sobhe-no.ir
1303
چهارشنبه، ۰۳ آذر ۱۴۰۰
1
جمعی از نویسندگان با رئیس مجلس گفت وگو کردند

دیدار در بهارستان

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی شامگاه روز دوشنبه، اول آذرماه، به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در نشست صمیمی با جمعی از نویسندگان در مجلس حضور یافت. او در این دیدار صمیمانه که بیش از چهار ساعت و تا پاسی از شب به طول انجامید،گفت: در حوزه هنر،کتاب،کتابخوانی، موسیقی، سینما و غیره مصرف‌کننده بوده و تولیدکننده آن نیستیم اما به‌عنوان یک خدمتگزار از جنبه مدیریتی به موضوع فرهنگ نگاه می‌کنم. در این نشست فرهنگی، جمعی از نویسندگان به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، به همراه محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یاسر احمدوند، معاون فرهنگی و فرشاد مهدی‌پور معاون مطبوعاتی او و علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مهمان رییس مجلس شورای اسلامی بودند و دغدغه‌های خود را درخصوص کتاب و کتابخوانی، ادبیات دفاع مقدس، وضعیت نشر، حمایت از نویسندگان، تهاجم فرهنگی، قاچاق کتاب، محتوای کتب درسی و نگاه مسوولان به حوزه فرهنگ مطرح کردند.

قالیباف در دیدار با جمعی از نویسندگان:

انقلابی‌گری یعنی عدل و عقل

دکتر قالیباف در دیدار صمیمی با جمعی از نویسندگان فرهنگ را ریشه حل بسیاری از مشکلات امروز کشور دانست و با بیان اینکه در دفاع‌مقدس با فرهنگ به میدان جنگ رفتیم، نه با قدرت نظامی، گفت: زمانی که از انقلابی‌گری حرف می‌زنیم باید عدل و عقل و حرمت انسان‌ها در تصمیم‌های ما پیدا باشد. در دوران دفاع مقدس رزمندگان عناصر اصلی بودند اما امروز و در جنگ اقتصادی، شهروندان و به‌صورت کلی مردم در تصمیمات مهم نیستند و درحالی‌که مردم تکیه‌گاه اصلی کشور هستند ما آن‌ها را با دسته‌بندی‌های مختلف جدا کرده‌ایم.

چرا مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آستانه نشست شورای حکام و از سرگیری مذاکرات وین به ایران آمد؟

لابی گری گروسی در تهران

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس که از مدتی پیش تمایلش برای سفر به ایران را ابراز کرده بود، دوشنبه‌شب وارد تهران شد. این دومین سفر او در دولت جدید در فاصله کمتر از سه‌ماه از سفر قبلی‌اش است؛ سفری که می‌گویند حساس است و در آستانه نشست شورای حکام آژانس و آغاز مذاکرات وین صورت می‌گیرد. محمد اسلامی پس از پایان دیدارش با گروسی به خبرنگاران گفت که «آقای گروسی تاکید کرد که فعالیت صلح‌آمیز ایران انحرافی نداشته و همه فعالیت‌ها طبق ضوابط بوده است.» رییس‌ سازمان انرژی اتمی تاکید کرد که «نکته حائزاهمیتی که برای ما و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح است. این است که مسائل فیمابین ایران و آژانس فنی است و آژانس مسائل سیاسی و نفوذهای توطئه‌آمیزی را که دشمنان ایران در مسیر پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران اعمال می‌کنند، مدنظر ندارد و از آن تاثیر نخواهد پذیرفت.»وی همچنین با حضور در محل وزارت امور خارجه با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ملاقات کرد. این نخستین دیدار گروسی با امیرعبداللهیان بود. وزیر امور خارجه دراین دیدار بر اهمیت کار فنی، حرفه‌ای و بی‏طرفانه آژانس و ضرورت بی اعتنایی به فشارهای سیاسی خارجی تاکید کرد.

آنچه گروسی بهتر از همه می‌داند

حنیف غفاری

سرمقاله

آمریکا حاضر به لغو تحریم‌هاست؟

صبح نو

سرمقاله

آمریکا حاضر به لغو تحریم‌هاست؟

حضور گروسی در ایران پیش از آغاز دور جدید مذاکرات در وین نشان از عزم جدی تهران برای لغو تحریم‌ها دارد. درحالی‌که حاضر نشدن رییس آژانس انرژی اتمی در تهران طی چندماه گذشته منجر به فضاسازی کشورهای غربی شده بود، اما باوجود انتقادهای تهران به این نهاد، با حضور او در ایران موافقت شد تا مذاکرات وین زیر سایه فشار فنی و تکنیکال این نهاد قرار نگیرد. گرچه اقدامات ایران پس از قانون هسته‌ای مجلس در زمینه فناوری هسته‌ای ذیل برجام شدت گرفته و تعهدات تهران در مقابل بی‌تعهدی طرف‌های غربی کم شده اما همکاری تهران با آژانس از هرگونه بهانه‌گیری ایالات‌متحده و شرکایش جلوگیری می‌کند. در چنین شرایطی، سوال بزرگ اما این است که آیا آمریکا از نظر روانی آمادگی لغو تحریم‌ها را دارد و ساختار حکومتی این کشور می‌تواند عادت قدیمی خود به تحریم را ترک کند؟ آیا این کشور واقعا حاضر است به مذاکرات هسته‌ای با نیت رسیدن به نتیجه نگاه کند یا اینکه قصد دارد از دل مذاکرات، فشار بر ایران را افزایش دهد تا تعهدات خود در رفع تحریم‌ها را اجرا نکند؟ فراموش نکنیم که بازگشت دوباره کشوری که از تعهدات خود خارج شد بدون تضمین عینی و عملی لازم به استمرار بی‌تعهدی این کشور می‌انجامد. در چنین شرایطی تیم مذاکره‌کننده ایران باید با نگاهی کاملا عینی و منفعت‌محور و نتیجه‌گرا به این مذاکرات وارد شده تا از میزان جدیت و اراده طرف‌های مقابل برای رفع تحریم‌ها آگاه شوند.

captcha
شماره‌های پیشین