sobhe-no.ir
1304
شنبه، ۰۶ آذر ۱۴۰۰
1
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قبل از آغاز مذاکرات وین به دنبال فضاسازی سیاسی است

عملیات گروسی

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در آستانه نشست شورای حکام و همچنین مذاکرات وین برای گرفتن امتیاز از ایران به کشورمان سفر کرده بود، ساعاتی پس از پایان سفرش اعلام کرد سفرش بی‌نتیجه بوده و نتوانسته در مذاکراتی که در تهران با مقام‌های ایرانی داشته به نتیجه برسد؛ اظهاراتی در تکمیل پازل بازی سیاسی غرب که موجب موضع‌گیری آمریکا و تروئیکای اروپا علیه کشورمان شد.این اظهارات را می توان به نوعی عملیات روانی غرب علیه ایران قبل از مذاکرات قلمداد کرد.

سخنان اخیر مرعشی نشان داد کارگزاران برخلاف عصر کرباسچی، در پی نزدیک شدن به گفتمان طیف چپ اصلاحات است

گردش راست مدرن به چپ

با کنار رفتن غلامحسین کرباسچی از دبیرکلی حزب کارگزاران سازندگی ایران، انتظار می‌رفت این حزب در مسیر تحول اندیشه‌ای، ساختاری و تشکیلاتی قرار بگیرد. اظهارات چندی پیش حسین مرعشی، جانشین کرباسچی نیز مزید بر علت شد تا تحولات انتظاری را حتمی و قطعی بدانیم. اظهارات مرعشی نشان می‌دهد که کارگزاران در چند زمینه ازجمله غیرمتمرکزساختن روندهای تصمیم‌گیری در حزب و توجه بیشتر به بدنه اجتماعی اصلاحات، به‌دنبال بازیابی است. کارگزاران به کدامین سمت می‌رود؟ کارگزاران سازندگی شامل مدیران و تکنوکرات‌های وفادار به هاشمی‌رفسنجانی، رییس‌جمهوری وقت ایران، هسته منشعب از جریان موسوم به راست سنتی با طلایه‌داری جامعه روحانیت مبارز است که در آستانه انتخابات مجلس پنجم ضمن ائتلاف با بخشی از جریان چپ مشخصا خانه کارگر، به دادن لیست در تهران مبادرت کرد. این لیست با توفیق مواجه شد و کارگزاران توانست در قالب ائتلاف صورت‌گرفته، اقلیت قدرتمند آن مجلس را متشکل کند. کارگزاران سازندگی بعدا و در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری سال76 یک پای «جبهه دوم خرداد» شد؛ هرچند پس از بروز اختلافات بر سر نامزدی هاشمی‌رفسنجانی در انتخابات مجلس ششم و نحوه قرارگرفتن او در لیست جریان چپ، مفاصل این جبهه رو به سستی رفت و از آن زمان به بعد، کارگزاران به عضو ناچسب جریان اصلاحات بدل شد.

بسته فرهنگی «صبح‌نو» همزمان با ایام هفته بسیج

جهاد عشق

بسیج یک مجموعه نیست، یک فرهنگ است. بی‌شک پدیده‌ای در تاریخ این سرزمین وجود ندارد که به اندازه بسیج برای ایران جان و مالش را فدا کرده باشد. هزاران بسیجی در طول سالیان مختلف -خصوصا دفاع مقدس- خون‌شان در راه حفاظت از ایران به روی خاک مقدس این سرزمین ریخت. حالا و در پاسداشت هفته بسیج مروری کرده‌ایم بر چند شعر برگزیده با موضوع بسیج از شعرای کشورمان. این بسته شعری را با شعر معروف استاد شهریار آغاز می‌کنیم.

سرمقاله

توافق خوب چه توافقی است؟

چالش‌های وضعیت نابسامان اقتصادی، مردم آمریکا را مجبور به هجوم به فروشگاه‌ها کرده است

بحـــــــران تورم

بلک‌فرایدی، نام حراجی جهانی است که در چند سال اخیر و با بالارفتن تقاضای خرید اینترنتی در شرایط گسترش اپیدمی کرونا، شکل متفاوتی به خود گرفته است و همگان تقریبا با این مفهوم برخورد داشته‌اند. بلک‌فرایدی (Black Friday) یا جمعه سیاه که از کشور آمریکا آغاز شد، دقیقا آخرین جمعه ماه نوامبر و فردای روز شکرگزاری است که روز بزرگی برای فروشنده‌ها و خریداران است و رفته‌رفته این موضوع به‌حدی فراگیر شد که به سراسر دنیا رسید و اکنون همه کشورها در بلک‌فرایدی شرکت می‌کنند.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با رضا نصراللهی، مدیر انتشارات حدیث نینوا

ریشه و اساس فرهنگ کشور از ناشران و کتابفروشان است

انتشارات حدیث نینوا، از اولین و بزرگ‌ترین ناشران کودک و نوجوان در استان قم، با بیش از 600عنوان کتاب در حوزه کودک و نوجوان در زمینه‌های اهل‌بیت، تربیتی، شهدا، حماسه و ایثار و... است. این انتشارات از سال۱۳۸۰ شروع به فعالیت کرد و در پنج دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، ناشر برگزیده شناخته شده است. حدیث نینوا که ناشر برگزیده تخصصی کودک است، ازسوی رضا نصراللهی، فعال حوزه فرهنگ و تولید محصولات فرهنگی مدیریت می‌شود. هدف این انتشارات این بوده که در رابطه با آموزش کودک و نوجوان، کتاب‌‌های مذهبی و کتاب‌هایی که برای کودک و نوجوان سوژه‌دار است؛ مثلا کتاب‌های زندگانی چهارده معصوم(ع) در بازار زیاد بوده اما به کتاب‌های چهارده معصوم (ع) سوژه داده است. مثلا کودکی چهارده معصوم (ع) یا علت نامگذاری چهارده معصوم که چرا او را مهدی نامیده‌اند؟ درکل، با انتشار کتاب‌هایی با سوژه‌های مختلف در رابطه با کودک و نوجوان فعالیتش را شروع کرده است. نصراللهی از سال72 فعالیت‌های فرهنگی خود را آغاز کرده است که به سراغ او رفتیم تا درباره وضعیت کتاب‌های کودک و نوجوان گفت‌و‌گو کنیم.

صبح نو

سرمقاله

توافق خوب چه توافقی است؟

سوال این است که در آستانه مذاکرات وین که اولین دور مذاکرات در دولت جدید ایران است، تیم مذاکره‌کننده کشور باید به‌دنبال چه توافقی باشد یا به عبارتی توافق خوب چه توافقی است؟ مهم‌ترین نکته در دور جدید مذاکرات باید انتقال این پیام به طرف‌های غربی باشد که دولت جدید متفاوت از دولت قبل مذاکره می‌کند و طبیعتا ضمن کنار نگذاشتن کامل مذاکرات قبلی اما به‌دنبال دستاورد عینی و ملموس از وین است و از آنجا که سیاست داخلی را به سیاست خارجی پیوند نزده ،تفاوت‌های زیادی با دولت قبل دارد. از همین رو طبیعتا شعار 
«هر توافقی از توافق نکردن بهتر است» جای خود را به این گزاره خواهد داد که ایران تنها از توافقی حمایت می‌کند که به میزان تعهدات، نتایج عینی و انضمامی برای تهران داشته باشد که به‌صورت خلاصه لغو تحریم‌هایی است که طرف‌های غربی نسبت‌به آن ملتزم بوده و هستند. توافق خوب صرفا یک توافق روی کاغذ با جنبه‌های حقوقی نخواهد بود که البته باید واجد این ویژگی‌ها هم باشد اما فراتر از آن باید به رفع تحریم به‌صورت عملی بینجامد. درواقع توافق خوب باید در خود 
«ضمانت اجرایی» و قابلیت «راستی‌آزمایی» برای طرف ایرانی داشته باشد تا تجربه برجام دوباره تکرار نشود. اگر پیام جدیت تیم ایرانی به‌خوبی به طرف مقابل رسیده باشد، آنگاه باید منتظر چیده شدن درست میز مذاکره باشیم که زیرساخت اصلی رسیدن به توافق خوب است.

captcha
شماره‌های پیشین