sobhe-no.ir
1303
چهارشنبه، ۰۳ آذر ۱۴۰۰
13
جمعی از نویسندگان با رئیس مجلس گفت وگو کردند

دیدار در بهارستان

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی شامگاه روز دوشنبه، اول آذرماه، به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در نشست صمیمی با جمعی از نویسندگان در مجلس حضور یافت. او در این دیدار صمیمانه که بیش از چهار ساعت و تا پاسی از شب به طول انجامید،گفت: در حوزه هنر،کتاب،کتابخوانی، موسیقی، سینما و غیره مصرف‌کننده بوده و تولیدکننده آن نیستیم اما به‌عنوان یک خدمتگزار از جنبه مدیریتی به موضوع فرهنگ نگاه می‌کنم. در این نشست فرهنگی، جمعی از نویسندگان به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، به همراه محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یاسر احمدوند، معاون فرهنگی و فرشاد مهدی‌پور معاون مطبوعاتی او و علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مهمان رییس مجلس شورای اسلامی بودند و دغدغه‌های خود را درخصوص کتاب و کتابخوانی، ادبیات دفاع مقدس، وضعیت نشر، حمایت از نویسندگان، تهاجم فرهنگی، قاچاق کتاب، محتوای کتب درسی و نگاه مسوولان به حوزه فرهنگ مطرح کردند.

هفته کتاب و کتابخوانی

فروش ۱۶میلیاردی طرح پاییزه کتاب در ۳ روز

صبح نو

هفته کتاب و کتابخوانی

فروش ۱۶میلیاردی طرح پاییزه کتاب در ۳ روز

با گذشت سه روز از اجرای طرح پاییزه کتاب۱۴۰۰، ۲۴۵هزار و ۴۱۴نسخه کتاب به ارزش ۱۶۱میلیارد و ۶۶۲میلیون و ۸۸۰هزار و ۳۲۳ریال به فروش رسید.
به گزارش ستاد خبری بیست‌ونهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی، 984کتابفروشی از 31استان کشور در طرح پاییزه کتاب1400 مشارکت دارند که از این تعداد 749کتابفروشی در مرکز استان‌ها و 235کتابفروشی در سایر شهرهای استان‌ها، تا سوم آذرماه کتاب‌های تالیفی را با یارانه ۲۰درصدی و کتاب‌های ترجمه شده را با یارانه ۱۵درصدی عرضه می‌کنند.
استان‌های تهران با  154کتابفروشی، خراسان رضوی 119کتابفروشی و اصفهان با 94کتابفروشی بیشترین مشارکت به‌لحاظ تعداد کتابفروشی را به نام خود ثبت کرده‌اند. در طرح پاییزه کتاب1400 سقف مجاز خرید 300هزار تومان و سقف یارانه خرید برای هر خریدار 60هزار تومان تعیین شده است. این طرح در شهر‌های کمتر برخوردار از کتابفروشی به مدت۱۰روز و تا دوشنبه 8آذر خواهد بود.
 
شانزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر فراخوان داد
شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی شعر فجر، آثاری را که برای نخستین‌بار در سال۱۳۹۹ به زبان فارسی و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در داخل کشور منتشر شده‌ باشد در پنج گروه ادبی شعر کلاسیک، شعر نو (قالب‌های نیمایی و سپید)، شعر محاوره، شعر کودک و نوجوان و درباره شعر(پژوهش‌های حوزه شعر) ارزیابی می‌کند.
شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی شعر فجر با هدف تعالی و ارتقای شعر امروز از سال۱۳۸۵، هر سال میزبان کاروان شعر پارسی بوده و شانزدهمین دوره آن نیز در سال۱۴۰۰ برگزار خواهد شد. این جشنواره، علاوه‌بر هم‌سخنی با شاعران مطرح معاصر ایران با هدف معرفی و شناخت شاعران جوان سرزمین عزیزمان و گسترش همدلی و همزبانی با پارسی‌گویان سراسر دنیا برگزار می‌شود. آثار ارسالی به شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی شعر فجر باید تالیفی و به زبان فارسی باشد و مجموعه‌شعر باید به‌صورت مستقل منتشر شده باشد؛ ازاین‌رو مجموعه‌های مشترک، داوری نمی‌شوند. براساس این فراخوان، آثاری که در سال‌های قبل با عنوان دیگر یا ازسوی ناشر دیگری به چاپ رسیده یا به‌صورت گزیده‌آثار قبلی باشد، داوری نمی‌شوند. دبیرخانه، تنها آثار ارسالی ازسوی مولف یا ناشر را در روند داوری بررسی خواهد کرد.
نشست «توسعه ویترین چگونگی توزیع کتاب کودک و نوجوان» از سلسله‌نشست‌های خانه کتاب و ادبیات ایران دوشنبه (یکم آذرماه 1400) با حضور فتح‌الله فروغی (دبیر انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان)، مریم رونق (ناشر و مترجم)، نامدار افروغ (نویسنده)، شهاب انوریه (مدیر کتاب‌فروشی و نمایشگاه 
کتاب کودک)، مجید تیموری (مدیر کتابفروشی‌های زنجیره‌ای چشمه)، محمدتقی حق‌بین (عضو هیات‌مدیره انجمن ناشران کتاب کودک و نوجوان) و محمد طوسی برگزار شد.
 
ضرورت معرفی محتوای کودک ازسوی فروشنده
فتح‌الله فروغی هفته کتاب را زمان مبارکی برای اهل کتاب دانست و اظهار کرد: شیوه توسعه‌بخشی حوزه کتاب کودک و نوجوان باید در چرخه نسبتا وسیعی تعریف شود، زمانی که قرار است ایده‌ای پروژه شود باید ارزیابی و نیازسنجی آن مورد توجه قرار گیرد؛ عوامل تولید فرهنگی مثل تصویرگر یا ویراستار کتاب‌های کودک محصولی را تولید کنند که توزیع‌کننده هم در آن نقش ایفا کند. این سوال مطرح است که آیا چرخه تولید کتاب توانسته کتاب را خوب به دست مخاطبان برساند.  او بیان کرد: چینش ویترین برای کتاب کودکان اهمیت بسیار زیادی دارد چراکه کتاب بزرگسال را فرد با انتخاب قبلی تهیه می‌کند اما در حوزه کتاب کودک دیدن تصویر روی جلد کتاب می‌تواند انگیزه لازم برای خریدار فراهم کند اما مهم‌تر از آن محتوای کتاب کودک است که اگر فروشنده بتواند خوب معرفی کند در فروش اثرگذار است.
 

captcha
شماره‌های پیشین