sobhe-no.ir
1303
چهارشنبه، ۰۳ آذر ۱۴۰۰
5
چرا مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آستانه نشست شورای حکام و از سرگیری مذاکرات وین به ایران آمد؟

لابی گری گروسی در تهران

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس که از مدتی پیش تمایلش برای سفر به ایران را ابراز کرده بود، دوشنبه‌شب وارد تهران شد. این دومین سفر او در دولت جدید در فاصله کمتر از سه‌ماه از سفر قبلی‌اش است؛ سفری که می‌گویند حساس است و در آستانه نشست شورای حکام آژانس و آغاز مذاکرات وین صورت می‌گیرد. محمد اسلامی پس از پایان دیدارش با گروسی به خبرنگاران گفت که «آقای گروسی تاکید کرد که فعالیت صلح‌آمیز ایران انحرافی نداشته و همه فعالیت‌ها طبق ضوابط بوده است.» رییس‌ سازمان انرژی اتمی تاکید کرد که «نکته حائزاهمیتی که برای ما و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح است. این است که مسائل فیمابین ایران و آژانس فنی است و آژانس مسائل سیاسی و نفوذهای توطئه‌آمیزی را که دشمنان ایران در مسیر پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران اعمال می‌کنند، مدنظر ندارد و از آن تاثیر نخواهد پذیرفت.»وی همچنین با حضور در محل وزارت امور خارجه با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ملاقات کرد. این نخستین دیدار گروسی با امیرعبداللهیان بود. وزیر امور خارجه دراین دیدار بر اهمیت کار فنی، حرفه‌ای و بی‏طرفانه آژانس و ضرورت بی اعتنایی به فشارهای سیاسی خارجی تاکید کرد.

آنچه گروسی بهتر از همه می‌داند

حنیف غفاری

نگاه

برداشت از ذخایر استراتژیک نفتی کلید خورد

صبح نو

آنچه گروسی بهتر از همه می‌داند

حنیف غفاری

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر به کشورمان سفر
 کرده است تا به قول خود، دریچه‌ای را جهت «نظارت‌های ضروری» آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان باز کند. رافائل گروسی در توییتی ابراز امیدواری کرد که در جریان این سفر توافقی درباره ازسرگیری فعالیت‌های ضروری آژانس در ایران به دست بیاید. وی در این توییت نوشته است:
«امروز به تهران سفر می‌کنم تا با مقام‌های ایرانی دیدار کنم و به سوالات باقی‌مانده (درباره برنامه اتمی) ایران بپردازم. امیدوارم بتوانم یک کانال موثر و بر مبنای مشارکت از گفت‌وگوی مستقیم ایجاد کنم تا آژانس اتمی بتواند فعالیت‌های راستی‌آزمایی ضروری خود را در این کشور ازسربگیرد».درخصوص اظهارات گروسی نکاتی وجود دارد که نمی‌توان به‌سادگی از کنار آن‌ها گذشت؛ نخست اینکه بسیاری ازآنچه آژانس از آن‌ها تحت عنوان «نظارت‌های ضروری» یاد می‌کند، در ذیل پرونده موسوم بهPMD و در پروسه انعقاد توافق هسته‌ای در سال2015 میلادی حل‌وفصل شده است. طرح دوباره این ابهامات ساختگی، منبعث از همان رویکرد غیرحقوقی و غیرسازنده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تقابل با کشورمان است.
موضوع دیگری که گروسی به‌سادگی و عامدانه از کنار آن عبور می‌کند، مربوط به تاثیر فعالیت‌های خرابکارانه و تروریستی بر روند بررسی‌های پادمانی و فراپادمانی آژانس است. متاسفانه بازرسان آژانس در شکل‌گیری این روند نقش پررنگی ایفا کرده‌اند. آیا رافائل گروسی می‌تواند این حقیقت را انکار کند که بسیاری از داده‌ها و اطلاعات اولیه‌ای که منتج به انجام فعالیت‌های خرابکارانه مستقیم یا غیرمستقیم در تاسیسات هسته‌ای کشورمان (در هر دو حوزه عملیاتی و تحقیقاتی) شده است، معلول فعالیت‌های غیرمتعارف بازرسان آژانس و حتی جاسوسی برخی آن‌ها برای دستگاه‌های امنیتی آمریکا، رژیم اشغالگر قدس و برخی کشورهای اروپایی بوده است؟!
فراتر از آن، رافائل گروسی خود نیز بهتر از همگان می‌داند که طرح مکرر درخواست شفاف‌سازی فعالیت‌های هسته‌ای ایران ازسوی سازمانی به‌اصطلاح بین‌المللی (آژانس) که هم در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ و هم درحال‌حاضر، یعنی در دوران ریاست‌جمهوری بایدن، به یکی از مجاری بازی سیاسی واشنگتن و تروییکای اروپایی علیه کشورمان تبدیل شده است، اهمیت و اصالتی به لحاظ حقوقی ندارد. در چنین شرایطی، مسوولان سازمان انرژی اتمی و سایر مسوولان ذی‌ربط در کشورمان باید گارد بسته‌ای در برابر خواسته‌های نامتعارف گروسی اتخاذ کرده و میان «شخصیت حقوقی» و «ماموریت واقعی» وی تفکیک و تمایز قائل شوند. مقامات آمریکایی در پروسه «بازگشت ظاهری به برجام بدون رفع تحریم‌های ایران»، حساب ویژه‌ای روی نقش‌آفرینی خاص آژانس و فشارهای حقوقی این نهاد بر کشورمان باز کرده‌اند. با همه این اوصاف، باید ضمن رصد این بازی هدفمند و ازپیش‌تعیین‌شده، به خنثی‌سازی آن روی بیاوریم. این خنثی‌سازی صرفا در دل استراتژی مقاومت فعال و تعریف اجرای تاکتیکی این استراتژی صورت خواهد گرفت. استراتژی و چارچوبی که حتی یک لحظه نباید از حرکت در دل آن غافل شویم.
 

captcha
شماره‌های پیشین