sobhe-no.ir
1302
سه شنبه، ۰۲ آذر ۱۴۰۰
8
گزارش «صبح‌نو» از بررسی پدیده فرونشست زمین در سراسر کشور را بخوانید

فاجعه خاموش زمین

فائزه مومنی / فرونشست زمین تمام گستره کشور را در برگرفته و فقط دو نقطه از این جغرافیا سالم مانده است؛ استان‌های گیلان و مازندران. هشدار تازه سازمان زمین‌شناسی اما نشان می‌دهد این دو استان هم در امان نیستند و با ادامه روند تخلیه آبخوان‌ها، در سال‌های آینده سراسر ایران گرفتار فرونشست خواهد بود. مرگ آبخوان‌ها بی‌توجه به نرخ بالای 30سانتی‌متری فرونشست در کشور ادامه پیدا کرده و به گفته رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، درحال‌حاضر از ۶۰۶دشت کشور بیش از ۳۰۰دشت ممنوعه هستند و در وضعیت قرمز قرار دارند و شرایط باقی دشت‌ها هم خوب نیست. فریاد زمین از سال‌ها پیش در گستره بزرگ این سرزمین به صدا درآمده و اکنون مدتی است که هشدارها درباره فاجعه خاموش زمین، پررنگ‌تر شده است. بالاترین رکورد فرونشست در کره زمین با ۳۲سانتی‌متر متعلق به ایالت نیومکزیکو بوده اما ایران در طول دو دهه‌ای که از قرن۲۱ می‌گذرد دوبار این رکورد را شکسته؛ یک‌بار در سال ۲۰۱۰ در تهران با ۳۶سانتی‌متر و بار دوم در سال۲۰۱۵ بین دشت فسا و جهرم با ۵۴سانتی‌متر. هر چند در سال‌های اخیر از میزان فرونشست زمین در مناطقی مانند تهران و چند شهر دیگر کاسته شده اما این چندان رضایت‌بخش نیست، بلکه بنابر نتایج یافته‌ها و پژوهش‌های سازمان «زمین‌شناسی» کشور، به‌دلیل بهره‌برداری بیش‌ازحد از منابع آبی و تخریب آن، دیگر چیزی برای ازدست‌دادن باقی نمانده و باید به‌زودی منتظر وقایع بسیار بدتری بود.

با ثبت کاهش یک درصدی

تورم در آبان ماه 44.4 درصدی شد

گرانی و تورم امری اقتصادی است که به‌صورت مستقیم معیشت خانواده‌های بسیاری را تحت‌تاثیر قرار داده است. در شرایط فعلی اقتصادی گفته می‌شود که خط فقر برای یک خانواده چهارنفری 11میلیون تومان است. جالب‌تر اینکه حداقل حقوق کارگری برای سال‌جاری 3.8میلیون تومان در نظر گرفته شده است. این موارد در کنار هم مشخص می‌کند که باید به‌صورت جدی برای کنترل تورم و گرانی‌ها به فکر چاره بود.

صبح نو

با ثبت کاهش یک درصدی

تورم در آبان ماه 44.4 درصدی شد

گرانی و تورم امری اقتصادی است که به‌صورت مستقیم معیشت خانواده‌های بسیاری را تحت‌تاثیر قرار داده است. در شرایط فعلی اقتصادی گفته می‌شود که خط فقر برای یک خانواده چهارنفری 11میلیون تومان است. جالب‌تر اینکه حداقل حقوق کارگری برای سال‌جاری 3.8میلیون تومان در نظر گرفته شده است. این موارد در کنار هم مشخص می‌کند که باید به‌صورت جدی برای کنترل تورم و گرانی‌ها به فکر چاره بود.

مرکز آمار ایران روز گذشته اعلام کرد که نرخ تورم در پایان آبان‌ماه با یک درصد کاهش به 44.4درصد و تورم نقطه‌به‌نقطه با افت 3.5درصدی به 35.7درصد رسیده است. به گزارش «صبح‌نو» به نقل از مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه آبان‌ماه ١٤٠٠ برای خانوارهای کشور به 44.4درصد رسیده که نسبت‌به همین اطلاع در ماه قبل، یک واحد درصد کاهش نشان
 می‌دهد.
کاهش نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای کشور
 منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت‌به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در آبان‌ماه١٤٠٠ به عدد 35.7درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به‌طور میانگین 35.7درصد بیشتر از آبان١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.
نرخ تورم نقطه‌ای آبان‌ماه1400 در مقایسه با ماه قبل 3.5واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با کاهش 14.1واحد درصدی به 46.4درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش 7/0واحد درصدی به 2/30درصد رسیده است.
این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری 3/35درصد است که نسبت‌به ماه قبل 3.1واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 4/37درصد بوده که نسبت‌به ماه قبل 5/6واحد درصد کاهش داشته است.
 
کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت‌به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه آبان1400 به 5/2درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 2/1واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب1/3درصد و درصد بوده است.
این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 4/2درصد است که نسبت‌به ماه قبل 2/1واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 7/2درصد بوده که نسبت‌به ماه قبل 4/1واحد درصد کاهش داشته است.
 
کاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک‌سال منتهی به ماه جاری، نسبت‌به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه آبان‌ماه 1400 برای خانوارهای کشور به 4/44درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 0/1واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.
همچنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به‌ترتیب 6/43درصد و 3/48درصد است که برای خانوارهای شهری 1/1واحد درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی 3/1واحد درصد کاهش داشته است.
 
تغییر قیمت‌ها در ماه جاری
در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت‌به ماه قبل مربوط به گروه «ادویه و چاشنی» (رب‌گوجه فرنگی، زعفران و سس گوجه‌فرنگی)، گروه «سبزیجات» (گوجه‌فرنگی، 
فلفل دلمه‌ای و سیب‌ز‌‌مینی) و گروه «انواع گوشت» (گوشت مرغ، کالباس و سوسیس) است. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «حمل‌ونقل» (انواع خودروی سواری و لاستیک خودرو)، گروه «پوشاک و کفش» (انواع پوشاک) و گروه «هتل و رستوران» (غذاهای سروشده در رستوران) بیشترین افزایش قیمت را نسبت‌به ماه قبل 
داشته‌اند. 
دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آبان‌ماه1400 برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از 0/44درصد برای دهک هشتم تا 2/47درصد برای دهک دوم است.

نرخ تورم سالانه آبان‌ماه١٤٠٠ برای خانوارهای کشور به 44.4درصد رسیده که نسبت‌به همین اطلاع در ماه قبل، یک واحد درصد کاهش نشان می‌دهد 

captcha
شماره‌های پیشین