sobhe-no.ir
1302
سه شنبه، ۰۲ آذر ۱۴۰۰
6
نگاه

به رسمیت شناختن طالبان ازسوی برخی کشورهای غربی و عربی

45 نفر با یک خودرو در ویسکانسین کشته و مجروح شدند

رژه خونین کریسمس در آمریکا

روح‌الله فرقانی / کشتار شهروندان آمریکایی و چه‌بسا زنان و کودکان این کشور، ازسوی افراد مسلح و ایجاد برخی تصادفات عمدی، به موضوعی تبدیل شده که دولت آمریکا هنوز موفق به وضع قانونی برای مهار آن نشده است، حوادثی دلخراش و دلهره‌آور که بعضا در دانشگاه‌ها، مدارس، بازارها یا کلیساها دیده می‌شود؛ حوادثی که ازسوی افراد مسلح صورت می‌گیرد یا ازسوی رانندگانی که شهروندان عادی را زیر خودرو خود می‌گیرند؛ اقدامی که روز گذشته روی داد و زمانی که تعدادی از شهروندان آمریکایی در شهر واکیشا در رژه‌ای به مناسبت کریسمس دور هم جمع شده بودند، با یک خودرو زیر گرفته و متاسفانه 45نفر کشته و مجروح شدند.

صبح نو

نگاه

به رسمیت شناختن طالبان ازسوی برخی کشورهای غربی و عربی

سه‌ماه از تسلط طالبان بر امور سیاسی افغانستان نمی‌گذرد که این امارت اسلامی در روزهای اخیر ازسوی برخی کشورها همچون آلمان و امارات به رسمیت شناخته شد، موضوعی که تا چندماه پیش، این کشورها در تلاش بودند تا این گروه را به‌عنوان اشغالگر یا تروریست در برابر ایران قرار دهند تا مگر یک جنگ دینی و مذهبی در منطقه خاورمیانه رخ دهد اما درایت و دوراندیشی تهران موجب خنثی شدن این فتنه غربی و عبری در منطقه شد تا اینکه امروز مردم و گروه‌های افغان برای اداره کشور خود تصمیم گیرند.
 به رسمیت شناختن طالبان ازسوی کشورهای غربی در حالی رخ می‌دهد که سه‌ماه پیش و زمانی که کابل به تصرف نهایی طالبان رسید، غرب تلاش داشت تا با قرار دادن این گروه در برابر ایران، جنگ مذهبی و دینی به راه بیندازد تا بار دیگر منطقه خاورمیانه را درگیر بی‌ثباتی و ناامنی سازند اما درایت ایران موجب شد تا گروه‌های مختلف افغان خودشان راه نجات کشورشان را پیدا کنند و تهران هم با خنثی کردن توطئه‌های غرب، یک جنگ مذهبی و دینی را از منطقه خاورمیانه دور ساخت؛ جنگی که برخی کشورهای عربی همچون عربستان و امارات برای دمیده شدن آن دست به هر اقدامی زدند. اکنون و با گذشت سه‌ماه از حکمرانی طالبان بر امور کابل، این کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس همچون امارات یا آلمان شاهد بازگشایی سفارت‌خانه‌های خود و به رسمیت شناختن گروه طالبان هستند؛ گروهی که تا چند ماه پیش در تلاش بودند تا آن را به دلایلی همچون تروریست بودن در برابر دیگر گروه‌های افغان و به‌خصوص ایران قرار دهند.
بازگشایی سفارت‌خانه برخی کشورها موضوعی است که این روزها ازسوی رسانه‌های منطقه‌ای موردتوجه قرار گرفته است؛ اقدامی که اخیرا آلمان و امارات در کابل انجام دادند و اقدام به بازگشایی سفارت‌های خود در کابل کردند؛ البته، آمریکا هم که این گروه را به رسمیت نمی‌شناخت، روز گذشته در پاسخ به نامه طالبان به کنگره این کشور، برای به رسمیت شناختن این گروه شرط گذاشت و «تام وست»، فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان تاکید کرد که طالبان باید با تروریسم مبارزه کند، یک دولت فراگیر تشکیل دهد و به حقوق اقلیت‌ها، زنان و دختران احترام بگذارد و دسترسی مساوی به آموزش و کار فراهم کند.
اخیرا مولوی «امیرخان متقی»، سرپرست وزارت خارجه طالبان در نامه‌ای به اعضای کنگره آمریکا، نوشته بود: ما معتقدیم که اجرای کامل و تعهد به توافق دوحه می‌تواند فصل جدیدی از روابط مثبت بین دو دولت و ملت را بگشاید که این امر به نفع هر دو کشور است. وی افزود: «امارت اسلامی افغانستان» به‌عنوان یک دولت مستقل و مسوول مشتاق است تا روابط مثبت با همه کشورهای جهان ازجمله دولت ایالات‌متحده آمریکا برقرار کند.
پس از تسلط طالبان بر کابل که سه‌ماه از آن می‌گذرد، کشورهای حامی مالی، کمک‌های خود را به افغانستان متوقف کردند. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که سازمان ملل متحد پیوسته از بروز یک بحران بشری در افغانستان هشدار داده است، آمدن طالبان و توقف کمک‌ها و افزایش نرخ بیکاری، مشکلات گسترده‌ای را دامن‌گیر مردم افغانستان ساخته است. اما اهداف کشورهای غربی از بازگشایی سفارت‌خانه‌های‌شان در کابل چیست و به چه منظوری این هدف را دنبال می‌کنند آیا آن‌ها هدف‌شان خیر است و می‌خواهند در این روزهای زمستانی کمک‌حال جامعه افغانستان باشند یا همچنان به‌دنبال کسب منافع راهبردی و منطقه‌ای خودشان هستند؛ موضوعی که بعید به نظر می‌رسد هدف‌شان خیرخواهی و کمک به جامعه افغان باشد.
به گفته سازمان‌های بین‌المللی، بیش از 20میلیون نفر در افغانستان با فقر شدید مواجه‌اند و از این میان ده‌ها هزار افغان در تلاش‌اند تا برای نجات از گرسنگی و بیکاری، خود را به کشورهای همسایه یا غرب برسانند. در آن نامه نیز طالبان استدلال کرده بود که بحران کنونی در افغانستان بشری است و به گفته آن‌ها، آمریکا و جامعه جهانی نباید از این وضعیت، استفاده سیاسی کنند.همچنین منابع خبری از بازگشت روند عادی کسب‌وکارها به افغانستان خبر می‌دهند. 
نباید فراموش کرد که بازگشایی سفارت‌خانه‌های کشورهای غربی یا عربی منطقه در افغانستان که تا دیروز آن‌ها را به رسمیت نمی‌شناختند، برای فرار از فشار افکارعمومی جهانی است تا به‌نوعی جلوی سیل پناهجویان افغان به‌سوی کشورهای غربی را نیز بگیرند.
کشورهای غربی به این فکر می‌کنند که بودجه طالبان قطع شده و اقتصاد این کشور در حال فروپاشی است و این موضوع می‌تواند به‌راه‌افتادن سیل جمعیت پناهجویان به‌سوی غرب منتهی شود. اگر آن‌ها اقدام به بازگشایی سفارتخانه‌های خود در افغانستان می‌کنند بدین منظور است تا جلوی سیل جمعیت پناهجویان به غرب و پیامدهای آن را بگیرند؛ چراکه ازسوی افکارعمومی خودشان مترصد این پرسش هستند که چرا اقدامی اساسی برای این‌گونه رخدادها ازسوی دولت‌های غربی شکل نگرفته است. درواقع آن‌ها می‌خواهند اهرم بازی و اهرم فشار را در دست خودشان داشته باشند یعنی هم افکارعمومی را حفظ کنند و هم جلوی سیل پناهجویان به کشورهای غربی را بگیرند.
 

captcha
شماره‌های پیشین