sobhe-no.ir
1303
چهارشنبه، ۰۳ آذر ۱۴۰۰
10
وزیر کشور از احتمال بازنگری در پروتکل‌های بهداشتی کرونا خبر داد

آمار تلفات کرونا دوباره سه‌رقمی شد

آمار جان‌باختگان کرونا که روز دوشنبه و بعد از 234روز دورقمی شده بود، دیروز یکبار دیگر افزایش یافت و به تعداد 132نفر رسید. همچنین بنا بر اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت و درمان در فاصله ظهر روز دوشنبه تا ظهر روز سه‌شنبه 5144 بیمار جدید کرونایی هم در سراسر کشور شناسایی شدند. این در حالی است که وزیر بهداشت و درمان هم درباره اقدامات انجام شده در مسیر مقابله با کرونا از تزریق واکسن دوز اول برای حدود 84درصد از جمعیت هدف در کشور خبر داد و گفت که 68درصد هم دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند. آقای بهرام عین‌اللهی گفته است که تاکنون 150میلیون دوز واکسن وارد کشور شده است. از سوی دیگر، وزیر کشور هم دیروز خبر داد که با توجه به واکسیناسیون گسترده و دانسته‌های علمی جدید در کشور، بازنگری و نوسازی برخی پروتکل‌های بهداشتی از هفته‌های آینده انجام خواهد شد.

کمیته علمی درباره آغاز به کار مدارس نظر می‌دهد

احتمال تغییر نظر در سومین روز بعد از بازگشایی‌ها

۱۳۲فوتی و ۵۱۴۴ ابتلای جدید کرونا در کشور

صبح نو

کمیته علمی درباره آغاز به کار مدارس نظر می‌دهد

احتمال تغییر نظر در سومین روز بعد از بازگشایی‌ها

وضعیت بازگشایی مدارس و حضور دانش‌آموزان در کلاس‌های درس از ابتدای آذرماه رقم خورد و حتی دانش‌آموزانی که از ابتدای امسال در هیچ یک از کلاس‌های حضوری شرکت نداشتند، بالاخره حال و هوای مدرسه را تجربه کردند اما شیوه بازگشایی حالا مورد توجه کمیته علمی کرونا قرار گرفته است. این در حالی است که پیش از این گفته شده بود هماهنگی‌های لازم صورت گرفته و پروتکل‌ها و شکل رعایت آن‌ها در مدارس به مدیران اطلاع داده شده تا خود آن‌ها درباره شکل بازگشایی و حضور دانش‌آموزان تصمیم بگیرند. اما حالا دبیر کمیته علمی مقابله با کرونا خبر داده است که «نظر جمعی کمیته علمی درباره این بازگشایی‌ها تا چهارشنبه (امروز) به ستاد ملی کرونا اعلام می‌شود.»
دکتر حمیدرضا جماعتی با اعلام این خبر به شروط این کمیته برای بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها، سینماها و ... اشاره کرده و گفته است: در یکسری کشورهای اروپایی مانند آلمان و هلند نشان داده شد که مجددا با موج بیماری کرونا مواجه بودند. اگرچه میزان واکسیناسیون آن‌ها شاید از نظر درصدی، نسبت به ما خیلی بالاتر و از نظر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و قوانین نسبت‌به ما بیشتر بود، اما نکته‌ای که وجود داشت، این بود که آن‌ها بحث واکسیناسیون زیر ۱۸سال را به‌طور جدی مورد پیگیری قرار نداده بودند و یکی از عواملی که باعث ایجاد این پیک‌ها بود، در حقیقت افراد زیر ۱۸سال، یعنی افراد جوان و کودکان بودند. وی در ادامه تاکید کرد: دومین نکته، بازگشایی‌های بسیار بی‌محابایی بود که در مدارس، دانشگاه‌ها، مجامع و رستوران‌ها و... انجام شده بود و همین موضوع منجر به ایجاد پیک بیماری در این کشورها شد. جماعتی تاکید کرد: به همین دلیل توصیه کمیته علمی این است که درباره بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها و مجامع باتوجه به اینکه شیوع روند کرونا در کشورمان نزولی شده، حتما دقت شود و بازبینی مجدد شود. زیرا باتوجه به اینکه افراد زیر ۱۸سال ما هنوز به‌طورکامل واکسینه نشدند و بچه‌های زیر ۱۲سال ما که در برخی کشورها مانند چین (سه سال به بالا) و آمریکا (بالای پنج سال) واکسیناسیون‌شان را شروع کردند اما ما هنوز پروتکل را در این سنین نداریم.
نقطه آغاز برای شیوع دوباره
وی درباره اینکه آیا کمیته علمی با بازگشایی‌هایی که انجام شده، مخالف است، گفت: ما بارها از یک ماه قبل اعلام کردیم که در صورتی با بازگشایی‌های مدارس و دانشگاه‌ها و... موافقیم که به ایمنی جمعی ناشی از واکسیناسیون کافی در کشور رسیده باشیم و به‌علاوه پروتکل‌های بهداشتی را در مدارس به‌طور کامل رعایت کنیم. باتوجه با شرایطی که وجود دارد، هنوز به ایمنی جمعی نرسیدیم، هنوز واکسیناسیون زیر ۱۸ساله‌ها کافی نیست؛ بنابراین بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها و مجامع می‌تواند خطرناک بوده و منجر به بروز پیک بعدی برای ما باشد. جماعتی گفت: نظر جمعی کمیته علمی در این باره تا چهارشنبه (امروز) به ستاد ملی کرونا اعلام می‌شود. وی تاکید کرد: اگر پروتکل‌های بهداشتی رعایت نشود و به ایمنی جمعی ناشی از واکسیناسیون نرسیم، بازگشایی مدارس کار درستی نیست. وی درباره وضعیت افزایشی بیماری در برخی مناطق کشور، گفت: نظر کمیته علمی این است که میزان واکسیناسیون را به‌ویژه در جاهایی که به نظر می‌رسد درصد گرفتاری بالاست، افزایش دهیم.
 

captcha
شماره‌های پیشین