sobhe-no.ir
1300
یکشنبه، ۳۰ آبان ۱۴۰۰
15
یادداشت یک مترجم درباره آثار «دیوید آلموند»، نویسنده موفق انگلیسی

راوی دنیای فرشته‌ها

شهلا انتظاریان / ادبیات کودک و نوجوان در کشور ما از منظر آثار تالیف و ترجمه خوشبختانه تنوع بالایی دارد و می‌تواند ذائقه انواع خوانندگان را ارضا کند. یکی از نویسندگان خارجی پرکاری که کتاب‌هایش طی سال‌های گذشته در کشور ما نزد مخاطب نوجوان گل کرده و با اقبال خوبی روبه‌رو شده، نویسنده انگلیسی مشهور،«دیوید آلموند» است. بیشتر آثار او ازسوی خانم‌ها شهلا انتظاریان و نسرین وکیلی ترجمه و روانه کتابفروشی‌ها شده است. به بهانه فرارسیدن هفته کتاب و کتابخوانی، مترجم داستان‌های آلموند، به معرفی این نویسنده و آثارش پرداخته است.

اخبار کوتاه

صبح نو

اخبار کوتاه

استفاده از ظرفیت حداکثری سینماها برای اکران مردمی
مسعود نقاش‌زاده، دبیر چهلمین جشنواره فیلم فجر، با توجه به واکسیناسیون حداکثری مردم، از احتمال بالای حضور تمامی علاقه‌مندان سینما در جشنواره فیلم فجر خبر داد. مسعود نقاش‌زاده در اولین گفت‌وگوی خود با رسانه ملی با ارائه گزارشی کوتاه از روند فعلی جشنواره فیلم فجر، بیان کرد: تا پنج‌روز گذشته 20نفر از صاحبان فیلم‌ها آثار خود را در دبیرخانه جشنواره فیلم فجر، ثبت‌نام کرده‌اند که البته تجربه سال‌های قبل نشان می‌دهد که در روزهای آخر تعداد بیشتری از صاحبان فیلم‌ها، ثبت‌نام می‌کنند.
این کارگردان سینما درخصوص فعالیت بخش سینماهای مردمی و میزان پذیرش سالن‌های سینما از مردم در جشنواره امسال گفت: سال گذشته با اینکه واکسیناسیون گسترش پیدا نکرده بود، ستاد ملی مقابله با کرونا با 50درصد ظرفیت سالن‌های سینما موافقت کرد اما امسال با توجه به واکسیناسیون درصد بسیار بالایی از هموطنان‌مان و بالارفتن ایمنی در جامعه، این امید را داریم که حضور تمامی تماشاگران و علاقه‌مندان سینما در جشنواره فیلم فجر، اجرا خواهد شد. وی در پایان خاطرنشان ساخت: امسال در جشنواره فیلم فجر، تنها بخش ملی را داریم و سال بعد بخش بین‌الملل به جشنواره اضافه خواهد شد.
همچنین «تسنیم» برای تکمیل اطلاعات در تماسی با «سیمونیان»، مسوول دبیرخانه جشنواره، از آمار جدید ثبت‌نامی‌های جشنواره سوال کرد که پاسخ داده شد: درحال‌حاضر بیش از 50نفر از صاحبان آثار در دبیرخانه جشنواره ثبت‌نام‌ کرده‌اند که باتوجه‌به تجربه سال‌های قبل این احتمال می‌رود که میزان ثبت‌نام به 60فیلم برسد. متاسفانه هر سال صاحبان آثار ثبت‌نام خود را به روزهای آخر سال موکول می‌کنند که امیدوارم این روند برای سال‌های بعد اصلاح شود.
 
 بازیگر «به وقت شام» به «نجلا» پیوست
 پیر داغر، بازیگر لبنانی سریال «مدار صفر درجه» و فیلم سینمایی «به وقت شام» به فصل دوم «نجلا» پیوست. به گزارش مهر، فصل دوم سریال «نجلا» این روزها به کارگردانی خیرالله تقیانی‌پور و تهیه‌کنندگی سعید سعدی در حال تصویربرداری است.
این سریال این روزها در جنوب کشور در حال تصویربرداری است که بخش‌هایی از آن در شهرستان شادگان در خوزستان انجام می‌شود. قرار است این فصل در ۳۰قسمت به تولید برسد و داستان آن به بازگشت کاراکترهای قصه از کربلا و حوادثی که در این مسیر برای‌شان رقم می‌خورد، می‌پردازد. این پروژه غیر از بازیگران ثابتی دارد با بازیگران جدیدی هم قرارداد می‌بندد که ازجمله آن‌ها پیر داغر بازیگر، اهل کشور لبنان است. پیر داغر پیش از این نیز با کارگردانان ایرانی همکاری داشته است که از میان مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به حضورش در سریال «مدار صفر درجه» به کارگردانی حسن فتحی و فیلم «به وقت شام» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا اشاره کرد.
 
  «ناخوانده» آماده نمایش شد
«ناخوانده» به کارگردانی روزبه روحی‌پور برای حضور در جشنواره چهلم فیلم فجر آماده نمایش می‌شود. به گزارش مشاور رسانه‌ای پروژه، فیلم سینمایی «ناخوانده» به نویسندگی و کارگردانی روزبه روحی‌پور و تهیه‌کنندگی علی روئین‌تن با اتمام فیلمبرداری این روزها مراحل پس تولید خود را پشت سر می‌گذارد تا برای حضور در چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر آماده نمایش شود. درحال‌حاضر تدوین این فیلم ازسوی روزبه روحی‌پور درحال انجام است و صداگذاری نیز برعهده مهراد ابوالقاسمی قرار دارد. ساخت موسیقی نیز ازسوی مازیار جلالی انجام می‌شود. به گفته علی روئین‌تن، تهیه‌کننده پروژه، این فیلم ادای دینی به سینمای مسعود کیمیایی است.
ریحانه سلامت، علی کارگر، مهتاب باجلان، سعید بحرالعومی، بتی میناب، سیدپویا بیکی، پگاه پورجهانی، سعید زارع، فرهاد داوری‌کیا، شرمین صالحی، امین نبهان‌آبادی، لیلا رسولی، پریچهر مشرفی، بهاره اسدی، محمد فراهانی، رامتین روحی‌پور، محسن مهابادی، مهتاب وجدانی، آندیا قاضی‌زاده بازیگرانی هستند که در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند. «ناخوانده» به روال ساخته‌های پیشین روحی‌پور مضمونی اجتماعی دارد و به یکی از مشکلات روز جامعه می‌پردازد.

captcha
شماره‌های پیشین