sobhe-no.ir
1303
چهارشنبه، ۰۳ آذر ۱۴۰۰
2
قالیباف در دیدار با جمعی از نویسندگان:

انقلابی‌گری یعنی عدل و عقل

دکتر قالیباف در دیدار صمیمی با جمعی از نویسندگان فرهنگ را ریشه حل بسیاری از مشکلات امروز کشور دانست و با بیان اینکه در دفاع‌مقدس با فرهنگ به میدان جنگ رفتیم، نه با قدرت نظامی، گفت: زمانی که از انقلابی‌گری حرف می‌زنیم باید عدل و عقل و حرمت انسان‌ها در تصمیم‌های ما پیدا باشد. در دوران دفاع مقدس رزمندگان عناصر اصلی بودند اما امروز و در جنگ اقتصادی، شهروندان و به‌صورت کلی مردم در تصمیمات مهم نیستند و درحالی‌که مردم تکیه‌گاه اصلی کشور هستند ما آن‌ها را با دسته‌بندی‌های مختلف جدا کرده‌ایم.

خبر

سرلشکر سلامی: ‌ایران است که آمریکا را مدیریت می‌کند

صبح نو

قالیباف در دیدار با جمعی از نویسندگان:

انقلابی‌گری یعنی عدل و عقل

دکتر قالیباف در دیدار صمیمی با جمعی از نویسندگان فرهنگ را ریشه حل بسیاری از مشکلات امروز کشور دانست و با بیان اینکه در دفاع‌مقدس با فرهنگ به میدان جنگ رفتیم، نه با قدرت نظامی، گفت: زمانی که از انقلابی‌گری حرف می‌زنیم باید عدل و عقل و حرمت انسان‌ها در تصمیم‌های ما پیدا باشد. در دوران دفاع مقدس رزمندگان عناصر اصلی بودند اما امروز و در جنگ اقتصادی، شهروندان و به‌صورت کلی مردم در تصمیمات مهم نیستند و درحالی‌که مردم تکیه‌گاه اصلی کشور هستند ما آن‌ها را با دسته‌بندی‌های مختلف جدا کرده‌ایم.

رییس مجلس شورای اسلامی شامگاه روز دوشنبه، اول آذرماه به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در نشست صمیمی با جمعی از نویسندگان در مجلس حضور یافت. دکتر قالیباف در این دیدار صمیمانه که بیش از چهار ساعت و تا پاسی از شب به طول انجامید، گفت: در حوزه هنر، کتاب، کتابخوانی، موسیقی، سینما و غیره مصرف‌کننده بوده و تولیدکننده آن نیستیم اما به‌عنوان یک خدمتگزار از جنبه مدیریتی به موضوع فرهنگ نگاه می‌کنم. رییس مجلس همچنین با اشاره به 5/2برابر شدن بودجه فرهنگی در سال۱۴۰۰ نسبت‌به سال قبل گفت: ازآنجایی‌که در این حوزه مهم، هم نقشه راه نداریم و هم در به‌کارگیری و استفاده از فرهنگ ناشیانه عمل می‌کنیم به نتیجه نمی‌رسیم.
 
قدرت ما ،باورهای مردم است
 وی با بیان اینکه پس از انقلاب وقتی بسیج تشکیل شد، آن‌طورکه باید جا نیفتاد و از زمانی جا افتاد که تولید فرهنگ کرد و آن زمان میدان دفاع‌مقدس بود، افزود: فرهنگی که در دفاع مقدس نهفته بود در حوزه آموزش نیز تبلور یافت؛ من هم ابتدای نظامی نبودم، بلکه یک دانش‌آموز دبیرستانی بودم اما چه اتفاقی افتاد؟ یک افسر توپخانه برای اینکه وارد جنگ شده و یک توپ رها کند باید چهار سال آموزش ببیند اما یک شهروند عادی بدون هیچ سابقه جبهه، چهار هفته آموزش می‌بیند و در این زمان به‌اندازه چهار سال آموزش و مهارت می‌بیند و حداکثر سه ماه بعد تبدیل به یک فرد موثر برای حضور در جنگ می‌شود و این همان فرهنگی است که گذشت، مدیریت و فرماندهی را آموزش می‌دهد.
قالیباف در ادامه با بیان اینکه قدرت ما باورهای مردم است که اگر دل به جمهوری اسلامی ندهند، هرچه موشک داشته باشیم فایده‌ای ندارد، این پرسش را بیان کرد که «چرا به این شرایط رسیده‌ایم؟» و در پاسخ اظهار کرد: تصور می‌کنم به این دلیل است که همه کارهایی که مبتنی بر سنت‌های الهی بود کنار گذاشتیم. تا دوران دفاع مقدس مسیر را به‌درستی آمدیم اما بعد از آن در حوزه نظامی نیز هنوز می‌گوییم سه برابر دشمن باید آفند داشته باشیم اما مگر زمان حصر آبادان که بنی‌صدر را که نه خودش را و نه مردم را باور داشت، حذف کردیم چه تحولی در حوزه نظامی رخ داد که حصر آبادان شکست، طریق‌القدس را انجام دادیم و بعد از آزادسازی خرمشهر شد؟
وی با تاکید بر اینکه در آن برهه تغییر نگاه و اتکا به سنت‌های الهی و مردم باعث تحول در جبهه شد، گفت: همه این اتفاقات پشت سر هم انجام گرفت؛ لذا امروز باید این فرهنگ را که منجر به پیروزی می‌شد حتی در سپاه تدریس کنیم.
رییس نهاد قانونگذاری کشورمان تاکید کرد: مردم تکیه‌گاه کشور هستند درحالی‌که ما آن‌ها را با دسته‌بندی‌های مختلف جدا کرده‌ایم.وی ادامه داد: زمانی که از انقلابی‌گری حرف می‌زنیم اگر در متن آن عدل و عقل نباشد و انسان‌ها حرمت نداشته باشند و اگر ما به‌عنوان مدیری سیاسی، حرف و دعواهای سیاسی و باورهای مختلف مردم را نپذیریم و نگاه عدل و عقل بر تصمیمات ما نباشد و جامعه آن را نبیند، در موضوعات ملی که در سرنوشت همه ما تاثیر دارد به‌سمت بی‌هویتی می‌رود و فرهنگ برای آن بی‌ارزش می‌شود.
 
مشکل اقتصاد امروز، مشکل فرهنگی است
 قالیباف در ادامه با بیان اینکه امروز با مشکل فرهنگ اقتصادی مواجه هستیم، یادآور شد: در دفاع‌مقدس عنصر انسان و رزمندگان تنها موضوع مهم در جنگ بود اما آیا امروز شهروندان و مردم در تصمیمات مهم هستند یا صرفا برای خالی نبودن عریضه به آن‌ها نگاه می‌شود؟ به‌عنوان یک مدیر می‌گویم برای اصلاح شرایط، به دو موضوع نیاز داریم که یکی از آن‌ها فناوری است؛ فناوری تحولی را ایجاد کرده که در این عصر هر مدیری باید درک دقیق و درستی از این بستر داشته باشد و تحولات عظیمی ایجاد کند و سامانه‌های 110پلیس و 137شهرداری یک نمونه آن است؛ فناوری سبک زندگی دیگری است که حتی فرهنگ را نیز تحت‌تاثیر قرار داده است.
رییس قوه مقننه افزود: موضوع دیگری که مدیریت در ابعاد دفاعی، امنیتی، اقتصادی، اجتماعی، محیط‌زیست که هرکدام از استراتژی‌های حکمرانی است به آن احتیاج دارد، فرهنگ است و ازقضا من معتقدم کار فرهنگی کار درازمدت نیست، بلکه هم به لحظه جواب می‌دهد و هم تمدن‌سازی می‌کند، هرچقدر زحمت بکشید تا همان شب نتیجه آن را می‌بینید.وی اضافه کرد: زمانی که به نیروی انتظامی رفتم در جلسات اول با فرماندهان در ماه نخست کاری از من پرسیدند برنامه شما برای نیروی انتظامی چیست؟ در آن جلسه گفتم که همه ما مدرسه رفته‌ایم و می‌دانیم که از دانش‌آموز می‌پرسیدند پدرت چه‌کاره است؛ من کاری می‌کنم که وقتی فرزند شما در مقطع ابتدایی در کلاس حاضر شد و معلم درباره شغل پدرش از او پرسید، پسر و دختر شما اضطراب نگیرد، لحظه‌شماری کند تا نوبتش شود و با افتخار بگوید پدر من پلیس است.قالیباف اضافه کرد: دو ماه بعد از آن جلسه، در دانشگاه با جامعه‌شناسان صحبت کردم که پرسیدند در نیروی انتظامی قصد داری چه کنی که من گفتم قصد دارم رویکرد امنیت تهدیدمحور را به رویکرد «امنیت جامعه‌محور» تغییر دهم و از آن‌ها کمک خواستم؛ آیا این جز فرهنگ است؟
 
مشکلات ما نبود پول و امکانات نیست، ضعف مدیریت است
 رییس مجلس یازدهم در ادامه با بیان اینکه امروز در اقتصاد در هر 24ساعت، 5.5میلیون بشکه نفت در کشور مصرف می‌کنیم، اظهار داشت: کدام کشور دنیا نسبت‌به جمعیت خود این میزان انرژی مصرف می‌کند؟ نمی‌توان به آن اسراف هم گفت چراکه اسراف تنها دو تا سه برابر است اما ما چه میزان اضافه مصرف می‌کنیم! با احتساب قیمت هر بشکه نفت، حدودا سالی 160میلیارد دلار هزینه مصرف انرژی در کشور است. وی ادامه داد: اگر فقط به فرهنگ مصرف که اسراف را در اسلام حرام دانسته، توجه کنیم مشکلات حل می‌شود، چراکه فرهنگ معنا و شاخصه دارد؛ ازاین‌رو بدون شک می‌توانیم نصف این میزان مصرف را صرفه‌جویی کنیم. برای داشتن یک اقتصاد باثبات صرفا از طریق این یک قلم با 70میلیارد دلار می‌توان تثبیت پیدا کرد.قالیباف در ادامه با تاکید بر اینکه باید این فرهنگ را داشته باشیم که برای مردم احترام قائل شده و آن‌ها را عزیز بشماریم، عنوان کرد: مشکل ما پول و امکانات نیست؛ ضعف مدیریت یک مشکل مهم است.رییس قوه مقننه در ادامه تصریح کرد: در زمانی که فرمانده ناجا بودم که گفتم آلودگی و ترافیک تهران قابل‌حل است که به من گفتند همه طرح‌هایت را کنار بگذار، در یکی از بخش‌ها به بستن کمربند ایمنی تاکید کرده‌ای، اگر توانستی این موضوع را در فرصت 6ماهه اجرا کنی ما بقیه را می‌پذیریم و کمک می‌کنیم تا حل شود. من گفتم 6ماه وقت نمی‌خواهم شما دوماه وقت بدهید و دستگاه نظارتی بگذارید تا ببیند اگر بالای 70درصد مردم کمربند بستند، قبول کنید که سایر کارها را نیز انجام دهیم.
 

اگر ما به‌عنوان مدیری سیاسی
 حرف و دعواهای سیاسی و باورهای مختلف مردم را نپذیریم و نگاه عدل 
و عقل بر تصمیمات ما نباشد و جامعه آن را نبیند، در موضوعات ملی که در سرنوشت همه ما تاثیر دارد به‌سمت بی‌هویتی می‌رود و فرهنگ برای آن بی‌ارزش می‌شود

captcha
شماره‌های پیشین