sobhe-no.ir
1302
سه شنبه، ۰۲ آذر ۱۴۰۰
10
تلفات دورقمی کرونا در ایران پس از 234 روز

ویروس منحوس جان 97 نفر را گرفت

آغاز سومین مرحله بازگشایی مدارس کشور در دوران کرونایی

105هزار مدرسه مجوز گرفتند

صبح دیروز برخی از دانش‌آموزانی که در دو سال گذشته به تعداد انگشتان یک دست هم در مدرسه حاضر نشده بودند، دوباره پا در حیاط مدرسه گذاشتند. اگرچه برخی نیز نسبت‌به حضور دانش‌آموزان در مدرسه- آن هم در آلوده‌ترین روز سال- انتقاد داشتند اما ظاهرا دانش‌آموزان از این مساله به‌شدت راضی بودند؛ البته مسوولان آموزش‌وپرورش هم اعلام کرده‌اند که بقیه مدارس نیز تا آخر هفته جاری مجوز بازگشایی‌ را دریافت خواهند کرد.

صبح نو

آغاز سومین مرحله بازگشایی مدارس کشور در دوران کرونایی

105هزار مدرسه مجوز گرفتند

صبح دیروز برخی از دانش‌آموزانی که در دو سال گذشته به تعداد انگشتان یک دست هم در مدرسه حاضر نشده بودند، دوباره پا در حیاط مدرسه گذاشتند. اگرچه برخی نیز نسبت‌به حضور دانش‌آموزان در مدرسه- آن هم در آلوده‌ترین روز سال- انتقاد داشتند اما ظاهرا دانش‌آموزان از این مساله به‌شدت راضی بودند؛ البته مسوولان آموزش‌وپرورش هم اعلام کرده‌اند که بقیه مدارس نیز تا آخر هفته جاری مجوز بازگشایی‌ را دریافت خواهند کرد.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش روز گذشته و همزمان با سومین مرحله بازگشایی مدارس در سفر به استان سیستان‌وبلوچستان گفت: تاکنون ۱۰۵هزار آموزشگاه در کشور ازنظر «رعایت اصول بهداشتی» «مجوز بازگشایی» را دریافت کرده‌اند و انتظار می‌رود تا پایان هفته آینده تمامی مدارس کشور این مجوز را دریافت کنند. علیرضا کمرئی با اشاره به اینکه گام سوم و نهایی بازگشایی حضوری مدارس در مقطع ابتدایی و متوسطه اول برداشته شد، تصریح کرد: خوشبختانه با همدلی و هماهنگی همه همکاران ستادی و صف، همه تمهیدات لازم برای بازگشایی حضوری در مدارس کشور به‌خوبی انجام شد و در بازدیدی که از مدارس زاهدان نیز داشتیم وضعیت و شرایط بازگشایی مدارس مطلوب بود.
 
تاکید بر رعایت دستورالعمل‌ها
 معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: «رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی» مخصوصا موضوع فاصله‌گذاری و تهویه کلاس‌های درس در مدارس از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که این نکات باید در طول سال تحصیلی با همین دقت و قوت ادامه یابد. وی با بیان اینکه برنامه زمان‌بندی و گروه‌بندی حضور دانش‌آموزان در کلاس‌های درس در اختیار مدیران و براساس شرایط مدارس است، تصریح کرد: امیدواریم در هفته آینده شاهد حضور همه دانش‌آموزان در کلاس‌های درس باشیم. کمرئی بر اهمیت نقش والدین در آموزش نکات بهداشتی به دانش‌آموزان تاکید کرد و گفت: رعایت بهداشت فردی ازسوی دانش‌آموزان و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در محیط مدارس ازسوی عوامل مدرسه قطعا به استمرار آموزش حضوری همراه با حفظ سلامت دانش‌آموزان و معلمان کمک خواهد کرد. وی اظهار کرد: غربالگری قبل از بیماریابی مهم‌ترین راه پیشگیری از ابتلای دانش‌آموزان به بیماری کروناست که در این زمینه نیازمند همراهی والدین هستیم تا اگر در خانواده و اطرافیان دانش‌آموزان کسی به علایم بیماری کرونا دچار شد، از حضور فرزند خود در مدرسه جلوگیری کنند.
 
حضور میلیونی در مدرسه
 معاون وزارت آموزش‌وپرورش درباره تعداد دانش‌آموزانی که روز گذشته مشمول حضور در مدارس شدند، گفت: حدود 2میلیون و ۷۴۰هزار دانش‌آموز دوره متوسطه اول و ۶میلیون دانش‌آموز دوره ابتدایی در مناطق شهری داریم که تا به امروز فعالیت‌های خود را به‌صورت مجازی انجام می‌دادند و ازاین‌پس وارد فعالیت‌های آموزشی حضوری خواهند شد. کمرئی همچنین تاکید کرد: برنامه‌ریزی حضور دانش‌آموزان برعهده خود مدارس و مناطق است؛ بنابراین ممکن است دانش‌آموزی در یک مدرسه پرجمعیت تنها یک روز به مدرسه برود و در یک مدرسه کم‌جمعیت، هر روز در مدرسه حضور داشته باشد.
 
خوشحال هستیم
 طاها، پسر هشت‌ساله‌ای است که روز گذشته به همراه مادر خود به یکی از مدارس هیات‌امنایی در منطقه12 رفت تا شاید برای نخستین‌بار حیاط مدرسه را پر از پسربچه‌های همسن خود ببیند. او درباره درس خواندن به خبرنگار «صبح‌نو» گفت: من مدرسه را خیلی دوست دارم. چند تا دوست پیدا کرده بودم که فقط در گوشی همدیگر را می‌دیدیم اما امروز از نزدیک آن‌ها را دیدم. درس هم خیلی یاد گرفتیم. خانم میلانی که مادر این پسربچه است به خبرنگار ما می‌گوید: پسرم کلاس اول را هم به‌صورت آنلاین پشت سر گذاشت و واقعا آموزش بچه کلاس اول خیلی سخت است. ما هرچقدر هم تلاش کنیم تا در منزل بچه‌ها یاد بگیرند اما واقعا به‌اندازه حضور در کلاس و بین همسالان و آموزش معلم موثر نخواهد بود. او در ادامه به نگرانی از بابت کرونا هم اشاره کرده و می‌گوید: ما هم واقعا نگرانیم اما به نظر می‌رسد شرایط تا حدودی فراهم شده است. به گفته خانم میلانی قرار است بچه‌ها دو روز در هفته به‌صورت حضوری سر کلاس بروند، ضمن اینکه کلاس به دو گروه تقسیم شده تا از تراکم بچه‌ها کم شود.
آقای بشری هم ناظم یکی از دبستان‌های غیردولتی است. او نیز به خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: با توجه به فضای بزرگی که در مدرسه داریم و تنها سه مقطع اول و دوم و سوم در این مدرسه درس می‌خوانند مشکلی از بابت حضور دانش‌آموزان نداشتیم. از ابتدای مهر هر کلاس به دو گروه تقسیم شده بود و از ابتدای آبان کلاس‌ها به‌صورت کامل تشکیل شده‌اند. به گفته او، هر کلاس درس در این مدرسه 16 تا 19دانش‌آموز دارد و فضای کلاس‌ها به‌قدری وسیع است که دانش‌آموزان با فاصله
 بیش از دو متر از یکدیگر سر کلاس حضور دارند. او در ادامه تاکید می‌کند: در کلاس‌ها تهویه مناسب مانند پنکه و هواکش در نظر گرفته شده، ضمن اینکه برخی پنجره‌ها طوری که بچه‌ها سرما نخورند هم باز هستند.
اما وضعیت در مدارس دولتی تا حدودی فرق می‌کند. آقای مینابی که پسرش کلاس هفتم است، می‌گوید: پسربچه‌ها در این سن جنبش فراوانی دارند. حالا هم که همدیگر را بعد از مدت‌ها دیده‌اند می‌بینید که چه وضعیتی است. من خودم چند ماه قبل کرونا گرفتم و حالم خیلی بد شد. نگران بودم که نکند خانواده‌ام هم مبتلا شوند که خداراشکر به خیر گذشت. اما الان با این وضعیتی که بچه‌ها با هم در ارتباط‌اند خدا کند همه خانواده‌ها به علائم بیماری حساس باشند و اگر خدای‌نکرده مریض شدند بچه‌ها را به مدرسه نفرستند. او در ادامه می‌گوید: ازسوی‌دیگر کادر مدرسه می‌گوید باید پنجره‌ها باز باشد که کار خوبی است اما برخی کلاس‌ها در مسیر باد یا باران هستند که همین موجب سرماخوردگی بچه‌ها خواهد شد. آقای میلانی تاکید می‌کند: می‌دانم که در دو سال اخیر بیشتر دانش‌آموزان دچار افت تحصیلی شده‌اند اما واقعا حضور در مدرسه هم نگرانی زیادی را به ما تحمیل می‌کند. امیدوارم که اتفاق ناجوری نیفتد.

۲ میلیون و ۷۴۰ هزار دانش آموز دوره متوسطه اول و ۶ میلیون دانش‌آموز دوره ابتدایی در مناطق شهری از روز گذشته آموزش‌های حضوری خود در مدارس را آغاز کردند

captcha
شماره‌های پیشین