sobhe-no.ir
1302
سه شنبه، ۰۲ آذر ۱۴۰۰
13
گزاش «صبح‌نو» از یک حادثه ضدفرهنگی در پردیس سینمایی کوروش

حاشیه‌سازی برای دیده‌شدن

احمدرضا حجارزاده / دنیای ستارگان هنری همیشه با حواشی ریز و درشتی همراه بوده و از قضا این حاشیه‌ها بر کار و زندگی بسیاری از آن‌ها نه‌تنها تاثیر منفی نداشته است که اتفاقا موجب شهرت هرچه بیشترشان نیز شده است. تازه‌ترین حاشیه ایجادشده در فضای فرهنگ و هنر، روز یکشنبه 30آبان‌ماه در پردیس سینمایی کوروش پیش آمد؛ زمانی که دو خواننده نسبتا مشهور در اکران ویژه یک فیلم به این پردیس سینمایی قدم گذاشتند و با ازدحام جمعیت هواداران‌شان مواجه شدند. در این راستا، ویدیویی به‌سرعت در فضای مجازی پخش و دیده شد که مردم برای دیدن این دو خواننده و نزدیک‌شدن به آن‌ها هجوم آورده بودند و ظاهرا همین امر موجب زخمی و بستری‌شدن تعدادی از تماشاگران شده است.گرچه علی سرتیپی، مدیر پردیس سینمایی کوروش، آسیب‌دیدن چند نفر را تکذیب و تنها به یک مورد آسیب‌دیدگی سطحی در این‌باره اشاره کرد. از این‌رو، نگاهی داشتیم به ماجرای استقبال مردم از هواداران در فضاهای عمومی.

هفته کتاب و کتابخوانی

کتاب‌نخوان‌ها را با کتاب آشتی بدهیم!

صبح نو

هفته کتاب و کتابخوانی

کتاب‌نخوان‌ها را با کتاب آشتی بدهیم!

مریم بصیری با تاکید بر لزوم آشتی‌دادن کتاب‌نخوان‌ها با کتاب گفت: با توجه به شعار امسال هفته کتاب با عنوان «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» می‌توان کتاب را به نوعی در جاهای خالی و کارهای نشده در عرصه هنر و ادب، دین، اقتصاد، سیاست و... گذاشت و ثمره‌اش را هم دید.
بصیری، نویسنده و دبیر علمی چهاردهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد اظهار کرد: یکی از موهبت‌هایی که خداوند به بشر اعطا کرده توان خواندن و نوشتن است تا به فراگیری علم اقدام کند و قلم آموزش به دست بگیرد؛ تا جایی که روزی خود مربی دیگران شود و اندوخته‌هایش را منتقل کند و زکات علمش را بدهد.
او با بیان اینکه نویسنده‌ آگاه با قلمی که به دست می‌گیرد و کتابی که می‌نویسد دنیایی را دگرگون می‌کند، گفت: درواقع کتاب‌ها سخن می‌گویند و خواننده را با خود همراه می‌کنند. باید گوش‌مان تیز باشد و صدای دل‌نواز کتاب‌ها را بشنویم. مثل یک نویسنده یا شاعر که خواننده‌اش را در قایق کلمات موزون، مخیل و مقفی در دریای شعر و ادب روی موج‌های خیال رها می‌کند تا مخاطب راه خود را بیابد و سپس پله‌پله از نردبان تعالی بالا برود و به سرمنزل مقصود برسد. قلم‌ها آمده‌اند تا هدایت و تشویش ذهنی خواننده را به تثبیت و آرامش فکر مبدل کنند. قلم‌ها آمده‌اند تا علم پیشرفت کند.
 
رونمایی ۵۰ کتاب صوتی در قزوین
محمدحسین اسماعیلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان قزوین اظهار کرد: بناست تا امروز سه‌شنبه دوم آذرماه 1400 از حدود 50عنوان از کتاب‌های صوتی با عنوان «راوی» که به همت معاونت فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد استان و با همکاری موسسات فرهنگی مجد آئین نواشراق و سیمرغ سخن تولید شده، رونمایی شود. در تهیه این کتاب‌ها تعدادی از مجریان صداوسیمای استان قزوین نیز همکاری داشته‌اند.
اسماعیلی همچنین از برگزاری مراسم اختتامیه سومین دوره جایزه کتاب سال استان قزوین در روز دوم آذر خبر داد: این دوره از کتاب سال استان برای بزرگداشت دکتر احسان اشراقی و به نام این چهره ماندگار استان نام‌گذاری شده است. در این مراسم از مولفان برتر کتاب استان در 10رشته ویدیویی و بخش کودک و نوجوان تقدیر خواهد شد، همچنین فعالان و مروجان کتاب و کتابخوانی و ناشران برتر استان نیز درحاشیه این مراسم تجلیل می‌شوند.
 
اقدامات برجسته نهاد کتابخانه‌ها
اطلاع‌نگاشت «۲۰اقدام برجسته نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از سال۱۳۹۳ تا ۱۴۰۰» با هدف اطلاع‌رسانی و شناخت بیشتر علاقه‌مندان و اقشار مختلف مردم با فعالیت‌ها، برنامه‌ها و خدمات نهاد در دوره اخیر (دبیرکلی علیرضا مختارپور) همزمان با ایام گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار منتشر شد. «رشد کتابخانه‌های عمومی»، «راه‌اندازی، توسعه ظرفیت، نوسازی، به‌سازی کتابخانه‌های مرکزی استان و شهرستان»، «اجرای پویش‌های ملی»، «تولیدات محتوایی و منشورات فرهنگی»، «دسترسی سریع کاربران به اطلاعات کتاب‌شناختی»، «رشد سرانه کتابخانه‌ای»، «تعمیر و بازسازی تاسیسات کتابخانه‌ها»، «نشست‌های کتابخوان»، «تامین منابع»، «کتابخانه‌های سیار»، «جشنواره کتابخوانی رضوی»، «برگزاری محافل ادبی»، «تدوین اسناد و انجام طرح‌های پژوهشی»، «آمایش سرزمینی کتابخانه‌های عمومی در کشور»، «برگزاری دوسالانه کارتون کتاب»، «اقدامات مناسبتی»، «حمایت از طرح‌های فرهنگی»، «محافل قرآن و عترت» و «پیگیری افزایش بودجه» ازجمله سرفصل‌های اشاره‌شده در این اطلاع‌نگاشت است.

captcha
شماره‌های پیشین