sobhe-no.ir
1301
دوشنبه، ۰۱ آذر ۱۴۰۰
12
گزارشی از «یازدهمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت» و انتشار تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «تنها گریه کن»

نگارشی لطیف و گویا

به مناسبت هفته‌ کتاب و کتابخوانی، «یازدهمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت» همراه با انتشار تقریظ رهبر انقلاب اسلامی بر کتاب «تنها گریه کن» ازسوی موسسه‌ پژوهشی، فرهنگی انقلاب اسلامی در تالار وحدت با حضور محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزیر ارشاد، علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، برگزار شد. این مراسم یکشنبه، ۳۰آبان‌ماه ساعت۹ صبح، با حضور جمعی از خانواده‌های معظم شهدا، پیشکسوتان جهاد و مقاومت و فعالان حوزه‌ ادبیات و هنر دفاع مقدس، با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شد. کتاب «تنها گریه کن»، شامل روایت زندگی اشرف‌سادات منتظری، مادر شهیدمحمد معماریان در دوران مبارزات انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و پس از آن است که به قلم اکرم اسلامی تدوین و ازسوی انتشارات حماسه‌یاران منتشر شده است. همزمان با این مراسم، آیین ملی تجلیل از مادران شهدا و تقدیر از نویسندگان کتاب‌های مرتبط با دفاع‌مقدس در تمامی مراکز استان‌ها برگزار شد.‌ در این مراسم، قرآن و انگشتر اهدایی رهبر انقلاب به مادر شهید محمد معماریان اهدا شد.

خبر

«گیل‌دخت» به تلویزیون می‌آید

شعر نغمه مستشار نظامی

صبح نو

شعر نغمه مستشار نظامی

بند اول
حماسه بی‌زن و زن بی‌حماسه بی‌معناست
که مرد بی‌مدد عشق در جهان تنهاست
کجاست خانه‌ سبزی بدون دستی گرم
که باغبان و پرستار و مرهم گل‌هاست
زن از نخست، اگر مادر است، اگر همسر
همیشه مظهر آرامش است و عطر صفاست
زنان لطافت تاریخی حکایات‌اند
که قصه گرچه غم‌انگیز، صبر زن زیباست
شبیه ساره صبور است و مثل مریم پاک
شبیه آسیه در مصر منجی موسی ست
اگر به هیات بلقیس سرزمین سبا
وگر به هیات هاجر نماد سعی و صفاست
بدون فاطمه (س) دنیا برای مولا هیچ
بدون فاطمه (س) پیغمبر خدا تنهاست
بدون زینب کبری (س) کدام خطبه‌ ناب
طلایه‌دار پیام بلند کرب و بلاست
زمان رسیده به تکرار مادرانه‌ عشق
بگو به نام خدا شرحی از ترانه‌ عشق
 
بند دوم
بخوان به نام خدا داستان ایمان را
حدیث زینبی مادران ایران را
بخوان به نام خدا از شکوه بت‌شکنان
که روح تازه دمیدند باغ و بستان را
پس از حماسه‌ گردآفرین دوباره بخوان
غرور صف‌شکن این زن مسلمان را
به سمت لشکر طاغوت بی‌سلاح دوید
که جاودانه کند شوکت سلیمان را
اگرچه مادر و همسر ولی به راه «ولی»
گرفته در کف اخلاص گوهر جان را
بخوان حکایتی از صبر «اشرف السادات»
که یادگار بماند زنان دوران را
 شکوه شیرزنی، مادری صبور و شکور
نماد عشق و بصیرت، غرور شعر و شعور
  
 مادران شهدا مخلوقات عجیبی هستند
سخنران بعدی این نشست، اکرم اسلامی، نویسنده کتاب «تنها گریه کن» بود که گفت: اول و آخر کلام و دلواپسی برای من همین است که از حسین‌بن‌علی (ع) آموختم. من از مادری هیچ نمی‌دانستم و باید ندیده و نشناخته می‌نوشتمش. کار  آسانی بود، بله! من با قهرمان قصه‌ام رنج کشیدم، فرزند بزرگ کردم و جلو رفتم. در جهان اشرف‌السادات همه‌چیز آرام بود و گاه گمان می‌کردم او شاید در میان ما نیست که آن‌قدر روح بلندی دارد. به گزارش مهر، وی درباره مادران شهدا گفت: ساده بگویم این‌ها مخلوقات عجیبی هستند؛ عالم هستند و حکیم، تکلیف‌محورند و انقلاب برای‌شان موضوعیت دارد و به‌سادگی از مستحبات نمی‌گذرند و حق‌الناس برای‌شان عین گوی گداخته است. در توصیف این‌ها باید گفت هل جزا الاحسان الی الاحسان؟
 
تقریظ رهبری نشان از اهمیت 
حفظ و نشر ارزش‌هاست
محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در ادامه این برنامه گفت: صحبت‌های مادر شهید فضا را معنوی کرد و ما را به آن سال‌ها برد. از ایشان عاجزانه خواستار دعا برای باز شدن گره از زندگی مردم دارم. روایت‌های متعددی را از معجزات شهدا از زبان مادران و پدران شهدا شنیده‌ایم و کشورمان مدیون خون آن‌هاست. بنده هم در جایگاهی که هستم، باید از خون شهدا و پیام آن‌ها حراست کنم. شما کدام وصیت شهدا را خوانده و شنیده‌اید که پیام فرهنگی برای خانواده و جامعه نداشته باشد؟
وی افزود: باقیمانده خانواده و مادران شهدا در عصر حاضر غنیمت‌اند و باید از وجود و دعای‌شان بهره‌مند شویم. توصیه رهبر انقلاب در این ‌تقریظ این است که باید یاد نام و شهدا را زنده نگه‌ داریم و بر آن تاکید داشته باشیم. اسماعیلی گفت: این مادران و پدران بسیار مقدس هستند و چنین مراسم‌هایی برای پاسداشت مقام‌شان و قدردانی از حضورشان، لازم و ضروری است. همزمانی روز کتابخوانی با این پاسداشت اتفاق جالبی شده و باید این ارزش‌ها هرچه بیشتر و نمایان‌تر گرامی داشته شوند. تقریظ‌های رهبری بر این آثار نشان از اهمیت حفظ، نشر و زنده نگه‌داشتن چنین مقام‌ها و ارزش‌هاست. در انتهای مراسم از تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «تنها گریه کن» رونمایی شد.

captcha
شماره‌های پیشین