sobhe-no.ir
1301
دوشنبه، ۰۱ آذر ۱۴۰۰
10
خبر

تزریق 652هزار دوز واکسن، جان باختن 104بیمار کرونایی در یک روز

«صبح‌نو» میزان حقوق معلمان در ایران و کشورهای دیگر را بررسی می‌کند

دسترنج معلم

اختلاف در سطوح آموزشی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین‌ تفاوت‌ها میان کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه محسوب می‌شود. اگرچه عوامل دیگری نظیر جغرافیا و منابع موجود هم در این زمینه بی‌تاثیر نیستند، اما آموزش نیروی کار یکی از عواملی است که به‌ سرعت رشد و توسعه اقتصادی کشورها کمک قابل‌توجهی می‌کند. با وجود این در بسیاری از کشورها اهمیت شغل‌ معلم‌ها به‌عنوان آموزش‌دهندگان نیروی کار نادیده گرفته می‌شود و دستمزد آن‌ها همانند ایران در مقایسه با سایر مشاغل به نسبت پایین است. این تفاوت زمانی بیشتر به چشم می‌آید که مشخص می‌شود معلمان ترکیه ۱۱برابر ایران یعنی ۳۳هزار دلار در سال حقوق می‌گیرند.

صبح نو

«صبح‌نو» میزان حقوق معلمان در ایران و کشورهای دیگر را بررسی می‌کند

دسترنج معلم

اختلاف در سطوح آموزشی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین‌ تفاوت‌ها میان کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه محسوب می‌شود. اگرچه عوامل دیگری نظیر جغرافیا و منابع موجود هم در این زمینه بی‌تاثیر نیستند، اما آموزش نیروی کار یکی از عواملی است که به‌ سرعت رشد و توسعه اقتصادی کشورها کمک قابل‌توجهی می‌کند. با وجود این در بسیاری از کشورها اهمیت شغل‌ معلم‌ها به‌عنوان آموزش‌دهندگان نیروی کار نادیده گرفته می‌شود و دستمزد آن‌ها همانند ایران در مقایسه با سایر مشاغل به نسبت پایین است. این تفاوت زمانی بیشتر به چشم می‌آید که مشخص می‌شود معلمان ترکیه ۱۱برابر ایران یعنی ۳۳هزار دلار در سال حقوق می‌گیرند.

حرفه آموزش، یک عنصر حیاتی برای بقای اقتصادی هر کشور است. حقوق معلم به عوامل مختلفی ازجمله سال‌های تجربه تدریس، مکان، مدارس خصوصی و دولتی، تحصیلات، مدارک اضافی و غیره بستگی دارد و به‌طورکلی درآمد معلمان دبیرستان، نسبت‌به معلمان دبستان بالاتر است. بررسی‌های میدانی روزنامه «صبح‌نو» نشان می‌دهد که‌ در ایران نیروهای تازه‌کار با مدرک فوق‌لیسانس (در تمام مقاطع) حدود سه‌میلیون و 800هزار تومان دریافت می‌کند. آن‌هایی که سابقه کار چهار یا پنج‌ساله دارند حقوق چهارمیلیون و 300هزار تومانی تا چهارمیلیون و 500هزار تومانی نیز دریافت می‌کنند، اما هرچه سابقه افراد بیشتر شود یا محل خدمت‌شان شرایط متفاوتی داشته باشد، دریافتی نیز کم و زیاد می‌شود. به‌طوری‌که معلمان مناطق محروم، مرزی و روستایی بدون سابقه یا با سابقه کم حقوقی حدود پنج‌میلیون و 500هزار تومان می‌گیرند. معلمانی با سابقه 10سال به بالا نیز دریافتی حدود 7 تا 8‌میلیون تومان دارند. حالا اگر میانگین حقوق معلمان در کشور را 6میلیون تومان در نظر بگیریم برای 12ماه و با احتساب دلار 28هزار تومانی، معلمان ایرانی سالانه حدود 2571دلار حقوق می‌گیرند. 
 
حقوق معلمان خارجی چقدر است؟
 در ادامه فهرستی از کشورهایی با بیشترین حقوق معلمان (متوسط حقوق به دلار آمریکا) ذکر شده است:
 سوئیس: متوسط حقوق معلمان در کشور سوئیس ۱۱۰هزار دلار است. سالانه هر معلم شاغل در منطقه زوریخ ۱۱۰هزار فرانک (CHF سوئیس ارزش آن تقریبا برابر یک دلار آمریکا) براساس حقوق ۱2ماه سوئیس و معلمان خارج از این منطقه مانند سنت‌گالن، سالانه کمتر از ۱۵هزار CHF دریافت می‌کنند.
 لوکزامبورگ: متوسط حقوق هر معلم در این کشور ۱۰۰هزار دلار در سال است. متوسط حقوق معلمان باتجربه در مقطع متوسطه ۹۰هزار یورو و برخی از پردرآمدترین معلمان، بیش از ۱۱۶هزار یورو دریافت می‌کنند. حقوق اولیه معلم دبستان حدود ۶۰هزار یورو و معلم دبیرستان ۶۶هزار یورو است.
 کانادا: متوسط حقوق معلمان در کانادا ۷۴هزار دلار است. متوسط حقوق یک معلم کانادایی سالانه ۱۰۰هزار دلار در سال است. افرادی که در نوناووت (جدیدترین و بزرگ‌ترین قلمروی کانادا) هستند، بالاترین درآمد را با حقوق ۱۰۸هزار دلار و افراد در مونترال (بزرگ‌ترین شهر استان کبک) تنها ۸۳هزار دلار دریافت می‌کنند.
 آلمان: متوسط حقوق معلم در این کشور پیشرفته جهان ۷۰هزار دلار است. معلمان آلمانی باتجربه به‌طور متوسط ۶۳هزار یورو درآمد دارند. حقوق اولیه سالانه از ۴۴ تا ۵۰هزار یورو است.
 هلند: متوسط حقوق در این کشور ۶۷هزار دلار است. حقوق سالانه معلمی که در هلند مشغول‌به‌کار است، حدود ۶۰هزار یورو و افراد با بالاترین درآمد سالانه بیش از ۶۸هزار یورو درآمد دارند.
 استرالیا: متوسط حقوق معلمی ۶۷هزار دلار است. به معلمان تمام‌وقت استرالیایی با تجربه سالانه متوسط حقوق ۹۸هزار دلار استرالیا پرداخت می‌شود و حقوق اولیه افراد بدون‌تجربه درحدود ۶۰هزار دلار استرالیاست.
 ایالات‌متحده: متوسط حقوق معلمان این کشور۶۰هزار دلار است. افرادی که در نیویورک مشغول هستند با ۸۰هزار دلار در سال، پردرآمدترین افراد هستند، درحالی‌که کمترین درآمد در ایالت داکوتای جنوبی و ۴۲هزار و ۴۵۰دلار است.
 ایرلند: متوسط حقوق معلم در این کشور ۵۳هزار دلار است. معلمان ایرلندی پس از سال‌ها تجربه می‌توانند سالانه ۴۸هزار یورو درآمد کسب کنند و حقوق اولیه به‌طور متوسط ۳۰هزار یورو است.
 دانمارک: متوسط حقوق در این کشور ۵۲هزار و۵۰۰دلار است. در دانمارک معلمان پس از چندین سال تجربه درآمد سالانه ۴۷هزار یورو خواهند داشت، شروع حقوق بین ۳۵هزار تا ۳۸هزار یورو است.
 اتریش: متوسط حقوق معلمان در اتریش ۵۰هزار دلار است. معلمان باتجربه شاغل در اتریش سالانه به‌طور متوسط ۴۵هزار یورو درآمد کسب می‌کنند.
 
کشورهایی که معلمان مدارس ابتدایی بیشترین دستمزد را دریافت می‌کنند
 طبق اطلاعات سازمان همکاری و توسعه اقتصادی(OECD)در سال۲۰۱۹، یک معلم مدرسه ابتدایی در ایالات‌متحده حقوق اولیه ۴۱هزار و ۱۱۹دلار (حقوقی بالاتر از بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته) را دریافت کرد. طی ۱۵سال، حقوق معلمان مدارس ابتدایی ایالات‌متحده به‌طور متوسط به بیش از ۶۱هزار دلار افزایش یافت. سطح حقوق و دستمزد در شمال کانادا، در مدرسه ابتدایی به‌طور متوسط ۴۰هزار و ۵۰۴دلار و زمانی که ۱۵سال تجربه دارند، اندکی بیش از ۷۰هزار دلار است. طبق OECD، لوکزامبورگ بهترین حقوق معلمان ابتدایی را در بین سایر کشورها دارد. با حقوق اولیه ۷۰هزار و ۲۹۵دلار و بعد از ۱۵سال تجربه به‌طور متوسط ۱۰۲هزار و ۶۳۰دلار دریافت می‌کنند. در بسیاری از کشورهای پیشرفته اتحادیه اروپا، معلمان ابتدایی جدید می‌توانند انتظار داشته باشند که کمتر از نیمی از حقوق پایه معلمی لوکزامبورگ را دریافت کنند؛ برای مثال، در فرانسه و ایتالیا معلمان جدید کمی بیش از ۳۱هزار دلار دریافت می‌کنند و بعد از ۱۵سال کار حقوق آنان به حدود ۳۸هزار دلار نیز نخواهد رسید. حقوق اولیه در کشورهای پیشرفته آسیایی برای معلمان ابتدایی ژاپنی اندکی کمتر از ۳۰هزار دلار و برای کره‌جنوبی حدود ۳۲هزار دلار است. چشم‌انداز طولانی‌مدت آنان بهتر است، در ژاپن بعد از ۱۵سال تجربه معلمان حقوق ۴۹هزار و ۱۱۳دلار و در کره‌جنوبی ۵۶هزار و ۵۷۸دلار دریافت می‌کنند.
متوسط حقوق یک معلم در انگلیس حدود ۳۷هزار و ۵۰۰پوند است. حقوق معلمان مانند بیشتر مشاغل، به محل کار و نوع موسسه‌ای (مدرسه، کالج، دانشگاه یا حوزه تخصصی) که فعالیت می‌کنند و رشته‌هایی که در آن تخصص دارند، بستگی دارد. با افزایش تجربه و طول خدمت، حقوق معلمان نیز افزایش می‌یابد. معلمان باتجربه به‌طور معمول بین ۳۶هزار و ۵۰۰ تا ۴۸هزار پوند دستمزد دارند که این امر نیز بستگی به محل و نوع تخصص دارد. در این کشور مقیاس حقوق و دستمزد معلم دبیرستان بسیار شبیه معلم دبستان است و حقوق آنان از حدود ۲۴هزار پوند شروع می‌شود. معلمان خصوصی نیز براساس ساعت، حقوق دریافت می‌کنند و براساس سطح صلاحیت و مهارت‌های موردنیاز می‌توانند ۲۰ تا ۶۰پوند در ساعت دستمزد دریافت کنند.
کشورهایی با کمترین حقوق معلمان شامل شیلی ۴۴هزار و ۷۸۵دلار، کلمبیا ۴۴هزار و ۵۴۷دلار، یونان ۴۰هزار و ۳۰۲دلار، کاستاریکا ۳۹هزار و ۶۸۲دلار، لیتوانی ۳۷هزار و ۲۲۰دلار، ترکیه ۳۳هزار و ۱۱دلار، مجارستان ۳۲هزار و ۸۱۵دلار، جمهوری چک ۳۱هزار و ۲۴۵دلار، لهستان ۲۹هزار و ۶۳دلار و جمهوری اسلواکی ۲۳هزار و ۱۸۹دلار است.
در بررسی ۱۵کشور، کمتر از ۴۰درصد معلمان زن بودند. باوجوداین در سه‌چهارم کشورهای موردبررسی، زنان بیشتر از مشاغل دیگر در تدریس حضور داشتند و برخلاف حضور بیشتر مردان، تدریس فرصت بهتری برای اشتغال زنان ایجاد کرده است. برخی شواهد نشان می‌دهد که معلمان زن، به‌ویژه در دوره متوسطه، نقش بسزایی در خواسته‌های دختران و ابقای مدارس داشته‌اند.
 

captcha
شماره‌های پیشین