sobhe-no.ir
1301
دوشنبه، ۰۱ آذر ۱۴۰۰
13
«صبح‌نو» به مناسبت روز کودک از «منوچهر احترامی» یاد می‌کند

شعری که ما را به گذشته می‌برد

به‌تازگی روز کودک را پشت سر گذاشته‌ایم و چند سالی است که کودکی‌مان را، شاید هم چند دهه‌ای. کودکی ما در دهه‌های 60 و 70 سپری شد، زمانی که به اندازه امروز کودکان مورد توجه نبودند و به‌اندازه این روزها امکانات، کتاب و بازی برای‌شان فراهم نبود. نویسندگانی که برای کودکان می‌نوشتند نیز بسیار کمتر از امروز بودند اما آثاری را خلق کردند که هنوز در یادها باقی است. «منوچهر احترامی» یکی از شاعران و طنزپردازانی بود که یادگارهایش در ادبیات کودک برای همیشه باقی ماند.

هفته کتاب و کتابخوانی

افزایش رضایت سالمندان در زندگی با مطالعه کتاب

صبح نو

هفته کتاب و کتابخوانی

افزایش رضایت سالمندان در زندگی با مطالعه کتاب

 معاون فرهنگی و اجتماعی بنیاد فرهنگ سالمندی اظهار کرد: آنچه می‌تواند سطح رضایت سالمند را در زندگی بالا ببرد مطالعه کتاب است، اینکه تصور کنیم مطالعه جنبه سرگرمی دارد اشتباه محض است. به گزارش ستاد خبری بیست‌ونهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی، نشست «کتاب و تغییر نگاه سالمندی به خود» از سلسله نشست‌های خانه کتاب و ادبیات ایران با حضور داوود ملکی صیدآبادی (معاون فرهنگی و اجتماعی بنیاد فرهنگ سالمندی) روز شنبه (29 آبان1400) 
برگزار شد.
معاون فرهنگی و اجتماعی بنیاد فرهنگ سالمندی ضمن بیان اینکه از نکات مهم گسترش کتابخوانی بین سالمندان موضوع سخت‌افزاری یعنی رساندن کتاب به سالمندان است، گفت: اثرات بلندمدت کتابخوانی در بین سالمندان تقویت حافظه، کاهش استرس، بهبود مهارت‌های ارتباطی و تقویت نگاه خودارزشمندی در سالمندان است، چنین اموری سبب بالارفتن رضایت از زندگی برای آن‌ها خواهد شد. او با اشاره به اینکه آنچه می‌تواند سطح رضایت سالمند را در زندگی بالا ببرد مطالعه است، ابراز کرد: اینکه تصور کنیم مطالعه جنبه سرگرمی دارد اشتباه محض است. با تحقیقاتی که انجام شده مطالعه از ابزارهای مهم تغییر نگرش در سالمندان است که سبب رضایت از زندگی و حضور در خانواده می‌شود.
 
 هفته کتاب یک رویداد بزرگ است
 احسان عباسلو با بیان اینکه «انتظار می‌رود در هفته کتاب حرکت عظیم و بزرگی صورت بگیرد»، تصریح کرد: ازاین‌رو که هفته کتاب یک رویداد بزرگ و عظیم است و باید اتفاقات مهم و قابل‌توجهی در ایام برگزاری آن صورت بپذیرد، نیاز به فعالیت‌های بیشتر دارد. عباسلو در گفت‌وگو با ستاد خبری بیست‌ونهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی، درخصوص هفته کتاب جمهوری اسلامی بیان کرد: به نظر من، هفته کتاب ماهیتا و ذاتا خوب است اما دچار تکرار شده و معمولا همان برنامه‌ها هر سال برگزار می‌شود و کسی به فکر نوآوری در آن نیست. هفته کتاب باید به تناسب زمان و مکان خود باشد. اکنون که ما گرفتار کرونا هستیم و صنعت نشر خوابیده، باید اندیشید که چه کارهایی انجام بدهیم تا نشر پا بگیرد. باید برنامه‌هایی که به‌نوعی متناسب نیاز روز باشد، برگزار بشود و همچنین نباید درگیر آمار شد.
او افزود: در ایام برگزاری هفته کتاب جمهوری اسلامی می‌توان بنری از اطلاعات نویسنده‌های هر شهر را در محله آن نویسنده نصب کرد تا مردم بیشتر با آن‌ها آشنا شوند و این کار می‌تواند ساکنان آن شهر را به مطالعه کتاب ترغیب کند. همچنین بهتر است در هفته کتاب در هر شهر نمایشگاهی با حضور نویسندگان و ناشران همان شهر برگزار شود.
 
 هفته کتاب؛ فرصتی برای یادآوری کتاب
عبدالرحیم سعیدی‌راد هفته کتاب را فرصت خوبی برای یادآوری کتاب به مردم دانست و اظهار کرد: برگزاری هفته کتاب تا این دوره مفید بوده است. اکنون باید رصدی صورت بگیرد تا میزان سطح مطالعه پیش و پس از برگزاری این هفته سنجیده شود. همچنین باید اطلاعات آماری درباره علاقه‌مندی‌های مردم درخصوص کتاب‌های مختلف بررسی و تحلیل شود تا کم‌کم جامعه را به‌سوی مطالعه کتاب خوب هدایت کنیم. این شاعر درخصوص هفته کتاب جمهوری اسلامی عنوان کرد: کتاب امر مهمی است که باید توجه بیشتری به آن صورت بگیرد. اینکه گفته می‌شود ایرانیان سرانه مطالعه پایینی دارند برای ما بد است؛ البته این نکته تا حدی تبلیغ خارجی و تا حدی نیز درست است. توجه به کتاب و گذاشتن هفته‌ای به این نام باعث می‌شود توجه جامعه به کتاب جلب شود. این جلب‌کردن توجه سبب می‌شود آن‌هایی که اهل کتاب هستند قدری کتاب‌های خود را سهل‌الوصول‌تر در اختیار مخاطبان قرار دهند.

captcha
شماره‌های پیشین