sobhe-no.ir
1301
دوشنبه، ۰۱ آذر ۱۴۰۰
3
اصلاح‌طلبان با وجود فاصله بدنه اجتماعی با ایده‌های آن‌ها به‌دنبال بازگشت به عرصه قدرت هستند

دورخیز جبهه اصلاحات ایران برای مجلس دوازدهم

جبهه اصلاحات ایران که سال گذشته تاسیس شد تا اصلاح‌طلبان را برای رسیدن به گزینه واحد راهبری کند، پس از شکست در انجام این ماموریت عملا به حاشیه رفت و دچار انشقاق شد. با وجود تصریح چندباره اصلاح‌طلبان برای بازیابی تشکیلاتی، این جبهه همچنان امور را در دست دارد؛ موضوعی که صدای اعتراض برخی اصلاح‌طلبان را هم درآورده است.

یادداشت

پوسته و محتوای برجام

حنیف غفاری

صبح نو

اصلاح‌طلبان با وجود فاصله بدنه اجتماعی با ایده‌های آن‌ها به‌دنبال بازگشت به عرصه قدرت هستند

دورخیز جبهه اصلاحات ایران برای مجلس دوازدهم

جبهه اصلاحات ایران که سال گذشته تاسیس شد تا اصلاح‌طلبان را برای رسیدن به گزینه واحد راهبری کند، پس از شکست در انجام این ماموریت عملا به حاشیه رفت و دچار انشقاق شد. با وجود تصریح چندباره اصلاح‌طلبان برای بازیابی تشکیلاتی، این جبهه همچنان امور را در دست دارد؛ موضوعی که صدای اعتراض برخی اصلاح‌طلبان را هم درآورده است.

پس از شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری این دلمشغولی در میان اصلاح‌طلبان محوریت یافت که اصلاحات برای طی طریق سیاست‌ورزی موثر در آینده، باید دست به بازاندیشی درباره وجوه تشکیلاتی، رویکردی، راهبردی، تاکتیکی و حتی گفتمانی خود بزند و با تغییرات در این ساحات به عرصه بازگردد. بااین‌حال «جبهه اصلاحات ایران» که بهمن‌ماه سال گذشته برای تمشیت سازوکار انتخاباتی اصلاح‌طلبان تاسیس شد، حتی پس از 28خردادماه امسال هم محوریت خود را از دست نداد و دایر مدار امور باقی ماند.باوجوداین محوریت، سطح کنشگری جبهه اصلاحات ایران به نشر مواضع در مناسبت‌های مختلف فروکاسته شده است؛ آخرین مورد به بیانیه این مجموعه درباره وضعیت مذاکرات پیش رو با غرب مربوط می‌شود که در آن جبهه اصلاحات متصدیان کنونی مذاکرات را به تندروی در دوره‌های قبل مذاکرات متهم و مسیر آینده را مبهم ارزیابی کرد.
 
عبدی: بساط تشکیلات بازی را باید جمع کرد
 آخرین بیانیه جبهه اصلاحات درباره مذاکرات برجام به‌قدری نامتعارف بود که صدای خود اصلاح‌طلبان را هم درآورد؛ برای نمونه، عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی چندی پیش علاوه‌بر نقد این دست از بیانیه‌ها، خود جبهه اصلاحات را نیز برای صدور چنین عریضه‌هایی فاقد وجاهت دانست. عبدی دراین‌باره نوشت: «جبهه اصلاحات به صفت جایگاه حقوقی، اول باید حساب خود را با شکست 28خرداد روشن کند و پیش از آن نمی‌توان به مسائل دیگر پرداخت. دور یکدیگر نشستن و تحلیل‌های تکراری و غیرراهگشا دادن دردی را دوا نمی‌کند». عبدی خطاب به اصلاح‌طلبان با بیان اینکه «بساط این‌گونه تشکیلات‌بازی را باید جمع کرد» تصریح کرد: «اگر اصلاح‌طلبان نتوانستند اثر مثبتی بر امور و اصولگرایان بگذارند، به جایش به لحاظ رفتار تشکیلاتی مقلد اصولگرایان شدند. اگر کسانی آنچه را در 28خرداد رخ داد یک امر عادی و حداکثر یک شکست عادی می‌دانند، دیگر جای بحثی با آنان نیست، برای چنین کسانی، شکست هیچگاه معنا ندارد. اگر این شکست را راهبردی ندانیم معنایش این است که نه راهبرد را می‌دانیم چیست و نه درک درستی از مفهوم شکست داریم. متاسفانه خیلی از تخلفات برای دوستان عادی و متعارف شده است و آن را تخلف نمی‌دانند».روز گذشته، حسن رسولی، عضو حقیقی جبهه اصلاحات ایران، در گفت‌وگو با «مهر» نسبت این جبهه با حزب اعتدال و توسعه حزب نزدیک به حسن روحانی به‌خصوص برای انتخابات مجلس دوازدهم را این‌گونه توضیح داد: «حزب اعتدال و توسعه نه سال92 و نه سال96 در زمره احزاب عضو شورای عالی جبهه اصلاحات نبود. این حزب هیچ‌گاه در اردوگاه اصلاح‌طلبان تعریف نشد؛ امروز هم به‌طریق‌اولی در جبهه اصلاحات، نام و نشانی از نماینده حزب اعتدال و توسعه وجود ندارد». رسولی افزود: «همچنان که در اوج قدرت حسن روحانی، اصلاح‌طلبان و اعتدالیون به همگرایی تشکیلاتی نرسیدند، بعید است که در دو سال باقی‌مانده تا انتخابات سال1402 مجلس شورای اسلامی نیز اتفاق خاصی درجهت چنین ائتلافی صورت بگیرد».
 
ضعف ارتباط با مردم، مهم‌ترین چالش 
جبهه اصلاحات
 فارغ از اینکه جبهه اصلاحات ایران قرار است نسبت خود با سایر جریان‌ها ازجمله با اعتدالیون را چگونه تعریف کند مساله اصلی پیش روی این نهاد، ضعف ارتباط با بدنه اجتماعی خود و فراتر از آن با توده مردم است. نتیجه انتخابات اخیر نشان داد که اصلاح‌طلبان بنیه اقناع اقشار متمایل به خود جهت حضور پای صندوق‌ها را به‌وضوح از دست داده‌اند. قهر اقشار متمایل به انگاره‌های اصلاح‌طلبی باعث شد که اصلاح‌طلبان قوه اجرایی کشور را بعد از هشت‌سال از دست بدهند. دوری همزمان از مردم و ساخت قدرت، اصلاح‌طلبان را بر آن داشت تا به تشکیل اتاق فکر در جبهه اصلاحات دست بزنند. رسولی ابتدای مرداد امسال در گفت‌وگو با خبرآنلاین تصریح کرد: «در اتاق فکر اصلاح‌طلبان در قالب اینکه «چه باید کرد؟» مناسبات مختلف موردبررسی و اصلاح قرار می‌گیرد، از ارتباط با مردم، ارتباط با قدرت و حاکمیت، ارتباط با جریانات رقیب، ارتباط درون‌جریانی».در ادامه و در گفت‌وگو با اسماعیل گرامی‌مقدم، قائم‌مقام حزب اعتماد ملی و عضو جبهه اصلاحات ایران برنامه‌های تشکیلاتی این جبهه را موردبررسی قرار دادیم. گرامی‌مقدم بر این باور است که نه حکومت می‌تواند از اصلاح‌طلبان عبور کند و نه اصلاح‌طلبان می‌توانند از حکومت عبور کنند. به باور گرامی‌مقدم، اصلاح‌طلبان قطعا برای انتخابات مجلس، دورخیز خواهد داشت.
 
اصلاح‌طلبان نمی‌توانند از حکومت عبور ‌ کنند
 اسماعیل گرامی‌مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» با اشاره به صدور بیانیه درخصوص موضوعات مختلف، تعریف راهبردها و رسیدگی به سرکشی به شعب جبهه اصلاحات در استان‌ها به‌عنوان مهم‌ترین برنامه‌های این جبهه اظهار کرد: در جلسات جبهه اصلاحات ایران که هر دو هفته برگزار می‌شود، با هماهنگی هیات‌رییسه افراد کارشناس و صاحب‌نظر در جبهه حاضر می‌شوند و درمورد مسائل روز گفت‌وگوی دوجانبه صورت می‌گیرد. وی اضافه کرد: جبهه اصلاحات، دولت جدید را رصد می‌کند و هرجایی که نیاز باشد نقاط ضعف یا قوت آن را بازگو می‌کند.گرامی‌مقدم با اشاره به لزوم بازیابی تشکیلاتی و راهبردی اصلاح‌طلبان گفت: مشغول فکرکردن درباره نوع تاکتیک‌ها و راهبردهای اصلاح‌طلبان در آینده، هستیم و اگر لازم باشد، دست به اصلاحات می‌زنیم. وی با بیان اینکه جبهه اصلاحات از انتخابات ریاست‌جمهوری قطعا درس‌هایی گرفت، تاکید کرد: جبهه اصلاحات ایران براساس واقعیاتی که وجود دارد، برای انتخابات آینده(مجلس دوازدهم در اسفند 1402) قطعا بی‌برنامه نخواهد بود.وی با بیان اینکه جبهه اصلاحات برای انتخابات مجلس آینده حتما دورخیز خواهد داشت، گفت: نه حکومت می‌تواند از اصلاح‌طلبان عبور کند و نه اصلاح‌طلبان می‌توانند از حکومت عبور کنند. جریان اصلاحات به‌عنوان جریان چپ در دوران حضرت امام (ره)شکل گرفت و صاحب اندیشه‌های چپ است و برای تحقق مطالبات مردم باید در قدرت حضور داشته باشد. گرامی‌مقدم با بیان اینکه اصلاحات چه داخل و چه خارج قدرت مطالبات مردم را پیگیری می‌کند، تاکید کرد: انتخابات قطعا یکی از ایستگاه‌های پیگیری مطالبات مردم است. حاکمیت برنامه‌های خود را دارد و قطعا همه جریان‌ها را رصد می‌کند و به‌دنبال رضایت مردم است.گرامی‌مقدم با بیان اینکه من چشم‌انداز را برای مردم و آینده سیاسی کشور مثبت ارزیابی می‌کنم، گفت: البته ممکن است که زمان ببرد اما ما هیچ راهی جز اصلاحات امور کشور نداریم.

گرامی مقدم:جبهه اصلاحات برای انتخابات مجلس آینده حتما دورخیز خواهد داشت؛ نه حکومت میتواند از اصلاح طلبان عبور کند و نه اصلاح طلبان میتوانند از حکومت عبور کنند. جریان اصلاحات به عنوان جریان چپ در دوران حضرت امام شکل گرفت و برای تحقق مطالبات مردم باید در قدرت حضور داشته باشد

captcha
شماره‌های پیشین