sobhe-no.ir
1304
شنبه، ۰۶ آذر ۱۴۰۰
13
بسته فرهنگی «صبح‌نو» همزمان با ایام هفته بسیج

جهاد عشق

بسیج یک مجموعه نیست، یک فرهنگ است. بی‌شک پدیده‌ای در تاریخ این سرزمین وجود ندارد که به اندازه بسیج برای ایران جان و مالش را فدا کرده باشد. هزاران بسیجی در طول سالیان مختلف -خصوصا دفاع مقدس- خون‌شان در راه حفاظت از ایران به روی خاک مقدس این سرزمین ریخت. حالا و در پاسداشت هفته بسیج مروری کرده‌ایم بر چند شعر برگزیده با موضوع بسیج از شعرای کشورمان. این بسته شعری را با شعر معروف استاد شهریار آغاز می‌کنیم.

اخبار کوتاه

صبح نو

اخبار کوتاه

رونمایی از 13عنوان کتاب ازسوی بنیاد فرهنگی روایت فتح
بنیاد فرهنگی روایت فتح به مناسبت هفته بسیج 13عنوان کتاب از تازه‌های نشر و عکس خود را با عنوان «فرزندان خمینی(ره)» در مجتمع فرهنگی هنری اسوه رونمایی می‌کند. به گزارش روابط‌عمومی بنیاد فرهنگی روایت فتح، به مناسبت فرارسیدن هفته بسیج انتشارات روایت فتح و انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح 13عنوان کتاب با عنوان «فرزندان خمینی(ره)» را با حضور نویسندگان و برخی از مدیران فرهنگی و هنری رونمایی می‌کند. این کتاب‌ها که ازجمله تازه‌های نشر انتشارات روایت فتح هستند، شامل «فرشته‌ای که بال نداشت و به بدرقه‌ام بیا به قلم شیرین زارع‌پور»، «حکایت زخم‌ها به قلم الهه آخرتی»، «عباس توام بانو به قلم راضیه تجار»، «بی‌بی سلطنت به نویسندگی محمدهادی زرگری»، «بهار، آخرین فصل به قلم مرتضی اسدی»، «سرباز شهر ممنوعه حسین گلدوست»، «عروس یمن به قلم زینب پاشاپور»، «باران تشنه به نویسندگی مریم شیدا»، «39کیلو تمام به قلم سمیرا اکبری» و «معجزه رتیان به قلم طاهره کوه‌کن» است. همچنین در این برنامه از دو مجموعه کتاب عکاسان جنگ با عنوان «بهرام محمدی‌فر» و «احمد علیزاده نوحی» که از محصولات انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس هستند نیز رونمایی خواهد شد. آیین رونمایی «فرزندان خمینی(ره)» روز شنبه 6آذرماه 1400 ساعت15 در مجتمع فرهنگی و هنری اسوه برگزار خواهد شد.
 
 کارگردانی با چهره خشن اما رئوف و خستگی‌ناپذیر
 «شب داریوش فرهنگ» به همت کانون کارگردانان سینمای ایران 3آذرماه برگزار شد. به گزارش روابط‌عمومی کانون کارگردانان سینمای ایران، «شب داریوش فرهنگ» با حضور جمعی از سینماگران روز چهارشنبه ۳آذرماه در سالن سینماتوگراف موزه سینما برگزار شد و اجرای این مراسم را منصور ضابطیان برعهده داشت. در ابتدای این مراسم محسن امیریوسفی، رییس کانون کارگردانان سینمای ایران گفت: امشب برای قدردانی از یک عمر فعالیت هنری آقای داریوش فرهنگ در اینجا جمع شده‌ایم. کارگردان، نویسنده و بازیگری که فعالیت کارگردانی هنری خود را از دهه60 آغاز کرد. مایلم در این فرصت نگاهی کوتاه به اولین دهه فعالیت آقای فرهنگ در دهه60 داشته باشم. او افزود: به‌رغم فضای بسته دهه60 فیلم‌های درخشانی ساخته شدند که نتیجه تلاش و کوشش کارگردانان و سینماگرانی بود که تلاش داشتند سینما را فارغ از هر حکم و مصلحت و سلیقه‌ای زنده نگه دارند و در این امر موفق هم بودند. یکی از این کارگردانان آقای داریوش فرهنگ بود. رییس کانون کارگردانان سینمای ایران در ادامه با اشاره به کارنامه کاری داریوش فرهنگ خاطرنشان کرد: او کارگردانی سینما را با ساخت فیلم نیمه‌بلند «رسول پسر ابوالقاسم» در سال60 آغاز کرد و بعد کارگردانی سریال «افسانه سلطان و شبان» را در سال62 انجام داد؛ سریالی ماندگار، طناز و پرمخاطب که هنوز هم بعد از گذشت 40سال می‌تواند الگویی برای صداوسیمای فعلی باشد که متاسفانه روزبه‌روز مخاطب و تاثیرگذاری خود را از دست می‌دهد. پس از آن آقای فرهنگ دو فیلمنامه ماندگار اتوبوس و کفش‌های میرزانوروز را در سال64 نوشت که هنوز هم فیلمنامه‌های مثال‌زدنی در سینمای کمدی ایران هستند، هرچند متاسفانه سال‌هاست فیلمنامه‌های کمدی جای خود را به دلقک‌‎نویسی و لوده‌نگاری داده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین