sobhe-no.ir
1300
یکشنبه، ۳۰ آبان ۱۴۰۰
5
«صبح‌نو» در گزارشی برنامه رشد غیرتورمی وزارت اقتصاد را بررسی کرد

خوش‌بینی برای بازگشت اقتصاد به ریل توسعه

در روزهای اخیر، سیداحسان خاندوزی، وزیر اموراقتصادی و دارایی از رونمایی کلیت نقشه‌راه دوسال‌ آتی برای رونق تولید همزمان با کاهش تورم خبر داد. در این نقشه‌راه برای مهار تورم در سه حوزه سیاست پولی، سیاست‌ ارزی و سیاست‌های بودجه‌ای اقدامات قابل‌توجهی مطرح شده است.در یکی از بالاترین نقاط تورم در تاریخ ایران و یکی از پایین‌ترین نقاط درآمد سرانه که دولت سیزدهم بر سر کار آماده است، کشور نیازمند الگویی کلان با محوریت مهار تورم و تقویت تولید و رشد اقتصادی است ،بر همین اساس، وزیر اقتصاد نقشه‌راهی برای رونق تولید و کاهش تورم در دو سال آینده تدوین کرده است. در بخشی از این نقشه‌راه به راهبردهای پیشنهادی به‌منظور تحقق هدف رونق تولید همزمان با کاهش تورم اشاره شده است. در قسمت اول این راهبردها به بحث کاهش هزینه‌های تولید با استفاده از راهکارهایی مانند ثبتی کردن 30درصد مجوزهای کسب‌وکار، مالیات‌ستانی از فعالیت‌های غیرمولد و الزام به تامین مالی زنجیره تولید پرداخته شده است.در جزء دوم این راهکارها به موضوع تمرکز بر ابرپروژه‌های پیشران تولید براساس تقویت نقش صندوق توسعه ملی، تعیین تعداد محدودی پروژه با مشارکت خارجی در هر پروژه و تامین مالی این پروژه‌ها با ضمانت صندوق توسعه ملی تاکید شده است. شاید بتوان گفت مهم‌ترین بخش این برنامه راهکارهای پیش‌بینی‌شده به‌منظور تامین مالی ابرپروژه‌ها به‌خصوص راهکار سوم آن مبنی بر هدایت اعتبار با اجازه به زیرمجموعه بانک‌ها و شرکت‌های خصولتی برای مشارکت در پیشران‌ها و بدون مراعات حکم 16 و 17 قانون رفع موانع تولید باشد.

واشنگتن درحالی در پی جلوگیری از صادرات نفت ایران است که بازار جهانی با کمبود عرضه کافی نفت مواجه شده است

دست رد متحدان آمریکا به تقاضای بایدن

صبح نو

واشنگتن درحالی در پی جلوگیری از صادرات نفت ایران است که بازار جهانی با کمبود عرضه کافی نفت مواجه شده است

دست رد متحدان آمریکا به تقاضای بایدن

پس‌از رد درخواست افزایش تولید نفت جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا ازسوی ائتلاف اوپک‌پلاس و ادامه روند افزایش قیمت نفت، کاخ‌سفید از برخی کشورهای آسیایی خواسته جبران کسری نفت در بازار را کنند. این تلاش بایدن درحالی است که او مدعی شده درحال‌حاضر عرضه نفت به‌حدی هست که سایر کشورها بتوانند خرید نفت از ایران را کاهش دهند.
رییس‌جمهور آمریکا از چین، ژاپن، کره‌جنوبی و هند خواسته برداشت از ذخایر نفتی خود را آغاز کنند تا روند افزایش قیمت نفت متوقف شود. جو بایدن در دیدار اخیر خود با رییس‌جمهور چین نسبت‌به افزایش قیمت نفت ابراز نگرانی کرده و پیشنهاد داده پکن و واشنگتن تلاشی مشترک برای کاهش قیمت نفت داشته باشند. بایدن از رییس‌جمهور چین خواسته در تلاش برای مهار قیمت نفت که قیمت سوخت در آمریکا را به بالاترین رقم رسانده و باعث نگرانی واشنگتن شده، ذخایر نفتی خود را آزاد کند.این درحالی است که بایدن طی یادداشتی مدعی شده بود: «عرضه کافی نفت و فرآورده‌های نفتی از کشورهایی به غیر از ایران وجود دارد تا به‌این‌ترتیب، امکان کاهش حجم نفت و فرآورده‌های نفتی که ازسوی موسسات مالی خارجی از ایران خریداری می‌شود، فراهم شود.» کاخ سفید ملزم است هر 6ماه یک‌بار کافی بودن عرضه نفت در بازارهای جهانی را تایید کند تا به‌این‌ترتیب، آمریکا بتواند تحریم‌های نفتی علیه ایران را که باراک اوباما در سال۲۰۱۲ وضع کرد؛ حفظ کند. بیانیه بایدن در آستانه دیدار مجازی او با شی جین‌پینگ، همتای چینی تدارک دیده شده بود. این در حالی است که چین با خرید روزانه بیش از ۵۰۰هزار بشکه نفت، بزرگ‌ترین مشتری ایران است.

 مخالفت روسیه با افزایش تولید
ائتلاف اوپک‌پلاس اخیرا درخواست بایدن برای افزایش تولید نفت در بحبوحه بالارفتن تقاضا را رد کرده است؛ بنابراین کاخ‌سفید اوپک و روسیه را مسوول این افزایش قیمت می‌داند. روسیه اعلام کرده بود هیچ کمبودی در بازار جهانی نفت وجود ندارد و احتمالا در اوایل سال آینده میلادی با مازاد تولید هم مواجه خواهیم بود؛ بنابراین این کشور هم با سایر اعضای اوپک‌پلاس برای رد درخواست آمریکا جهت افزایش سریع‌تر تولید نفت موافق است. آمریکا غیر از چین از ژاپن، کره‌جنوبی و هند هم همین درخواست را داشته است.گزینه برداشت از ذخایر استراتژیک نفتی در خود کشور آمریکا هم مطرح‌ شده اما بسیاری از مقامات این کشور با توجه به نحوه عملکرد صنعت انرژی، درمورد موثر بودن این اقدام تردید دارند. یکی از دلایل آن‌ها برای رد این تصمیم این است که رییس‌جمهور تنها می‌تواند دستور آزادسازی بخش محدودی از ذخایر نفتی را صادر کند و این مقدار تاثیر موقتی بر قیمت نفت خواهد داشت.تحلیلگران عقیده دارند بازار انرژی متقاعد شده حتی اگر آمریکا ذخایر استراتژیک نفتی خود را آزاد کند، منافع آن برای مصرف‌کننده آمریکایی بسیار محدود خواهد بود. حتی این اطمینان وجود ندارد که برداشت از ذخایر نفتی تاثیری بر افزایش تولید اوپک داشته باشد. اوپک و شرکای آن در ائتلاف اوپک‌پلاس به‌وضوح اعلام کرده‌اند درمورد عرضه بیشتر نفت به بازارهای جهان محتاطانه عمل می‌کنند و به‌نظر نمی‌رسد درخواست آمریکا از سایر کشورها برای برداشت از ذخایر نفتی، آن‌ها را نگران کند.

 مخالفت هند و کره‌جنوبی با درخواست بایدن
 به‌نظر می‌رسد ژاپن با این ایده موافق است اما موضع سایر کشورها هنوز مشخص نیست. همچنان‌که سئول اعلام کرده با درخواست رییس‌جمهور آمریکا جهت کمک به واشنگتن برای متعادل کردن قیمت نفت با برداشت از ذخایر نفتی موافق نیست. دولت کره‌جنوبی به‌دنبال گزارش‌هایی مبنی بر اینکه دولت بایدن از مصرف‌کنندگان بزرگ نفت درخواست آزادسازی ذخایر نفتی را کرده، تایید کرد سئول این درخواست را دریافت کرده اما افزایش قیمت نفت دلیل کافی برای آزادسازی این ذخایر نیست.وزارت صنعت کره‌جنوبی طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما به‌دقت این درخواست آمریکا را بررسی می‌کنیم اما ذخایر نفتی خود را به‌خاطر افزایش قیمت نفت آزاد نخواهیم کرد.» وزیر نفت هند نیز در مخالفت با درخواست بایدن برای آزادسازی ذخایر نفتی تاکید کرد هدف از ایجاد ذخایر استراتژیک نفتی شرایطی مانند شرایط فعلی نیست.

 رکورد قیمت نفت در سه سال گذشته
 هند 39میلیون بشکه نفت در ذخایر استراتژیک خود دارد، درحالی‌که تقاضا برای نفت حدود پنج‌میلیون بشکه در روز است. میزان ذخایر نفتی آمریکا به 714میلیون بشکه می‌رسد. ذخایر نفت خام چین و ژاپن به‌ترتیب برابر با 475 و 324میلیون بشکه است. ذخایر نفت کره‌جنوبی هم به 71میلیون بشکه می‌رسد. به‌این‌ترتیب، این ذخایر می‌توانند روی‌هم‌رفته 15روز عرضه نفت به جهان را تامین کنند که درحال‌حاضر حدود 99میلیون بشکه در روز است.قیمت جهانی نفت، گاز، زغال‌سنگ و برق به‌خاطر بهبود اقتصادهای دنیا از بحران کرونا و افزایش تقاضا برای انرژی و در شرایط کاهش گسترده سرمایه‌گذاری در این بخش به‌شدت بالا رفته است. قیمت نفت خام در ماه اکتبر به بالاترین رقم طی سه‌ساله گذشته یعنی 85دلار در هر بشکه رسید.
قیمت نفت خام برنت 60درصد از ابتدای سال جاری میلادی تا حالا افزایش ‌یافته که نتیجه بهبود تقاضا پس‌از برداشته شدن محدودیت‌های کرونایی و محدود شدن عرضه نفت ائتلاف اوپک‌پلاس بوده است. اوپک و متحدانش در آخرین اجلاس خود تصمیم گرفتند به همین روند افزایش تدریجی تولید ادامه داده و روزانه 400هزار بشکه به تولید نفت خود اضافه کنند؛ البته برخی اعضای این ائتلاف ازجمله نیجریه و آنگولا به‌خاطر عدم سرمایه‌گذاری در بخش اکتشاف و تولید، توانایی افزایش تولید تا سهمیه موردنظر خود را ندارند.

captcha
شماره‌های پیشین