sobhe-no.ir
1301
دوشنبه، ۰۱ آذر ۱۴۰۰
6
مقام نظامی اوکراین:

روسیه در حال آماده شدن برای حمله به اوکراین تا اواخر ژانویه است

اتحادیه عرب رفع تعلیق عضویت سوریه را در دستور کار قرار داد

گفتمان دیپلماتیک با سوریه به جای جنگ

رسانه‌های عربی منطقه از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب گزارش می‌دهند؛ اقدامی که پس از خیز کشورهای عربی برای مشارکت در بازسازی و توسعه روابط دیپلماتیک با دمشق صورت می‌گیرد. گامی جدی که ازسوی تهران موردحمایت و تقدیر قرار گرفته و نشان از بازگشت گفتمان دیپلماتیک و اجماع سران اتحادیه عرب به‌جای تنش‌زدایی در منطقه غرب آسیا را نشان می‌دهد.

صبح نو

اتحادیه عرب رفع تعلیق عضویت سوریه را در دستور کار قرار داد

گفتمان دیپلماتیک با سوریه به جای جنگ

رسانه‌های عربی منطقه از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب گزارش می‌دهند؛ اقدامی که پس از خیز کشورهای عربی برای مشارکت در بازسازی و توسعه روابط دیپلماتیک با دمشق صورت می‌گیرد. گامی جدی که ازسوی تهران موردحمایت و تقدیر قرار گرفته و نشان از بازگشت گفتمان دیپلماتیک و اجماع سران اتحادیه عرب به‌جای تنش‌زدایی در منطقه غرب آسیا را نشان می‌دهد.

 بالاخره و پس از چند سال خصومت و دشمنی تمام‌عیار برخی از رژیم‌های عربی با دولت سوریه، در سال‌های اخیر شاهد آغاز روندی از تنش‌زدایی و عادی‌سازی مناسبات میان آن‌ها با دمشق هستیم. امارات و بحرین در اواخر سال۲۰۱۸ سفارت‌های خود را در دمشق افتتاح کردند. عمان نیز در اکتبر۲۰۲۰، سفیر خود را به دمشق بازگرداند. در ماه‌های اخیر نیز پروازهای مستقیم از فرودگاه دمشق به مقصد دوبی و شارجه از سر گرفته شده است و حتی هفته گذشته وزیر خارجه امارات به دمشق سفر کرد تا رسما فعالیت‌های اقتصادی و دیپلماتیک خود را توسعه دهند. ضرورت‌های نظم جدید منطقه‌ای در غرب آسیا که کانون اصلی آن بر محوریت خروج واشنگتن از منطقه است، کشورهای عربی را به این باور رسانده که باید با اتخاذ رویکرد وابستگی صرف به آمریکا در عرصه سیاست خارجی، راهبرد تنش‌زدایی با محور مقاومت را در پیش بگیرند.
 
بازسازی پل‌های ویران‌شده اتحادیه عرب با دمشق
 همچنین، شواهد حاکی از آن هستند که عربستان‌سعودی نیز روند تنش‌زدایی با سوریه را به‌طورجدی در دستورکار
 قرار داده و در پی ایجاد یک کانال ارتباطی مستقیم با دولت سوریه است. حتی در ماه‌های گذشته، سفرهایی ازسوی مقام‌های سیاسی و امنیتی دو کشور صورت گرفته است؛ برای نمونه، وزیر گردشگری سوریه در خردادماه امسال سفری رسمی به ریاض داشت و برخی رسانه‌ها از سفر مخفیانه فیصل مقداد، وزیر خارجه این کشور به ریاض در ماه‌های گذشته خبر دادند؛ در طرف مقابل گفته می‌شود «خالد الحمیدان»، رییس سرویس اطلاعات عربستان، پس از سفر به دمشق، با بشار اسد، رییس‌جمهور و علی مملوک، رییس دفتر امنیت ملی سوریه دیدار کرده است.در همین راستا، در اتفاقی مهم برخی از کشورهای عربی خواهان مشارکت در بازسازی سوریه شده‌اند و حتی در زمینه‌های مختلف اقتصادی، تجاری و ارتباطاتی تلاش‌هایی برای همکاری با دولت قانونی بشار اسد صورت گرفته است.علاوه‌براین موضوع، (17شهریور 1400) در شهر امان، نشست وزرای انرژی اردن، مصر، سوریه و لبنان برای بررسی اقدامات لازم جهت فعال‌سازی توافقنامه‌های میان خود در زمینه انتقال انرژی برگزار شده بود. در این نشست چهارجانبه بر انجام اقدامات لازم برای فعال‌سازی توافقنامه‌های میان این کشورها در رابطه با انتقال گاز و برق از مصر و اردن به لبنان از طریق خاک سوریه توافق شد.اهمیت این مساله علاوه‌بر سیگنال‌های پایان تخاصم با دمشق و تسریع در حل بزرگ‌ترین بحران قرن21 و روشن شدن آینده بازگرداندن کرسی سوریه در اتحادیه عرب به دولت قانونی بشار اسد، با توجه به تحریم‌های غرب علیه همکاری‌های اقتصادی با دولت سوریه به‌ویژه «تحریم سزار»، اعلام آمادگی برای مشارکت در بازسازی سوریه و نادیده گرفتن تحریم‌ها حتما باید با اهداف و انگیز‌ه‌های مهمی صورت بگیرد.
  
رفع تعلیق عضویت سوریه،در اتحادیه عرب
 ازاین‌رو، یک منبع آگاه بلندپایه در دبیرخانه اتحادیه عرب فاش کرد که نظام سوریه در نشست سران کشورهای عربی که
 قرار است در ماه آینده میلادی، در الجزایر برگزار شود، به کرسی خود در این اتحادیه بازخواهد گشت. این منبع در گفت‌وگو با روزنامه العربی الجدید چاپ لندن نزدیک به قطر گفت که تماس‌های الجزایر با کشورهای عربی به توافق اولیه برای دعوت از دولت سوریه برای حضور در نشست در قبال اقدامات دمشق منجر شد هرچند دولت قطر هنوز به این امر اعتراض دارد.به گفته این منبع، بازگشت سوریه به اتحادیه عرب می‌تواند مبتنی بر این واقعیت باشد که تصمیم برای تعلیق عضویت آن «نقص و خلاف منشور اتحادیه» بود. اما «محمد بن‌عبدالرحمن آل‌ثانی»، وزیر امورخارجه قطر، دلایلی را که منجر به تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب شد، هنوز موجود می‌داند و به همین دلیل پیشتر گفته بود: «دولت قطر موضع روشنی در این زمینه دارد. دلایلی که موجب تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب شد، همچنان وجود دارد.یک منبع حقوقی تصریح کرد: تصمیم وزرای خارجه کشورهای عربی مبنی بر تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه که در ۱۲نوامبر ۲۰۱۱ در نشستی اضطراری در قاهره اتخاذ شد، از تاریخ شانزدهم همان ماه تا زمان متعهد شدن دولت سوریه به اجرای مفاد ابتکار عربی، لازم‌الاجرا شد اما این تصمیم، مطابق با منشور اتحادیه عرب نبود.به گفته این منبع، منشور اتحادیه کشورهای عرب در ۲۲مارس ۱۹۵۴ صادر شد که در ماده هشت آن آمده است: هریک از کشورهای شرکت‌کننده در این اتحادیه به نظام حاکمیت موجود در سایر کشورهای عضو اتحادیه احترام می‌گذارد و آن را حق آن دولت‌ها می‌داند و متعهد می‌شود که هیچ اقدامی با هدف تغییر آن نظام در آن انجام ندهد.این منبع افزود که در بند دوم ماده۱۸ این منشور آمده است که اتحادیه عرب می‌تواند هر کشوری را که به وظایف خود در این منشور عمل نکند، از اتحادیه جدا کند؛ البته با تصمیمی که به اتفاق آرا ازسوی کشورها صادر شود، به‌جز کشور مذکور که این امر نیز درخصوص سوریه تطبیق نداشت.
  
اجماع اتحادیه عرب در عضویت دمشق
 وی تاکید کرد که حتی تصمیم تعلیق عضویت دمشق در اتحادیه عرب با اجماع همه اعضا نبود و «نبیل العربی»، دبیرکل وقت اتحادیه عرب در کنفرانس خبری مشترک با 
«حمد بن‌جاسم آل‌ثانی»، وزیر خارجه وقت قطر در ۱۲نوامبر ۲۰۱۱، اعلام کرد که این تصمیم با موافقت تنها ۱۸کشور اتخاذ شده و سه کشور سوریه، لبنان و یمن با آن مخالفت کردند و عراق نیز رأی ممتنع داده است.از سوی دیگر، منابع دیپلماتیک مصر به العربی الجدید گفتند که تماس‌های قاهره با دمشق پس از دیدار «سامح شکری»، وزیر امورخارجه مصر با «فیصل مقداد»، وزیر امورخارجه سوریه در نیویورک در پایان سپتامبر گذشته که برای نخستین‌بار طی 10سال اخیر صورت گرفت، ادامه دارد. دیدار وزرای خارجه مصر و سوریه در نیویورک نیز با موضوع بازگشت سوریه به کرسی‌ خود در اتحادیه عرب صورت گرفت.
 به گزارش این منابع، قاهره در گفت‌وگوهایی که با دیگر کشورهای عربی برای متقاعد کردن‌شان از یک‌سو و با طرف روسی که ماه‌هاست از مصر برای بازگرداندن رژیم سوریه به کشورهای عربی کمک می‌خواهد، پیشرفت داشته است.
 این منابع تصریح کردند که قاهره به مسکو و سپس دمشق متعهد شده که با هماهنگی با امارات و سایر کشورها، برای حل مشکل بازگشت به اتحادیه عرب در اسرع وقت تلاش کند و جایگزین‌هایی را پیشنهاد کند که می‌تواند به‌عنوان راه‌حل میانه، قبل از بازگشت کامل به عضویت در اتحادیه عرب، طرح شود.براساس این گزارش، مصر تاکید کرده که به‌تنهایی نمی‌تواند این مساله را حل‌وفصل کند؛ زیرا این امر در وهله اول به تحریم‌های آمریکا علیه نظام بشار اسد و در مرحله بعد به عدم تمایل تعدادی کشورهای مهم عربی که از نظر مالی و سیاسی از اتحادیه عرب حمایت می‌کنند، مرتبط است.
 
گفتمان دیپلماتیک با سوریه
 گفتنی است، دیپلمات‌های مصری و اماراتی در حال برقراری تماس با کشورهای عربی هستند، مخالف بازگشت نظام سوریه به اتحادیه عرب هستند؛ موضوعی که برای شخص «عبدالفتاح السیسی»، رییس‌جمهور مصر دارای اهمیت است. این منابع گفتند که روابط بین مسکو و قاهره عمدتا به میزان پیشرفت مصر در پرونده بازگشت سوریه بستگی دارد. مسکو کمک به قاهره درخصوص پرونده‌های حساس ازجمله سد النهضه را که حتی پس از موافقت مسکو با صدور بیانیه ریاستی از شورای امنیت که همه طرف‌های مرتبط با این پرونده را به ازسرگیری مذاکرات فراخواند، یک گره اختلافی بزرگ میان طرفین است، به میزان پیشرفت در موضوع سوریه مرتبط می‌کند.هفته گذشته، «الکساندر لاورنتیف»، فرستاده رییس‌جمهور روسیه به سوریه، از استقبال کشورش از تغییر موضع اعراب در قبال دمشق خبر داد و اشاره کرد که بازگشت سوریه به اتحادیه عرب تاثیر مثبتی بر سوریه و خاورمیانه خواهد داشت. به گفته منابع آگاه، ازجمله پرونده‌های حساسی که روابط مصر و روسیه را کنترل می‌کند و با موضوع بازگشت سوریه مرتبط است، پرونده لیبی است، اگرچه توافق قاهره و مسکو درمورد نامزد ریاست‌جمهوری لیبی کامل نیست اما مسکو از مواضع مصر در این زمینه حمایت زیادی کرده و به متحدانش در شرق لیبی نسبت‌به درگیری نظامی با سیف‌الاسلام قذافی هشدار داد، زمانی که وی برای ارائه مدارک نامزدی خود به مقر کمیسیون انتخابات در سبها واقع در جنوب لیبی مراجعه کرد.
 
 حمایت و تقدیر تهران
 از سوی دیگر، «مطان لعمامره»، وزیر امورخارجه الجزایر، هفته پیش از آغاز رایزنی با دبیرخانه کل اتحادیه عرب و کشورهای عربی درخصوص تدوین دستورکار اجلاس سران کشورهای عربی خبر داد و توضیح داد که پرونده قضیه فلسطین، عادی‌سازی با اشغالگری اسرائیل و بازگشت سوریه به کرسی خود در اتحادیه عرب در دستورکار نشست سران قرار دارد. لعمامره در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که الجزایر مشتاقانه منتظر بازگشت سوریه به اتحادیه عرب است. به یاد می‌آوریم که الجزایر درمورد تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب ملاحظاتی داشت و با اعطای کرسی سوریه به کسی غیرازاین دولت این کشور (نظام بشار اسد) مخالف بود. وی افزود که بازگشت سوریه امکان حل بحران در آن را به طرف عربی می‌دهد به‌جای راهکارهای دیگر و این یک مسوولیت تاریخی است.هفته پیش، وزیر خارجه الجزایر یک تماس تلفنی از همتای ایرانی خود «حسین امیرعبداللهیان» دریافت کرد که در آن وزیر خارجه ایران، حمایت و قدردانی تهران را از تلاش‌های الجزایر درمورد آنچه وی موضعی ارزشمند و منطقی توصیف کرد با درخواست بازگشت سوریه به اتحادیه عرب اعلام کرد.

captcha
شماره‌های پیشین