sobhe-no.ir
1301
دوشنبه، ۰۱ آذر ۱۴۰۰
6
مقام نظامی اوکراین:

روسیه در حال آماده شدن برای حمله به اوکراین تا اواخر ژانویه است

اتحادیه عرب رفع تعلیق عضویت سوریه را در دستور کار قرار داد

گفتمان دیپلماتیک با سوریه به جای جنگ

رسانه‌های عربی منطقه از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب گزارش می‌دهند؛ اقدامی که پس از خیز کشورهای عربی برای مشارکت در بازسازی و توسعه روابط دیپلماتیک با دمشق صورت می‌گیرد. گامی جدی که ازسوی تهران موردحمایت و تقدیر قرار گرفته و نشان از بازگشت گفتمان دیپلماتیک و اجماع سران اتحادیه عرب به‌جای تنش‌زدایی در منطقه غرب آسیا را نشان می‌دهد.

صبح نو

مقام نظامی اوکراین:

روسیه در حال آماده شدن برای حمله به اوکراین تا اواخر ژانویه است

رییس سازمان اطلاعات دفاعی اوکراین در مصاحبه اختصاصی با وبگاه «میلیتری تایمز» مدعی شد روسیه بیش از 92هزار نظامی اطراف مرزهای اوکراین مستقر کرده و درحال آماده شدن برای حمله به اوکراین تا پایان ژانویه یا اوایل فوریه است. ژنرال »کایرلو بودانوف» صبح شنبه در توضیح این ادعا، گفت: چنین حمله‌ای احتمالا شامل حملات هوایی، توپخانه‌ای و زرهی و به‌دنبال آن حملات هوایی در شرق، حملات آبی، خاکی در «اودسا» و «ماریوپول» و تهاجم کوچک‌تر از طریق کشور همسایه بلاروس خواهد بود.
او گفت: برای مثال، رزمایش بزرگ نظامی «زاپاد۲۱» روسیه در اوایل سال جاری ثابت کرد که آن‌ها می‌توانند بیش از ۳۵۰۰نیروی هوابرد و عملیات ویژه را همزمان فرود آوردند.
بودانوف همچنین ادعا کرد حمله‌ای که روسیه تدارک می‌بیند، بسیار ویرانگرتر از چیزی است که در درگیری‌ سال۲۰۱۴ آغاز شد و حدود ۱۴هزار اوکراینی کشته شدند.
«الکسی رزنیکوف»، وزیر دفاع جدید اوکراین روز جمعه در گفت‌وگو با «واشنگتن‌پست» گفته بود که مشخص نیست «ولادیمیر پوتین»، رییس‌جمهور روسیه تصمیم به حمله گرفته است یا خیر.
بودانوف در ادامه ادعاهای بی‌اساسش به میلیتری‌تایمز گفت اما روسیه درحال ایجاد ظرفیت برای انجام این کار است و سطح نیروها و سیستم‌های تسلیحاتی را در کریمه افزایش می‌دهد و سیستم‌هایی مانند سامانه‌های موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد «اسکندر» و سایر تسلیحات را در نقاط دیگر نزدیک مرز نصب می‌کند.به ادعای وی، ارزیابی‌های اطلاعاتی ایالات‌متحده و اوکراین درمورد زمان حمله روسیه بسیار مشابه است.به نوشته میلیتری‌تایمز، سفارت روسیه روز شنبه به درخواست برای اظهارنظر پاسخ نداد. پنتاگون هم روز شنبه از اظهارنظر درباره ارزیابی‌های بودانوف درخصوص زمان و ماهیت هرگونه حمله احتمالی روسیه خودداری کرد و به اظهارات چهارشنبه و پنجشنبه «لوید آستین»، وزیر دفاع ایالات‌متحده اشاره کرد.آستین روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که ایالات‌متحده همچنان شاهد «رفتار نگران‌کننده ازسوی روسیه» است.او گفت: ما دقیقا مطمئن نیستیم که آقای پوتین چه تصمیمی دارد اما این تحرکات قطعا توجه ما را به خود جلب کرده است. آستین همچنین ادعا کرد «حمایت ما از تمامیت ارضی حاکمیت اوکراین تزلزل‌ناپذیر است».
 وزیر دفاع آمریکا پس از دیدار با همتای اوکراینی در روز پنجشنبه گفت که ایالات‌متحده به پیشبرد اولویت مشترک خود برای مقابله با تجاوز روسیه و تعمیق همکاری خود در زمینه‌هایی مانند امنیت دریای سیاه، دفاع سایبری و اشتراک اطلاعات ادامه خواهد داد.بودانوف گفت که در حالت ایده‌آل، ایالات‌متحده از طریق کمک‌های نظامی بیشتر به اوکراین و افزایش فشارهای دیپلماتیک و اقتصادی، ازجمله تحریم‌های بیشتر علیه روسیه و توقیف و مسدود کردن حساب‌های بانکی روسیه به جلوگیری از هرگونه تهاجم مسکو کمک خواهد کرد.بودانوف گفت: علاوه‌بر کمک‌های ایالات‌متحده که قبلا وعده داده و تحویل داده شده است، ازجمله قایق‌های گشتی Mark VI، سیستم‌های ضد زره Javelin و سیستم‌های رادار ضد آتش سبک AN/TPQ-۵۳، اوکراین به‌دنبال سامانه‌های دفاع هوایی، موشکی و پهپادی اضافی و دستگاه‌های پارازیت الکترونیکی است و باتری‌های موشک پاتریوت و سیستم‌های ضدموشک، توپخانه و خمپاره در فهرست تقاضای اوکراین هستند.مقامات نظامی اوکراین پیش‌ازاین به این وبگاه خبری گفتند که استفاده از سیستم‌های AN/TPQ-۵۳ نتیجه‌بخش بوده است. بودانوف گفت که سامانه‌های جاولین علیه نیروهای روسیه نیز مورد استفاده قرار گرفته است و افزود: این پهپادها، همراه با پهپادهای ساخت ترکیه که علیه نیروهای جدایی‌طلب همسو با روسیه استفاده می‌شوند، دارای ارزش بازدارندگی روانی قابل‌توجهی هستند که باعث می‌شود روس‌ها در خصوص حمله تجدیدنظر کنند. وی علی‌رغم این ادعاها، با بیان اینکه اوکراین به کمک بیشتری از آمریکا نیاز دارد، اظهار داشت: فکر می‌کنم درحال‌حاضر برای ما کافی نیست. ما نیاز بیشتری داریم. هیچ کشوری به‌جز اوکراین جنگ علنی با روسیه ندارد و ما هفت سال است که داریم. به همین دلیل مطمئن هستیم که ایالات‌متحده باید هر چیزی را که قبلا به دست نیاورده‌ایم به ما بدهد و همین الان زمان مناسب برای این کار است. چون بعد از آن ممکن است خیلی دیر شود.
«آنتونی بلینکن»، وزیر خارجه آمریکا روز شنبه گفت: «ما نگرانی واقعی درباره فعالیت نظامی غیرعادی روسیه در مرز با اوکراین داریم. ما نگرانی‌های واقعی درباره نحوه گفتاری که از روسیه می‌شنویم و شاهد آن هستیم و همچنین در رسانه‌های اجتماعی داریم».وزیر خارجه آمریکا گفت که نگرانی‌های این کشور به‌صورت گسترده با متحدان آمریکایی به اشتراک گذاشته شده اما از بیان این موضوع که آیا سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا معتقدند مسکو به‌دنبال حمله به اوکراین بوده است، خودداری کرد.آمریکا و ائتلاف ناتو در بهار سال جاری هم اتهامات مشابهی را علیه روسیه مطرح کردند. طرف‌های غربی در آن زمان مدعی شده بودند روسیه نزدیک به ۱۰۰هزار نیروی نظامی و تجهیزات نظامی نظیر تانک و جنگنده را در نزدیکی مرز اوکراین مستقر کرده است.بااین‌حال، وزارت دفاع روسیه هفته پیش ضمن اشاره به رهگیری 6فروند از هواپیماهای ائتلاف ناتو بر فراز دریای سیاه، گفت: فعالیت‌‌های نظامی آمریکا ثبات این منطقه را تهدید می‌کند.
 

captcha
شماره‌های پیشین