و ۷۰۴دلار بوده است. در شرایطی که تا پایان این ماه ۳۶میلیون و ۴۶۷هزار آمریکایی در فقر زندگی می‌کرده‌اند، ۱۸میلیون و ۸۲۵هزار نفر یک‌میلیون دلار یا بیشتر ثروت داشته‌اند.

بحران های عدیده اقتصادی و اجتماعی در ماه‏های گذشته مردم آمریکای را به شدت نگران کرده است؛ تعدد مرگ و میرهای کرونایی از یکسو و افزایش بیکاری، تورم و شاخص های بد اقتصادی باعث شده است تا مردم برای تهیه کالاهای مورد نیاز خود در جمعه سیاه دچار مشکلات بسیاری شوند

captcha
شماره‌های پیشین