sobhe-no.ir
1303
چهارشنبه، ۰۳ آذر ۱۴۰۰
5
چرا مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آستانه نشست شورای حکام و از سرگیری مذاکرات وین به ایران آمد؟

لابی گری گروسی در تهران

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس که از مدتی پیش تمایلش برای سفر به ایران را ابراز کرده بود، دوشنبه‌شب وارد تهران شد. این دومین سفر او در دولت جدید در فاصله کمتر از سه‌ماه از سفر قبلی‌اش است؛ سفری که می‌گویند حساس است و در آستانه نشست شورای حکام آژانس و آغاز مذاکرات وین صورت می‌گیرد. محمد اسلامی پس از پایان دیدارش با گروسی به خبرنگاران گفت که «آقای گروسی تاکید کرد که فعالیت صلح‌آمیز ایران انحرافی نداشته و همه فعالیت‌ها طبق ضوابط بوده است.» رییس‌ سازمان انرژی اتمی تاکید کرد که «نکته حائزاهمیتی که برای ما و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح است. این است که مسائل فیمابین ایران و آژانس فنی است و آژانس مسائل سیاسی و نفوذهای توطئه‌آمیزی را که دشمنان ایران در مسیر پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران اعمال می‌کنند، مدنظر ندارد و از آن تاثیر نخواهد پذیرفت.»وی همچنین با حضور در محل وزارت امور خارجه با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ملاقات کرد. این نخستین دیدار گروسی با امیرعبداللهیان بود. وزیر امور خارجه دراین دیدار بر اهمیت کار فنی، حرفه‌ای و بی‏طرفانه آژانس و ضرورت بی اعتنایی به فشارهای سیاسی خارجی تاکید کرد.

آنچه گروسی بهتر از همه می‌داند

حنیف غفاری

نگاه

برداشت از ذخایر استراتژیک نفتی کلید خورد

صبح نو

نگاه

برداشت از ذخایر استراتژیک نفتی کلید خورد

پس‌از آنکه درخواست افزایش تولید نفت جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا ازسوی ائتلاف اوپک‌پلاس رد شد و متحدان این کشور(ازجمله کره‌جنوبی) نیز با پیشنهاد بایدن مبنی بر برداشت از ذخایر نفتی‌شان مخالفت کردند، روز گذشته وزارت انرژی آمریکا برداشت از ذخایر استراتژیک نفتی را تایید کرد. کاخ سفید ملزم است هر 6ماه یک‌بار کافی بودن عرضه نفت در بازارهای جهانی را تایید کند تا به‌این‌ترتیب، آمریکا بتواند تحریم‌های نفتی علیه ایران را که باراک اوباما در سال۲۰۱۲ وضع کرد، حفظ کند اما حالا با گسترش بحران سوخت در غرب و روند افزایشی قیمت نفت، آمریکا با چالش نفتی مواجه شده است.ائتلاف اوپک‌پلاس اخیرا درخواست بایدن برای افزایش تولید نفت در بحبوحه بالارفتن تقاضا را رد کرده است؛ بنابراین کاخ‌سفید اوپک و روسیه را مسوول این افزایش قیمت می‌داند. روسیه اعلام کرده بود هیچ کمبودی در بازار جهانی نفت وجود ندارد و احتمالا در اوایل سال آینده میلادی با مازاد تولید هم مواجه خواهیم بود؛ بنابراین، این کشور هم با سایر اعضای اوپک‌پلاس برای رد درخواست آمریکا جهت افزایش سریع‌تر تولید نفت موافق است.بنابراین رییس‌جمهور آمریکا از چین، ژاپن، کره‌جنوبی و هند خواسته برداشت از ذخایر نفتی خود را آغاز کنند تا روند افزایش قیمت نفت متوقف شود. جو بایدن در دیدار اخیر خود با رییس‌جمهور چین نسبت‌به افزایش قیمت نفت ابراز نگرانی کرده و پیشنهاد داده پکن و واشنگتن تلاشی مشترک برای کاهش قیمت نفت داشته باشند. بایدن از رییس‌جمهور چین خواسته در تلاش برای مهار قیمت نفت که قیمت سوخت در آمریکا را به بالاترین رقم رسانده و باعث نگرانی واشنگتن شده، ذخایر نفتی خود را آزاد کند.این درحالی است که بایدن طی یادداشتی مدعی شده بود: «عرضه کافی نفت و فرآورده‌های نفتی از کشورهایی به‌غیر از ایران وجود دارد تا به‌این‌ترتیب، امکان کاهش حجم نفت و فرآورده‌های نفتی که ازسوی موسسات مالی خارجی از ایران خریداری می‌شود، فراهم شود.»به‌نظر می‌رسد ژاپن با این ایده موافق است اما موضع سایر کشورها هنوز مشخص نیست. همچنان‌که سئول اعلام کرده با درخواست رییس‌جمهور آمریکا جهت کمک به واشنگتن برای
 متعادل کردن قیمت نفت با برداشت از ذخایر نفتی موافق نیست. دولت کره‌جنوبی به‌دنبال گزارش‌هایی مبنی بر اینکه دولت بایدن از مصرف‌کنندگان بزرگ نفت درخواست آزادسازی ذخایر نفتی را کرده، تایید کرد سئول این درخواست را دریافت کرده اما افزایش قیمت نفت دلیل کافی برای آزادسازی این ذخایر نیست.وزارت صنعت کره‌جنوبی طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما به‌دقت این درخواست آمریکا را بررسی می‌کنیم اما ذخایر نفتی خود را به‌خاطر افزایش قیمت نفت آزاد نخواهیم کرد.» وزیر نفت هند نیز در مخالفت با درخواست بایدن برای آزادسازی ذخایر نفتی تاکید کرد هدف از ایجاد ذخایر استراتژیک نفتی شرایطی مانند شرایط فعلی نیست.حال طبق گفته منابعی از دولت آمریکا، برداشت از این ذخایر با چندین کشور هماهنگ شده است. اما مقامات اوپک پلاس هشدار داده‌اند در برابر اقدام آمریکا برای آزادسازی ذخایر نفتی ساکت نمی‌نشینند. رؤسای جمهور آمریکا سه بار مجوز برداشت از ذخایر استراتژیک این کشور را صادر کرده‌اند که جدیدترین آن‌ها مربوط به 2011 طی جنگ لیبی می‌شود. یک‌بار هم در 1991 در بحبوحه جنگ خلیج فارس و یک بار طی طوفان کاترینا در 2005، از این ذخایر برداشت شده بود. طبق قوانین برداشت از ذخایر استراتژیک، شرکت‌های نفتی می‌توانند نفت خام را از این ذخایر وام بگیرند و بعد آن را برگردانند و یا محصولات پالایش‌شده نفتی به‌علاوه سود آن را بازگردانند.
 

captcha
شماره‌های پیشین