sobhe-no.ir
1303
چهارشنبه، ۰۳ آذر ۱۴۰۰
15
بهروز افخمی به حواشی اصغر فرهادی واکنش نشان داد

واکنش بهروز به فرهاد

هفته پیش بیانیه تند و عجیب اصغر فرهادی موجب تعجب بسیاری از مخاطبان و حتی طرفداران او شد. پس از آن بیانیه، واکنش‌های زیادی بین کاربران فضای مجازی و اهالی رسانه رخ داد. پس از آن بیانیه، واکنش‌های زیادی بین کاربران فضای مجازی و اهالی رسانه رخ داد.

اخبار کوتاه

صبح نو

بهروز افخمی به حواشی اصغر فرهادی واکنش نشان داد

واکنش بهروز به فرهاد

هفته پیش بیانیه تند و عجیب اصغر فرهادی موجب تعجب بسیاری از مخاطبان و حتی طرفداران او شد. پس از آن بیانیه، واکنش‌های زیادی بین کاربران فضای مجازی و اهالی رسانه رخ داد. پس از آن بیانیه، واکنش‌های زیادی بین کاربران فضای مجازی و اهالی رسانه رخ داد.

بهروز افخمی در سال‌های گذشته چندباری درباره اصغر فرهادی و آثارش صحبت کرده بود و انتقاداتی را مطرح کرده بود. ۳سال پیش گفته بود فرهادی فیلمسازی عبوس است که زیادی خودش را جدی گرفته است. او فروشنده را بدترین فیلم فرهادی معرفی کرده بود و به دفعات نظراتی را درباره عملکرد او بیان کرده بود. 

بیانیه خروج؟
 «قهرمان» اصغر فرهادی از آن فیلم‌هایی است که عمده واکنش‌ها به آن صفر و یکی است؛ یعنی گروهی آن را بهترین فیلم فرهادی می‌دانند و گروه دیگر آن را فیلمی ضعیف و تکرار مکررات. البته سوای این مسائل فروش آخرین فیلم فرهادی در گیشه نشان می‌دهد استقبال مردم از «قهرمان» به میزان موردانتظار سازندگانش نبوده و عده‌ای بیانیه تند فرهادی را در همین مسائل ریشه‌یابی می‌کنند. استقبال کم از فیلم، شایعه داغ کپی بودن ایده فیلم، نزدیکی اسکار و البته مباحث سیاسی ازجمله مسائلی است که در چرایی انتشار بیانیه مذکور مطرح شده است؛ البته این بیانیه آنطور که تصور می‌شد موجب شوک به فروش فیلم نشد و سیر قبلی
 ادامه دارد. 
صحبت‌های افخمی
بهروز افخمی، یکی از فیلمسازان شناخته‌شده کشورمان نسبت‌به‌ صحبت‌های فرهادی واکنش نشان داد. بهروز افخمی، کارگردان سینما در برنامه جهان‌آرا گفت: از فیلمساز شدنم پشیمانم. لابی می‌کنند تا فیلمی جایزه بگیرد. به گزارش کافه سینما، برخی نکات مهم حرف‌های افخمی را در ادامه مرور می‌کنیم:
-  لابی می‌کنند تا فیلمی جایزه بگیرد، چون بعدا سود حاصل از فروش به لابی‌کننده هم می‌رسید.
- سیاه‌نمایی فیلم‌های موردپسند جشنواره‌های خارجی، صرفا معطوف به جمهوری اسلامی نیست بلکه ایران و ایرانی بودن مورد کینه آن‌هاست.
- فرهادی در فروشنده، به‌شکل تصنعی و سرهم‌بندی شده، می‌خواهد مخاطب را به جایی برساند که فکر کند قضاوتش اشتباه بوده.
- نامه فرهادی را که خواندم، دیدم در وضعیت سختی گیر افتاده چون او سیاستمدار است و سعی کرده هیچ‌کس را با خودش دشمن نکند، البته الان هم گفته از همه‌تان بیزارم.
- دوران اهمیت سینما گذشته و دیگر فیلم‌ها، مثل قبل تاثیرگذار نیستند.
این را گفتم که مثلا منتظر نباشید ببینید فیلم آخر فرهادی چه بوده و آیا اسکار می‌گیرد یا نه؟
بعید است سینما به دوران عظمت سابقش برگردد؛ آخرین زمانی که فیلم‌ها مهم بودند دهه60 و 70 میلادی بود.
- از فیلمساز شدنم پشیمانم، اگر به اول کار برگردم، رمان‌نویسی را ادامه می‌دهم؛ مردم هم دارند به سمت ادبیات و نوشتار برمی‌گردند.
- آخرین زمانی که فیلم‌ها مهم بودند دهه‌های60 و 70 بود و مثلا «دکتر ژیواگو» را یک میلیارد نفر دیدند ولی حالا چه؟ همان سینما بود که شوروی را نابود کرد ولی الان سینما موضوع مهمی نیست. خود تلویزیون هم بازی خورده و سینما را زیادی جدی گرفته و آن هم سینمای جشنواره‌ای را که اساسا در خود صنعت سینما هم چندان جدی گرفته نمی‌شود. مدیران اعتدال هم بازی خوردند که کلی پول صرف کردند برای برگزاری یک جشنواره مثلا جهانی چون خود سینما و جشنواره‌های سابقا مطرحی مثل کن و برلین هم دیگر اهمیت چندانی ندارند چه برسد به محافل رانتی؟
- نه «قهرمان» را دیدم و نه «همه می‌دانند» را. فیلم‌های فرهادی را بعد از «فروشنده» ندیدم چون فرهادی تکراری شده و داستانی تکراری را بارها می‌گوید درست شبیه «شوکران» که خودم ساختم؛ یعنی ابتدا کد غلط می‌دهد و بعد می‌خواهد رودست بزند. ایرادی هم ندارد که فرهادی تکراری می‌سازد ولی تصنعی کردن تکرار است که باعث سرخوردگی مخاطب است.
- کلا سینمای جشنواره‌ای ایران مخاطب چندانی ندارد و 90درصد ایرانیان، فیلم جشنواره‌ای نمی‌بینند چون نگاه سیاه حاکم بر آثار جشنواره‌ای دل‌شان را زده و دست این‌گونه فیلمسازان را رو کرده است.
- معاونت بین‌الملل فارابی هیچ‌گاه دوست نداشته فیلم امثال من به کن و برلین برود و وقتی «گاوخونی» را برای کن پسندیدند و فارابی مخالفت نکرد تعجب کردم ولی بعد فهمیدم فیلم همان نگاه سیاه جشنواره‌ای مطلوب را دارد و برای همین به کن رفته است.
- خودم فیلم «بلک نویز» را در کانادا ساختم درباره نیستی و تباهی ولی این فیلم را فقط چون کانادا را تیره‌وتار نشان می‌داد در هیچ جشنواره‌ای نشان ندادند ولی اگر همان داستان را در ایران می‌ساختند حتما جشنواره‌ای می‌شد! گردانندگان جشنواره‌های غربی بیشتر از جمهوری اسلامی با ایران و ایرانی مشکل دارند چون ایران و ایرانی قوم‌گرا و قبیله‌گرا هستند و آن‌ها دوست دارند ایران را تکه‌تکه کنند.
- فرهادی نمی‌تواند وسط بماند چون در همه جای دنیا لیبرالیسم به بن‌بست رسیده و دیگر باید تکلیف را روشن کرد که یا این طرف یا آن طرف. اینکه وقتی با وجود انتخاب بایدن باز مردم می‌روند دور ترامپ یعنی دیگر نمی‌شود وسط باشید.

captcha
شماره‌های پیشین