sobhe-no.ir
1300
یکشنبه، ۳۰ آبان ۱۴۰۰
14
گفت‌وگوی «صبح‌نو» با طراح و کارگردان نمایش «آنامورفیک»

نمایشی که تظاهر می‌کند ، یک تمرین است

سمانه استاد / واریخت‌سازی یا آنامورفوسیس، به معنی خلق تصاویر یا آثار هنری است که تنها از یک زاویه خاص به شکل اصلی و معقول دیده می‌شوند و در زوایای دیگر به‌صورت اشکال درهم و برهم و بی‌معنا به نظر می‌آیند. حال «عارف شریفی» با استفاده از مفهوم هنر آنامورفیک، نمایشی را روی صحنه آورده که تظاهر می‌کند یک تمرین است و درعین‌حال می‌تواند یک تمرین نیز باشد. شریفی در نمایش «آنامورفیک» تمریناتی از یک تئاتر را نشان می‌دهد که قرار است به نمایش هملت منجر شود اما خود نمایشی مستقل است و از نمایشنامه هملت تنها به واژگان و دیالوگ‌هایی بسنده می‌شود که در حین این تمرینات به زبان بازیگران می‌آید.

خبر

خاطراتی از حاج قاسم در«ابرقدرت خداست»

صبح نو

خبر

خاطراتی از حاج قاسم در«ابرقدرت خداست»

کتاب «ابرقدرت خداست»؛ خاطرات مردم همدان از ایام شهادت حاج قاسم سلیمانی به قلم مجید یوسفی و ازسوی انتشارات «راه‌یار» چاپ و روانه بازار نشر شد. به گزارش «صبح‌نو»، «ابرقدرت خداست» که ششمین جلد از کتاب‌های سرفصل «آیین‌های انقلاب اسلامی» ناشر است، تلاشی است برای به‌تصویرکشیدن خاطرات مردم همدان از میزبانی از حاج‌قاسم و ایام شهادت این سردار پرافتخار اسلام.
در بخشی از مقدمه این کتاب می‌خوانیم: «تیر13۶۱: آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، مردم روزه‌دار همدان برای راهپیمایی روز قدس و نمازجمعه، از خیابان‌های شهر به‌سمت استادیوم ورزشی شهر سرازیر شدند. صدام و رژیم بعث با عصبانیت از پیش‌روی‌های عملیات رمضان در خاک عراق، تهدید کرده بودند همدان را بمباران می‌کنند. تهدید اثرگذار نبود و پیر و جوان و زن و مرد راهی نمازجمعه شدند که هواپیماهای عراقی سررسیدند. در این بمباران ۱۰۵نفر شهید و ۶۰۰نفر مجروح شدند. از بدن‌های مطهر نمازگزاران فقط تکه‌هایی کوچک باقی‌مانده بود. گویا هزینه آزادی قدس را ارباارباشدن مقدر کرده‌اند.
زمستان13۶۴: چند روز به عملیات والفجر۸ باقی‌ مانده بود که محسن رضایی، فرمانده سپاه پاسداران به محل استقرار تیپ انصارالحسین(ع) همدان رفت تا از انجام عملیات جدیدی خبر بدهد. قرار شد از بین بسیجیان تیپ، یک‌ نفر در حضور فرماندهان سخنرانی کند. حمید هاشمی نوزده‌ساله پشت بلندگو رفت و همه را میخ‌کوب کرد: «بسیجیان قهرمان، نور چشمان امام، یاران امام، فرزندان امت اسلام، یاوران امت مستضعف جهان، بدانید جهان زبون است، آمریکا کیست؟! شوروی کیست؟! ابرقدرت‌ها کیستند؟! ابرقدرت فقط خداست! خداست و خداست...»
... شهادت فرمانده سپاه قدس برای مردم همدان، یادآور شهدای روز قدس همدان بود، هم در اسم و هم در رسم: هر دو با قدس گره خورده و اربااربا شده بودند. تشییع پیکر حاج‌قاسم و هم‌رزمانش همچون تشییع آیت‌الله معصومی‌همدانی زمینه‌ساز حیات اجتماعی-سیاسی مجددی نه‌فقط در همدان که این‌بار در سراسر ایران و امت اسلامی شد. صدای «مرگ بر آمریکا»ی مردم تشییع‌کننده حاج‌قاسم و احساس غرورشان پس از سیلی سپاه به پایگاه عین‌الاسد، پژواک صدای بسیجی جوانی بود از بیابان‌های دزفول در دهه60 که می‌گفت: «ابرقدرت خداست!» براساس این گزارش، کتاب «ابرقدرت خداست» که تحقیق و تدوین آن، برعهده مجید یوسفی بوده، در 240صفحه، شمارگان هزار نسخه و با قیمت 42هزار تومان به چاپ رسیده است و علاقه‌مندان برای تهیه آن، علاوه‌بر کتابفروشی‌ها، می‌توانند از طریق صفحات مجازی ناشر raheyarpub@ و سایت vaketab.ir نسبت به سفارش کتاب اقدام کنند.
لازم‌به‌ذکر است پیشتر، پنج کتاب «بر شانه‌های کارون»، «سردار سربه‌دار»، «حافظ دل‌ها»، «یزله بر دجله» و «سلیمانی‌ها» درباره روایت‌ها و خاطرات مردمی از ایام شهادت حاج قاسم و ابومهدی المهندس ازسوی انتشارات «راه‌یار» منتشر شده بود.

captcha
شماره‌های پیشین