sobhe-no.ir
1302
سه شنبه، ۰۲ آذر ۱۴۰۰
3
اولویت های اصلی بودجه 1401 چیست؟

جلوگیری از کسری بودجه و تأمین منابع ارزی

روز یکشنبه رییس سازمان برنامه‌وبودجه از ارائه لایحه بودجه سال1401 به مجلس تا روز مقرر یعنی 15آذرماه خبر داد. او در اظهارات خود تضمین شاخص‌های کلان ازجمله رشد اقتصادی، افزایش نرخ سرمایه‌گذاری، افزایش پایین بهره‌وری و کنترل تورم را ازجمله اهداف این لایحه برشمرد. در بخشنامه دولت برای بودجه ۱۴۰۱ که مهرماه ابلاغ شد نیز چهار محور «رشد اقتصادی با تمرکز بر ارتقای بهره‌وری»، «ثبات اقتصادی»، «عدالت‌محوری» و «تغییر ساختار بودجه و تامین مالی اقتصاد» مورد تاکید قرار گرفت.

دادگاه نظامی رسیدگی به سانحه پرواز PS752 برگزار شد

صبح نو

دادگاه نظامی رسیدگی به سانحه پرواز PS752 برگزار شد

دادگاه نظامی رسیدگی به سانحه پرواز PS752 اوکراین روز یکشنبه 30آبان‌ماه با حضور متهمان، شکات، خانواده جانباختگان و وکلای آن‌ها به ریاست ابراهیم مهرانفر در دادگاه نظامی استان تهران، برگزار شد. پیش‌تر در اسفندماه سال گذشته حجت‌الاسلام بهرامی، رییس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح از پایان رسیدگی به پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی در دادسرای نظامی خبر داده بود.
آنطور که خبرگزاری میزان درباره دادگاه اخیر منتشر کرد، قاضی دادگاه با اشاره به لزوم رعایت دادرسی عادلانه بیان کرد: «تاکید دادگاه بر رعایت اصول دادرسی منصفانه و رسیدگی عادلانه، شفاف، صریح و قاطع به پرونده حاضر است و امید داریم با یاری خداوند و مساعدت اولیای دم، بتوانیم با دقت و سرعت و جدیت به این پرونده رسیدگی و رأی مقتضی را صادر کنیم». بنابر گزارش میزان، در ادامه جلسه دادگاه با دستور قاضی فصل اول کیفرخواست قرائت شد. در این دادگاه 10متهم از رده‌های نظامی مختلف حضور داشتند.
همزمان با برگزاری این دادگاه رسانه‌های ضدانقلاب با سوءاستفاده از خانواده‌های داغدار، روند دادخواهی را مخدوش نشان دادند. ضدانقلاب حتی مدعی شد که خانواده‌های قربانیان اجازه حضور در دادگاه را نداشته‌اند. این ادعاهای بی‌پایه در شرایطی بود که روز گذشته خبرگزاری میزان رسانه قوه‌قضاییه، تصاویری از حضور خانواده‌های جانباختگان در دادگاه را منتشر کرد. علاوه‌براین، ضدانقلاب مدعی حضور گسترده نیروهای امنیتی در محل برگزاری دادگاه و شعارهای ساختارشکنانه خانواده‌ها شدند.
جوسازی ضدانقلاب البته محدود به دادگاه اخیر نبود و طی دو سال گذشته، این وضعیت پابرجا بود. ایران و مشخصا فرمانده هوافضای سپاه در شرایطی مسوولیت سقوط هواپیما را به دوش گرفتند که ایران تحت شدیدترین تبلیغات و هجمه‌های سیاسی و اقتصادی قرار داشت اما در همین وضعیت، صادقانه مسوولیت را به دوش گرفت.
مضاف بر این، دادخواهی از خانواده‌های جانباختگان این حادثه تلخ نیز به سازمان قضایی نیرو‌های مسلح و دادگاه نظامی سپرده شد. این سازمان نیز بنابر آنچه رییس آن حجت‌الاسلام شکرالله بهرامی گفته، بدون سیاسی کاری به امر دادخواهی پرداخته است. بهرامی تیرماه امسال در گفت‌وگویی تصریح کرد: «دادگاه به دنبال رسیدگی قضایی عادلانه و قاطع و استیفای حقوق خانواده‌های جان‌باختگان در فضایی به دور از جنجال‌های سیاسی است». او با اشاره به دقت کار سازمان در رسیدگی به پرونده دادخواهی خانواده‌ها گفت: «در این پرونده برای ۱۰متهم کیفرخواستی مستدل و مستند در ۲۰۰صفحه صادر شده که تصمیم نهایی درباره آن‌ها با دادگاه است که مقدمات برگزاری آن فراهم شده و پرونده جهت مطالعه در اختیار وکلا قرار گرفته است».
 به گفته رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح سه روز پس از سانحه، با دستور آیت‌الله رئیسی، رییس وقت قوه‌قضاییه تحقیقات پرونده در دادسرای نظامی تهران آغاز و تیم قضایی جهت رسیدگی دقیق به پرونده تشکیل شد. بخشی از بررسی‌های فنی ازسوی ۱۲گروه زیر نظر سازمان هواپیمایی کشوری حول محور عملکرد هواپیما و کروی پروازی، مراکز کنترل هوایی، شناسایی اشکالات و ضعف‌های احتمالی و پیشگیری از سوانح انجام شد و گزارش نهایی نیز ظرف 
یک سال آماده و موردتایید اکثر کشورهای ذی‌نفع قرار گرفت. ۶گروه کارشناسی زیر نظر دادسرای نظامی در حوزه سامانه تور ام یک، مراقبت پرواز، پدافند هوایی، جنگال و سایبر الکترونیک، مواد منفجره و محترقه و مسائل امنیتی تشکیل شده و به تحقیق در ابعاد مختلف پرداختند. ظرف کمتر از ۱۴ماه، تحقیقات پرونده‌ای در این ابعاد گسترده و پیچیده با تلاش‌های شبانه‌روزی دادسرای نظامی تهران تکمیل و پرونده به دادگاه ارسال شد.
با پیگیری‌های سازمان قضایی نیروهای مسلح و مساعدت دولت و نیروهای مسلح، بعد از یک‌سال و اندی از وقوع این سانحه غمناک، مبلغ ۱۵۰هزار دلار بابت غرامت و خسارت هر جان‌باخته تامین شد و غرامات جان‌باختگان و خساراتی که به اموال آن‌ها وارد شده دولت در حال پرداخت است و تاکنون خانواده بیش از ۱۳۰شهید سانحه تحت پوشش بنیاد شهید قرار گرفته‌اند.
حجت‌الاسلام بهرامی تاکید کرده است که دادگاه به‌دنبال رسیدگی قضایی عادلانه و قاطع و استیفای حقوق خانواده‌های جان‌باختگان در فضایی به دور از جنجال‌های سیاسی است و ان‌شاءالله خداوند این قدرت را بدهد که به‌دنبال استیفای حق باشیم.

captcha
شماره‌های پیشین