sobhe-no.ir
1303
چهارشنبه، ۰۳ آذر ۱۴۰۰
6
احتمال ابطال بیش از یک‌ونیم میلیون رأی در انتخابات عراق وجود دارد

روزهای پرتلاطم در بغداد

نزدیک به دو ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق نمی‌گذرد که همچنان در نتایج این دور از انتخابات، ابهام وجود دارد؛ انتخاباتی که بیشتر گروه‌ها و احزاب سیاسی شرکت‌کننده، خواستار شمارش آرا، به‌صورت دستی یا ابطال برخی از صندوق‌ها هستند، شاید اینگونه، سلامت نتایج انتخابات بیشتر مشخص شود؛ موضوعی که «ماجد غماس»، تحلیلگر عراقی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن تاکید دارد و می‌گوید؛ چیزی که درحال‌حاضر مقرر شده این است که مساله توافقی باید صورت گیرد؛یعنی اینکه توافقی بین گروه‌های پیروز انتخابات صورت گیرد که جریان صدری هم باید جز آن‌ها باشد. تا اینگونه نتیجه انتخابات فیصله یابد.

صبح نو

احتمال ابطال بیش از یک‌ونیم میلیون رأی در انتخابات عراق وجود دارد

روزهای پرتلاطم در بغداد

نزدیک به دو ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق نمی‌گذرد که همچنان در نتایج این دور از انتخابات، ابهام وجود دارد؛ انتخاباتی که بیشتر گروه‌ها و احزاب سیاسی شرکت‌کننده، خواستار شمارش آرا، به‌صورت دستی یا ابطال برخی از صندوق‌ها هستند، شاید اینگونه، سلامت نتایج انتخابات بیشتر مشخص شود؛ موضوعی که «ماجد غماس»، تحلیلگر عراقی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن تاکید دارد و می‌گوید؛ چیزی که درحال‌حاضر مقرر شده این است که مساله توافقی باید صورت گیرد؛یعنی اینکه توافقی بین گروه‌های پیروز انتخابات صورت گیرد که جریان صدری هم باید جز آن‌ها باشد. تا اینگونه نتیجه انتخابات فیصله یابد.

 چند روز پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی عراق بود که سایه التهاب بر منطقه سبز بغداد مستولی یافت و عراق روزهای پرتلاطمی را سپری کرد و گروه‌های زیادی اقدام به برگزاری تظاهرات سیاسی و مسالمت‌آمیز کردند. تظاهرکنندگان پس از برخورد خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی پا پس نکشیدند و به نظر می‌رسید که عزم خود را برای تداوم اعتراضات مسالمت‌آمیز تا رسیدگی به خواسته‌های‌شان جمع کرده‌ بودند؛ ازاین‌رو بود که در کنار منطقه سبز بغداد چادرهای تحصن برپا کردند اما برخورد خشن پلیس با معترضان موجب شد تا تعدادی کشته و مجروح شوند.بحران انتخابات عراق بسیار پیچیده شده است و حل آن با سه سناریو صورت می‌گیرد؛ نخست، شمارش همه آرا و ارسال پیام اطمینان‌بخش به همه از طریق کمیته‌های مشترک است. دوم، لغو انتخابات که این کار بسیار سختی است. سوم، معترضان نتایج را بپذیرند و دولتی موقت به‌مدت یک یا یک‌سال‌ونیم تشکیل شود و مقدمه برگزاری انتخابات زودهنگام فراهم شود. تحلیلی که موردتاکید «جاسم البیاتی»، از رهبران ائتلاف دولت قانون عراق بوده و معتقد است؛ کمیساریا پس از اینکه با شواهد محکمی در زمینه تقلب در انتخابات روبه‌رو شده سخت در تنگناست و ازاین‌رو در اعلام نتایج نهایی به‌سبب این شواهد تردید دارد. وی اضافه کرد: پیروزی پنج نامزد با گشودن 50صندوق کمیساریا را در تنگنا قرار داده است و اگر 40هزار صندوق شمارش شود چه رخ خواهد داد؟ وی درعین‌حال بهترین سناریو را بازشماری دستی همه آرا دانست زیرا به دیدگاه همه نزدیک‌تر است.
  
ابهام در نتایج انتخابات
 درحالی‌که معترضان بر شمارش دستی آرای همه صندوق‌ها اصرار دارند، تکلیف نتایج انتخابات عراق هنوز مشخص نیست؛ به‌ویژه که کمیساریای عالی انتخابات عراق سخت در تنگنا قرار گرفته است. منبعی آگاه در دادگاه عالی فدرال عراق به تشریح موضع این دادگاه درخصوص تایید نتایج انتخابات پارلمانی زودهنگام پرداخت. این مسوول عراقی معتقد است: دادگاه عالی فدرال پس از پایان کامل رسیدگی به شکایت‌ها ازسوی هیات قضایی و ارسال نتایج به‌شکل نهایی، نتایج انتخابات و اسامی نامزدهای پیروز را تایید خواهد کرد؛ از همین رو، هیچ زمان مشخصی برای تایید نتایج نهایی وجود ندارد و این موضوع به تکمیل بررسی شکایت‌ها بستگی دارد. این مسوول عراقی که نخواست نامش ذکر شود، درباره درخواست‌ها برای ابطال نتایج انتخابات پارلمانی گفت: بررسی آنچه در این درخواست‌ها آمده امری زمان‌بر است، همچنین هیچ زمان مشخصی برای تعیین‌تکلیف آن از سوی دادگاه فدرال وجود ندارد اما مطمئنا حل‌وفصل این مساله پیش از تایید نهایی نتایج و اسامی نامزدهای پیروز خواهد بود.
 
ابطال 18درصد حوزه‌های انتخابیه
 از سوی دیگر، «هادی العامری»، رییس ائتلاف فتح عراق از لغو نتایج ۱۸درصد حوزه‌های انتخابات پارلمانی اخیر این کشور خبر داد و تاکید کرد: لغو این حجم از حوزه‌های انتخاباتی، تغییر فاحشی در نتایج انتخابات ایجاد می‌کند. دفتر العامری روز گذشته با صدور بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد: رییس ائتلاف فتح در دفترش در بغداد با یک هیات جبهه ترکمانی به ریاست «حسن توران» دیدار کرد. دو طرف در این دیدار تاکید کردند تناقض‌ها در اعلام نتایج و سوءمدیریت کمیسیون عالی انتخابات در روند برگزاری آن، در ایجاد آشوب فراگیر در عرصه تحولات سیاسی کشور نقش بسزایی داشت.در این بیانیه به نقل از هادی العامری آمده است: تصمیم هیات قضایی برای باطل کردن برخی از حوزه‌های انتخاباتی که در ساعت۶ روز انتخابات بسته نشدند، به باطل شدن نتایج بیش از ۶هزار حوزه منجر خواهد شد. همچنین حدود چهارهزار حوزه به‌علت اثرانگشت‌های تکراری باطل شده است. این یعنی نتایج ۱۰هزار حوزه لغو خواهد شد که حدود ۱۸درصد مجموع همه حوزه‌های رأی‌گیری در عراق است که شمار آن به ۵۵هزار حوزه می‌رسد.»عماد جمیل محسن»، عضو کمیساریای عالی انتخابات عراق نیز درخصوص رسیدگی به شکایات واصله در زمینه انتخابات، گفت: شکایت‌های دریافت‌شده تاثیر زیادی بر نتایج انتخابات پارلمانی زودهنگام عراق گذاشته است. واقعیت این است که تغییرات زیادی درنتیجه انتخابات ایجاد شده است. تصمیم هیات قضایی برای ابطال آرای برخی حوزه‌های انتخاباتی موجب شده است تا نتیجه در برخی مناطق تغییر کند.
 
هشدار مقتدی صدر نسبت‌به تغییر نتایج
 پس‌ازاین اظهارنظر بود که جریان صدر نسبت‌به درخواست ائتلاف فتح از دادگاه عالی فدرال برای ملغی اعلام کردن نتایج انتخابات پارلمانی اخیر واکنش نشان داد. «ریاض المسعودی»، عضو جریان صدر در سخنانی پیرامون این موضوع گفت: ملغی اعلام کردن نتایج انتخابات پارلمان کار آسانی نیست و بسیار بعید است که چنین اتفاقی رخ دهد. وی افزود: اینکه برخی از گروه‌های سیاسی چنین درخواستی را مطرح می‌کنند به‌خاطر اعمال فشار در جریان مذاکرات برای تشکیل دولت آینده است. مسعودی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: جریان صدر به رأی و نظر دستگاه قضایی عراق احترام می‌گذارد اما ما بر این باوریم که دستگاه قضایی حکم به ملغی اعلام کردن نتایج انتخابات نخواهد داد. برای اینکه هیچ توجیهی در این خصوص وجود ندارد. به‌ویژه اینکه انتخابات به‌شکل سالم و عادلانه‌ای برگزار شد و تمام شاخص‌ها هم حاکی از این امر است.«حیدر البرزنجی»، تحلیلگر سیاسی عراق گفت که هیات هماهنگی گروه‌های شیعی منسجم است و این سبب می‌شود که به‌سمت تشکیل دولت توافق ملی حرکت کند. وی افزود: چارچوب هماهنگی گروه‌های شیعی به رایزنی‌های خود به‌منظور ایجاد دولت قوی ادامه می‌دهد.
 
احتمال ورود مرجعیت
 «احمد الکنانی» عضو ائتلاف فتح اعلام کرد: با وضعیت کنونی یعنی عدم تفاهم میان گروه‌های معترض به نتایج و گروه‌های پیروز درصورتی‌که ادامه داشته باشد چه‌بسا مرجعیت برای پایان دادن این وضعیت وارد عمل شود به‌ویژه که شرایط کنونی اجازه تعلل زیاد را هم نمی‌دهد.وی ادامه داد: مشکلات سیاسی در درجه اول بر زندگی مردم تاثیر گذاشته است و ادامه این وضعیت سبب ورود مرجعیت برای 
پایان دادن به درد و رنج مردم خواهد شد که در ابعادی سیاسی، اقتصادی و حتی اجتماعی است. الکنانی گفت: نادیده گرفتن خواست معترضان موجب بروز بحران جدیدی شده است. باید به شکایت مطابق خواسته معترضان نه خواسته کمیساریا، توجه شود.

  غماس: گروه‌های سیاسی عراق به‌دنبال توافقی هستند که نتیجه انتخابات فیصله یابد
 «ماجد غماس»، تحلیلگر عراقی در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به‌احتمال تغییر در نتایج انتخابات پارلمان عراق و ابهامات موجود در آن، عنوان کرد: آنچه برآیند دوباره نتایج این دور از انتخابات نشان می‌دهد این است که تعداد معترضان و تظاهرات‌کنندگان نسبت‌به نتایج آن، زیاد و گسترده هستند و با ارائه اسناد و مدارک موثق احتمال تغییر در نتایج پیش‌بینی می‌شود. اخیرا در دیدار و هماهنگی احزاب و جریانات سیاسی به‌جز جریان صدر که با مسوولان عراقی برگزار شد، مدارک و اسناد موثقی برای ابطال یا شمارش دوباره صندوق‌ها ارائه شد تا آنجا که این نوع شکایات حتی به سازمان ملل نیز منتقل شد. این کارشناس عراقی، افزود: از سوی دیگر، دادگاه عراق هم زیر فشار است که نتایج و اشکالات موجود در انتخابات را برطرف کند تا به سمت تشکیل دولت برود؛ ازاین‌رو، وجود یک‌سری اشکالات عمیق در نتایج انتخابات وجود دارد که عبور از این مساله برای دستگاه‌های مرتبط سخت است.غماس با اشاره به اینکه وضعیت نتایج انتخابات عراق نامعلوم است، تصریح کرد: نامعلوم بودن نتایج انتخابات یکی از مشکلات موجود در روند سیاسی کشور ماست اما نباید فراموش کرد که پرداختن به موضوعاتی همچون جعل کردن انتخابات و باطل کردن خیلی از آرا باید فیصله یابد وگرنه این‌گونه اقدامات، به ناکجاآباد سوق داده می‌شود.نماینده مجلس اعلای اسلامی عراق با اشاره به اینکه ملغی کردن حشدالشعبی یکی از موضوعاتی است که برخی گروه‌های سیاسی در پیش گرفتند، اظهار داشت: برخی جریانات یا گروه‌های سیاسی به‌دنبال این هستند تا سرنوشت حشدالشعبی را دامن زنند که ملغی شود و تشکیلاتش در عراق تمام شود. اکنون انتخابات حقیقی یا دموکراسی حقیقی را دشمن نمی‌خواهند که در عراق باشد. دشمنان عراق انتخاباتی مزورانه می‌خواهند که به نفع خودشان تمام شود.وی با بیان اینکه دشمنان عراق می‌خواهند که مساله مقاومت را به مسائل دیگر مرتبط و آن را به نفع خودشان تمام کنند، یادآور شد: برخی از جریانات سیاسی از خروج نیروهای نظامی آمریکا از کشورمان بیم دارند؛ ازاین‌رو به‌دنبال تشکیل مجلسی هستند که خروج آمریکایی‌ها را که تا سال2021 قطعی شده بود در پارلمان ملغی سازند؛ البته این‌ها با همکاری اسرائیل به‌دنبال ایجاد یک حالت ناموزون هستند. تعیین سرنوشت و نتایج درست انتخابات خیلی از این مسائل را روشن می‌سازد و به نتیجه می‌رساند.این تحلیلگر عراقی با هشدار برخی جریانات سیاسی همچون صدر به نتایج انتخابات گفت: براساس چهارچوب هماهنگی انتخابات، اگر آرا جمع شود احتمال اینکه بیشتر از جریان صدر شوند بسیار است. اگر هم تشکیل دولت دهند از صدر قوی‌تر می‌شوند. چیزی که درحال‌حاضر مقرر شده این است که مساله توافقی باید صورت گیرد ؛یعنی اینکه توافقی بین گروه‌های پیروز انتخابات صورت گیرد که جریان صدری هم باید جز آن‌ها باشد، تا اینگونه نتیجه انتخابات فیصله یابد.
 
بررسی نتایج انتخابات و امکان ابطال بیش از یک‌ونیم میلیون رأی
 بنابراین گزارش، کمیساریای عالی مستقل انتخابات با انتشار بیانیه‌ای تازه‌ترین تحولات مربوط به بررسی نتایج انتخابات را تشریح کرد. در بیانیه رسمی کمیساریای انتخابات آمده است که شورای قضایی منصوب شورای‌عالی قضایی برای بررسی شکایت‌های انتخاباتی، 1436شکایت انتخاباتی وارده را بررسی کرده است. براساس این بیانیه، این شورا 1415شکایت را وارد ندانسته و از این میان 15شکایت وارد دانسته شده است. کمیساریا موظف به بازشماری دستی تعدادی از صندوق‌ها شده و مابقی شکایت‌های وارده نتیجه مسائل حقوقی و فنی‌ای بوده که به ابطال برخی صندوق‌ها انجامیده است. در این بیانیه درباره تعداد صندوق‌های ابطال‌شده یا تعداد آنچه باید بازشماری شود توضیحی داده نشده است.«عدی الخدران»، از رهبران ائتلاف فتح عراق اعلام کرد که تغییراتی که درنتیجه انتخابات حاصل شده، تاکیدی بر اشتباهات الکترونیکی است. وی افزود: ما بیخودی شکایت نکردیم، بلکه با بررسی دقیق وقایع این کار را انجام دادیم و خواستار شمارش دستی آرا شدیم که به تغییراتی نه‌فقط در ائتلاف فتح بلکه دیگر گروه‌های سیاسی منجر شد. الخدران شمارش دستی آرای همه صندوق‌ها را خواسته عادلانه و پیام اطمینان‌بخش به همه دانست و اعلام کرد که روزهای آتی تغییرات بزرگی رخ خواهد داد؛ به‌ویژه که صندوق‌های زیادی طبق دستورات هیات قضایی مورد شمارش دستی قرار خواهد گرفت.
 
کمیساریا سخت در تنگناست
 «محمد البلداوی»، نماینده پیروز از ائتلاف فتح عراق گفت: حقایق و مدارکی که ازسوی گروه‌های معترض به نتایج انتخابات مطرح شد، ثمربخش بوده است و کمیساریا هم‌اکنون در بدترین شرایط خود به‌سرمی‌برد و در برابر شواهد متقن در تنگنا قرار گرفته است و به همین دلیل از تصمیم خود برای اعلام نتایج ظرف دو روز بازگشت.وی در ادامه فاش کرد: از دلایل متقن این است که کمیساریا هنگامی‌که هنوز پارلمان منحل نشده بود، گزارش شرکت آلمانی را که از امکان هک دستگاه‌های رأی‌گیری خبر داده بود به پارلمان نداد و این نشان از قصد قبلی برای تغییر روند نتایج است.البلداوی تاکید کرد: گزینه‌ای در برابر کمیساریا غیر از شمارش دستی همه آرا نیست تا هرگونه شک و شبهه از کمیساریا دور شود.
 
معرفی نخست‌وزیر بیش از سه ماه به طول می‌کشد
 «مختار الموسوی»، عضو ائتلاف فتح عراق با اشاره به نتایج مجدد انتخابات معتقد است: طرح اسامی ازسوی جریان صدر و چارچوب هماهنگی گروه‌های شیعی موجب 
پیچیده شدن مرحله آتی خواهد شد و به‌احتمال زیاد نخست‌وزیر در کوتاه‌مدت معرفی نخواهد شد و مدت زیادی به درازا خواهد انجامید. وی تصریح کرد: روزهای آتی برای عراق بسیار سخت خواهد بود و نیاز به حکمت در تصمیم‌گیری و انتخاب فرد مناسب دارد. این در حالی است که در شرایطی که هنوز تکلیف نتایج انتخابات به‌طور نهایی مشخص نشده است برخی منابع نزدیک به جریان صدر از عزم این جریان برای معرفی سه نفر به‌عنوان نامزد برای نخست‌وزیری عراق خبر دادند.

ماجد غماس: آنچه که  برآیند دوباره نتایج این دور از انتخابات نشان
 می دهد این است که تعداد معترضین و تظاهرات کنندگان نسبت به نتایج آن، زیاد و گسترده هستند و با ارایه اسناد و مدارک موثق احتمال تغییر در نتایج پیش بینی می شود

captcha
شماره‌های پیشین