sobhe-no.ir
1300
یکشنبه، ۳۰ آبان ۱۴۰۰
3
مدیریت رسانه‌ای اجتماع مردم اصفهان دکان رسانه‌های ضدانقلاب را کساد کرد

واکنش درست و مدبرانه

اگر شیوه مدیریت رسانه‌ای و دولتی کمافی‌سابق محافظه‌کارانه و کند بود، تجمع بزرگ اخیر مردم اصفهان در بستر زاینده‌رود در اعتراض به کم‌آبی این استان می‌توانست در نوع خود به معضلی سیاسی و امنیتی برای کشور تبدیل شود،اما چنین نشد. رسانه‌های معاند در این ماجرا برخلاف قبل از قافله روایتگری و بازنمایی واقعیت عقب ماندند و نتوانستند اعتراض مدنی مردم را منحرف کنند. رسانه و دولت چه کردند که توانستند در برابر حربه ضدانقلاب بایستند.

سفیر ایران در روسیه خبر داد؛

سند همکاری تهران- مسکو به تصویب مجلس خواهد رسید

صبح نو

مدیریت رسانه‌ای اجتماع مردم اصفهان دکان رسانه‌های ضدانقلاب را کساد کرد

واکنش درست و مدبرانه

اگر شیوه مدیریت رسانه‌ای و دولتی کمافی‌سابق محافظه‌کارانه و کند بود، تجمع بزرگ اخیر مردم اصفهان در بستر زاینده‌رود در اعتراض به کم‌آبی این استان می‌توانست در نوع خود به معضلی سیاسی و امنیتی برای کشور تبدیل شود،اما چنین نشد. رسانه‌های معاند در این ماجرا برخلاف قبل از قافله روایتگری و بازنمایی واقعیت عقب ماندند و نتوانستند اعتراض مدنی مردم را منحرف کنند. رسانه و دولت چه کردند که توانستند در برابر حربه ضدانقلاب بایستند.

روز جمعه 28آبان‌ماه بود که مردم اصفهان برای جاری‌شدن دوباره زاینده‌رود و برقراری حقابه‌ با برگزاری تجمعی بزرگ، صدای مطالبه خود را درباره لزوم مدیریت منابع آبی به گوش مسوولان دولت رساندند. اجرای مصوبات 9ماده‌ای شورای‌عالی آب، جریان دائمی زاینده‌رود و تالاب بین‌المللی گاوخونی و جلوگیری از بارگذاری‌های جدید بر این حوضه آبریز خواسته همه مردم اصفهان است. در این میان، هوشمندی کشاورزان اصفهانی و مردم این استان در کنار پای‌کار بودن رسانه ملی برای پیگیری مشکلات حوضه آبریز زاینده‌رود، نقشه رسانه‌های معاند را نقش‌بر‌آب کرد. درحالی‌که رسانه‌های ضدانقلاب بنابر طبیعت کارکردی خود تلاش داشتند سویه‌ای رادیکال و انقلابی به اعتراضات بحق و مسالمت‌آمیز مردم اصفهان بدهند، رسانه ملی با گزارش میدانی به‌موقع و پوشش گسترده اعتراضات حربه ضدانقلاب را نقش‌برآب کرد.
 
رسانه ملی و دولت در کنار همدیگر برای بازتاب صدای مردم
 برخلاف موارد قبل که صداوسیما با سکوت در برابر معضلات اجتماعی و سیاسی، متاسفانه زمینه بحران‌سازی ازسوی رسانه‌های معاند را فراهم می‌کرد، این‌بار درباره مطالبه بحق مردم اصفهان محافظه‌کاری و محذوریت‌های امنیتی را به کناری نهاد و با حضور به‌موقع و سریع در میدان، زمینه سوءاستفاده‌های احتمالی از کنش مدنی مردم دیار نصف جهان را گرفت. در کنار اقدام سریع صداوسیما در پوشش اعتراضات، مسوولان و مقامات دولت نیز با ورود به‌موقع به ماجرا در جهت کاهش آلام مردم حرکت کردند.برای نمونه، مخبر، معاون اول رییس‌جمهوری در روز رسانه‌ای شدن اعتراضات، در گفت‌وگو با رسانه ملی از دستورش به وزرای نیرو و جهاد کشاورزی برای تدبیر سریع معضل کم‌آبی خبر داد و تاکید کرد: «دولت به‌جد دنبال است که این مساله را به‌هرنحوی که وجود دارد بتوان حل کرد. من در شرق اصفهان حضور داشتم و وضعیت آنان را دیدم و واقعا وضع سختی است ما دنبال هستیم با هر وسیله و شکلی که وجود دارد این مشکل حل شود؛ زیرا این چهار استان اکنون دچار مشکل هستند و امید است به‌گونه‌ای که بتوان به‌ویژه مشکل اصفهان را حل کرد، این موضوع را دنبال می‌کنیم». سیدعلی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو هم ظهر روز 28آبان برای احیا و رسیدگی به مشکلات مردم اصفهان، در گفت‌وگو با خبر سراسری شبکه یک سیما از برگزاری جلسه ستاد احیای زاینده‌رود در اولین فرصت خبر داد و اظهار داشت: «امید است با پیشنهاداتی که به این جلسه می‌بریم، تصمیمات مناسبی اتخاذ شود و مردم این حوضه را از نتایج آن مطلع کنیم که باعث خوشحالی آنان شود». محرابیان دراین‌باره گفت: «مقرر شد که وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت در کنار وزارت نیرو به‌صورت فعال وارد شوند تا شرایط را مدیریت کنیم تا آسیبی را که به برخی کشاورزان رسیده است به حداقل برسانیم».
در همان روز تجمع مردم اصفهان در بستر زاینده‌رود، سیدابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری در نشست تخصصی با نخبگان و فعالان محیط‌زیست که به مناسبت سالروز ابلاغ سیاست‌های کلی محیط‌زیست ازسوی مقام معظم رهبری در26آبان 1394 برگزار شد، اظهار کرد: «در جریان سفرهای استانی، مهم‌ترین مشکلی که مردم آن را مطالبه می‌کنند، تامین آب است و در این زمینه معتقدم باید به مدیریت آب در کشور توجه جدی شود و با استفاده بهینه و توجه به ظرفیت‌های اقلیمی می‌توان بخش زیادی از مشکلات موجود را کاهش داد. باید برای اقلیم‌های مختلف راهکارهای متفاوتی، متناسب با آن اقلیم اتخاذ و اجرایی شود».ظهر روز گذشته(شنبه) نیز جلسه بررسی مسائل مربوط به مشکلات آب استان‌های چهارمحال‌وبختیاری، اصفهان، یزد و خوزستان به ریاست محمد مخبر، معاون اول رییس‌جمهوری برگزار شد. در این جلسه، وزرای جهاد کشاورزی، نیرو، کشور، صنعت، معدن و تجارت، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست، رییس شورای اطلاع‌رسانی دولت، رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری و استانداران چهارمحال‌وبختیاری، اصفهان، یزد و خوزستان حضور داشتند.
 
کسادی دکان رسانه‌های ضدانقلاب  
 تجربه مدیریت رسانه‌ای تجمع بزرگ مردم اصفهان نشان داد که اگر هوشمندانه و باتدبیر عمل شود اعتراضات، مدنی و مسالمت‌آمیز باقی می‌مانند و زمینه‌های تبدیل آن به اغتشاشگری ازسوی رسانه‌های مغرض از بین خواهد رفت. رویکرد غیرمحافظه‌کارانه در قبال تحولات اجتماعی یک نتیجه و پیام بزرگ برای مردم هم به‌دنبال خواهد داشت و آن اینکه اگر مطالبه‌گری از مسیر مدنی دنبال شود، معضل به‌سرعت در مسیر حل‌وفصل قرار می‌گیرد. به‌بیان‌دیگر مردم می‌فهمند اگر مطالبات خود را از طرق قانونی دنبال کنند، گوش شنوایی در میان اصحاب دولت وجود دارد تا به معضلات آن‌ها رسیدگی کند. همین روند، در نوع خود جلوی بسیاری از هزینه‌های سیاسی و امنیتی را می‌گیرد و کشور را روی ریل توسعه سیاسی قرار خواهد داد.
 تغییر رویکرد رسانه ملی و دولت در قبال تحولات، مدتی است که محسوس شده و در ماجرای هک سیستم سوخت‌رسانی کشور نیز شاهد حضور میدانی رسانه ملی و پیگیری بدون فوت وقت مسوولان دولتی بودیم. ماجرای هک سیستم سوخت‌رسانی چنانچه به‌درستی مدیریت نمی‌شد در نوع خود می‌توانست بدل به بحران امنیتی شود اما صداوسیما با گزارش‌های میدانی در کنار به‌صف شدن مدیران ارشد دولت برای حل مساله، پیامدهای این خطر را تخفیف داد. مدیریت صحیح جام‌جم‌نشینان و دولت جدید، بسیاری را به مقایسه با رفتار دولت پیشین در قبال غائله افزایش قیمت بنزین واداشت؛ بنابر این مقایسه، چنانچه دولت و رییس‌جمهوری پیشین رویکردی سهل و برج عاج‌نشینانه نداشتند، نظام متحمل هزینه‌های پرداختی در ماجرای بنزین نمی‌شد. به نظر می‌رسد تغییر و تحولات اخیر در رسانه ملی و پیشتر تغییر فاز قدرت اجرایی کشور، نویددهنده خوبی از تغییر ذهنیت مدیران رده‌بالا در قبال مطالبات اجتماعی باشد؛ در عصر جدید مطالبه به چشم مطالبه نگریسته می‌شود نه معضل سیاسی. در این تغییر ذهنیت‌ها، بی‌شک دکان رسانه‌های غوغاسالار ضدانقلاب کساد خواهد شد.

تغییر و تحولات اخیر در رسانه ملی و پیشتر تغییر فاز قدرت اجرایی کشور، نویددهنده خوبی از تغییر ذهنیت مدیران رده بالا در قبال مطالبات اجتماعی باشد؛ در عصر جدید مطالبه به چشم مطالبه نگریسته می شود نه معضل سیاسی. در این تغییر ذهنیت ها، بی شک دکان رسانه های غوغاسالار ضدانقلاب کساد خواهد شد

captcha
شماره‌های پیشین