sobhe-no.ir
1301
دوشنبه، ۰۱ آذر ۱۴۰۰
3
اصلاح‌طلبان با وجود فاصله بدنه اجتماعی با ایده‌های آن‌ها به‌دنبال بازگشت به عرصه قدرت هستند

دورخیز جبهه اصلاحات ایران برای مجلس دوازدهم

جبهه اصلاحات ایران که سال گذشته تاسیس شد تا اصلاح‌طلبان را برای رسیدن به گزینه واحد راهبری کند، پس از شکست در انجام این ماموریت عملا به حاشیه رفت و دچار انشقاق شد. با وجود تصریح چندباره اصلاح‌طلبان برای بازیابی تشکیلاتی، این جبهه همچنان امور را در دست دارد؛ موضوعی که صدای اعتراض برخی اصلاح‌طلبان را هم درآورده است.

یادداشت

پوسته و محتوای برجام

حنیف غفاری

صبح نو

یادداشت

پوسته و محتوای برجام

حنیف غفاری

ژان ایولودریان، وزیر امورخارجه فرانسه در تازه‌ترین سخنان خود، هشدار داده است که اگر ایران در مذاکرات دست به «فریبکاری» بزند، چیزی جز پوسته از توافق هسته‌ای باقی نخواهد ماند!
گویا مقامات کاخ الیزه فراموش کرده‌اند که درحال‌حاضر نیز به‌واسطه خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و بی‌تعهدی تروییکای اروپایی، چیزی جز یک نام و پوسته از برجام باقی نمانده است. فراتر از آن، بهتر است مقامات فرانسوی از واژه «فریبکاری» هیچ‌گاه در حوزه دیپلماسی و سیاست خارجی خود استفاده نکنند؛ زیرا خود مصداق بارز این رفتار و رویکرد محسوب می‌شوند! همگان به خاطر دارند که پس از خروج دولت ترامپ از برجام، فرانسوی‌ها با استناد به مواردی مانند تامین خواسته‌های ایران در برجام یا راه‌اندازی ساختار اینستکس، تا چه اندازه به نفع استراتژی «فشار حداکثری» علیه کشورمان زمان خریدند! در آن زمان، رهبر معظم انقلاب بار‌ها اعلام کردند به برجام اروپایی دل نبندید و حسابی روی آن باز نکنید. یکی از اصلی‌ترین دلایل این تذکر مهم در عرصه سیاست خارجی کشور، این است که بازیگران اروپایی اساسا کنشگران سیاسی مستقلی محسوب نشده و حکم یک «متغیر وابسته» را در حوزه روابط بین‌الملل پیدا کرده‌اند.
اروپایی‌ها در معادله‌ای که پس از خروج آمریکا از برجام شکل گرفته است، رسما به مهره‌های بازی آمریکا تبدیل شده‌اند. این قاعده هم در قبال دوران ریاست‌جمهوری ترامپ و هم در دوران ریاست‌جمهوری بایدن صادق است: جایی که در آن اساسا توافق هسته‌ای حکم یک ابزار را دارد، نه یک سند حقوقی و بین‌المللی!
نکته مهم دیگر، به صورت بندی اظهارات و ادعاهای لودریان در آستانه مذاکرات وین بازمی‌گردد. وزیرخارجه فرانسه درحال ارائه روایتی معکوس درخصوص شرایط جاری در مذاکرات هسته‌ای است: اتفاقا صورت منازعه دیپلماتیک اخیر این است که واشنگتن و تروییکای اروپایی درصدد احیای یکطرفه برجام ازسوی جمهوری اسلامی ایران هستند. مقاومت غیرطبیعی آمریکا و سه کشور اروپایی در قبال رفع تحریم‌های ضدایرانی، ارائه تضمین درخصوص آینده برجام و راستی‌آزمایی در پروسه احیای توافق هسته‌ای جملگی نشات‌گرفته از همین فرمول است؛ بنابراین اساسا غرب می‌خواهد از توافق هسته‌ای صرفا نام و پوسته‌ای باقی بماند که این پوسته، متضمن انجام «تمامی تعهدات ایران» در قبال «رفع قطره‌چکانی تحریم‌ها» باشد. این رویکرد فرانسوی‌ها در جریان برگزاری مذاکرات وین (که منتهی به امضای سند اولیه برجام در تیرماه سال1394 شد) نیز مسبوق به سابقه بوده است. اظهارات لودریان به‌وضوح نشان می‌دهد که فرانسوی‌ها به‌طورکلی تروییکای اروپایی درحال تکرار همان بازی نخ‌نما هستند. آنچه در برهه فعلی اصالت و موضوعیت دارد این است که برای اتحادیه اروپا وزن و جایگاه یک بازیگر اصلی یا حتی تعیین‌کننده در مذاکرات و حوزه سیاست خارجی در نظر نگیریم. در این معادله، باید از امثال لودریان و حتی مکرون رییس‌جمهور فرانسه، به‌عنوان سخنگویان غیررسمی کاخ‌سفید یاد کرد.

captcha
شماره‌های پیشین